| Lovelypeaches100 a întrebat:

Intrebare pentru persoanele care se identifica ca fiind straight/hetero, in special barbatii. Aveti probleme de acceptare cu persoanele gay? Ati simtit vreodata o atractie fata de acelasi sex? Daca da argumentati, daca nu argumentati de ce. Va rog sa specificati si varsta, doar asa ca sa pot eu sa imi fac o idee.

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

La nivel sentimental ideea imi repugna. Daca, spre exemplu, incerc sa vizualizez acest comportament in detaliu, iti pot spune ca sentimentele pe care le experimentez sunt preponderent negative.
La nivel argumentativ este limpede ca: a sustine drepturile omului dar a nesocoti drepturile persoanelor gay reprezinta o contradictie logica flagranta;
Comportamentul homosexual este perfect natural intrucat se regaseste in natura la nenumarate alte specii.
In orice caz, daca homosexualitatea este sau nu naturala reprezinta o pseudoproblema, pentru ca si daca nu ar fi naturala (cu toate ca este) tot nu ar avea nicio logica umanista sa fie stigmatizata. Daca un om se naste fara un picior nu il condamni sa se ascunda toata viata sub o piatra, nu?

Cat despre aceste parade homosexuale, probabil ca as fi impotriva, daca nu as intelege ca reprezinta un protest impotriva discriminarii. Nu este o campanie pro-homosexualitate este o campanie contra-discriminare. E o mica-mare diferenta aici.

Te las cu o intrebare: Daca homosexualitatea este perfect naturala atunci zoofilia cum este? Se regaseste si ea in natura. Spre exemplu elefanti care incearca sa si o traga cu rinocieri.
De ce Zoofilia este considerata parafilie (deviatie sexuala), iar Homosexualitatea o orientare sexuala?

| Lovelypeaches100 explică (pentru Inferno):

M-ai cam pierdut printre randuri, ori vorbeai ca nu prea esti de acord cu homosexualitatea ba ca esti. Dar sa raspund la intrebare ta, eu consider ca zoofilia, necrofilia, si ce o mai fi, care nu constituie din relatii sexuale intre doua persoane, mi se pre o boala mintala. Homosexualitatea, si ai sa te miri PEDOFILIA sunt lucruri pe care le inteleg si pot sa le accept, pentru constituie din acte sexuale intre doua persoane capabile de judecata, care simt atractii una fata de alta. Sa mai argumentez putin pe ‘pedofilie’ daca un copil are 18 ani si partenerul acestuia are 50, automat batranul va fi stigmatizat si judecat, dar din punct de vedere legal vor fi lasati in pace. Legea doar atunci se implica cand spre exemplu subiectul mai tanar are 14 ani si partenerul 25. Si copii au sentimente, chiar daca nu le intelege, are! Si este perfect normal sa simta atractie fata de alta persoana. Cat despre adultii care rapesc si violeaza copii, aia este deja o alta problema mintala. In concluzie homosexualitatea este considerata o orientare, si zoofilia o parafilie.

| Simpatic a răspuns:

Sunt normal dar nu ma deranjeaza persoanele gay atata timp cat nu se afiseaza in modul barbar cand o fac cu surle si trambite pe la mitinguri, marsuri sau parade.
Nu imi doresc si nici nu sunt de acord cu de ex. parada facuta de persoanele gay asa cum se organizeaza la nivel mondial chiar si la noi cateodata.
Daca esti invers decat cei normali parerea mea este sa o faci pe ascuns nicidecum sa te si falesti cu asta.
E ca si cum ai fi un hot notoriu si apoi sa apari la tv sa te lauzi ca ce spargeri ai dat.
Gay au fost dintotdeauna si in comunism si in antichitate si oricand doar ca acum se afiseaza pe la tv, pe strada si nu e frumos pentru generatiile de tineri.
Unde mai punem ca vor aceleasi drepturi ca si familia traditionala si asta nu este chiar ok, un copil infiat de ex. va ajunge distrus psihic daca familia lui este formata din doi tati sau doua mamewinking
Omenirea s-a dezvoltat dintr-un barbat si o femeie din barbat si barbat sau femeie si femeie, cu toate acestea le doresc sa traiasca cum vor ei!

| Lovelypeaches100 explică (pentru Simpatic):

Sunt de acord multe lucruri, totusi chestia asta cu ‘sa ramana gay in secret’ mai putin, oamenii pot deveni distrusi psihic si daca traiesc in minciuna. Ai vorbit putin de viata in comunism, eu avand 15 iti dai seama ca ma gandesc la comunism de parca o fost acum un secol. Deci lumea vorbea despre sexualitate pe vremea cand tu erai copil? presupun ca erai copil pentru ca nu ai zis cati ani ai

| Simpatic a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Nu vedeam gay sau lesbi la tv cand eram copil si stiam de ei doar asa din auzite, de ce pentru ca nu aveau popularitatea pe care o au acum!
Acum apar actrite de la hollywood si afirma sus si tare ca-s lesbi, actori care-s homo etc Nu ar trebui sa isi oripileze fanii sau sa incurajeze la ceva diferit de normal! Nu mi se pare un lucru placut si de bun simt sa afirmi tare si sus ca nu esti ca ceilalti, dar asta este doar pararea mea. Oricum societatea s-a schimbat mult, nu zic ca trebuie ceva musamalizat dar din pacate a disparut perdeaua si bunul simt, acum apar peste tot femei usoare si se mandresc pe cine au stors de bani si cu cine s-au culcat. Iarasi ceva ce nu vedeai in comunism, desi femei usoare erau si atunci, dar cu perdea cum am zis.
Adica nu conteaza ce esti si cine esti bun simt sa ai!

| Emazio a răspuns:

Am 22 de ani si nu am simțit, am încercat de mai multe ori sa imi fac fantezii de curiozitate sa vad daca as fi bisexual, insa se stinge imaginea. Este scârbos in capul meu, si nenatural. Nu am o problema in acceptarea gay-lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu imi pasa cine cu cine face sex, si nu nu m-a atras niciodata acelasi sex.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, da, 39, atit ajunge.

| Frank51 a răspuns:

Nu

| SG1995 a răspuns:

Am o problemă cu gay? Nu!
Am simțit atracție față de același sex? Nu cred, deși am avut de vreo două vise erotice mai ciudate, even don t dare to ask me.
24 de ani!

| DarthNiger a răspuns:

Atata timp cat nu ma afecteaza ceea ce fac ei pe mine personal atunci nu am nicio problema, oricum homosexualii din Romania nu sunt ca cei din Polonia, in Polonia persoanele homosexuale au facut parade pe strazile din Polonia, daca esti homosexual ramai homosexual, nu trebuie sa arati acest lucru si cat de special te crezi tu, nici noi heterosexualii nu facem parade pe strazi sa le aratam la toti ca suntem hetero si ca ne plac femeile, asta tine de decenta si moralitate, daca nu ai aceste lucruri lumea nu o sa te accepte, fie ca esti homosexual, pansexual, elicopter sau orice altceva te identifici ca esti.

| Teffan a răspuns:

Cine are probleme cu persoanele de alta sexualitate, sufera de mai grave probleme de ingustime a mintii.Prin strict natura lor, persoanele gay nu ar trebui sa fie dispretuite, din simplul motiv ca dispunerea de propriul corp confera individului o libertate totala de actiune asupra propriului corp.Prin urmare, nu e problema nimanui.In alta ordine de idei,delimitand actul sexual de emotie si sensibilitate,homosexualitatea nu se bazeaza doar pe "un dezmat orgiastic" sau pe o "perversitate demonica",ci,intocmai ca "oamenii normali",gayii au atat libido,cat si sentiment.
Pe unii ii pot deranja afisarea gayilor in public sau manifestatiile lgbt in forma paradelor anuale.
Impartasesc ultima "aversiune",si anume relativa ostilitate fata de paradele lgbt, pe care nu ca le dispretuiesc, dar nu le promovez.
Pe de alta parte, sprijin si incurajez chiar, afisarea in public, in afara cadrului oficializat si organizat al paradelor.Adica consider de bun simt ca persoanele gay sa nu aiba nicio retinere in a-si afisa sentimentele in public,precum o fac heterosexualii.(saruturi,imbratisari etc.)
Situatia comunitatii gay din Romania este crancena,deoarece nu are posibilitatea-facand abstractie de asa numitele drepturi si libertati castigate odata cu democratia,drepturi iluzorii-de a se afisa in public,(deci de a scapa dintr-un spatiu claustrofobic in care sunt siliti, social, sa ramana), fara pericolul de a-si lua un cutit pe la spate.
Sunt de acord cu afisarea relatiilor gay incadrate intr-o anumita "normalitate", si anume nevulgarizarea sentimentului de iubire, care se obscurizeaza pana la disparitie.
Aceeasi atitudine pot spune ca o am si fata de relatiile heterosexuale.Lumea are preconceptia "perversitatii","pedofilismului","zoofilismului" in ceea ce priveste homosexualitatea, dar nu-si indreapta atentia spre propria "societate normala", care da dovada de degeneratie si perversiune in acelasi ritm cu degeneratia si perversiunea homosexuala, sau poate chiar mai mult.Prin urmare,doresc sa subliniez ca sprijin afisarea in public, atat a heterosexualilor cat si a homosexualilor, in limitele decentei si ale bunului simt.(deci fara perversiuni).O imbratisare, un sarut sau mainile impreunate(la homosexuali) NU strica mintea unui copil, daca acesta le vede de cateva ori in copilaria sa(avand in vedere procentul redus de homosexuali). Nici daca ar fi expus mai mult acestor imagini, tot nu l-ar afecta in niciun fel.

| 4ndr33y a răspuns:

N-am nimic cu gayi atat timp cat au un comportament decent.
Daca ma gandesc la atractie fata de acelasi sex, simt de fapt repulsie si discomfort.
29 ani.

| AndrejO a răspuns:

Nu, nu am simtit vreodata vreo atractie fata de ei si personal, nu ii prea suport. Cat timp isi vad de-ale lor in casa, e ok. Pe strada imi cam vine sa le ard una daca ii vad laughing

| Lovelypeaches100 explică (pentru AndrejO):

Si despre persoanele de culoare ce crezi? Cati ani ai daca nu te superi ca intreb

| suntserios a răspuns (pentru AndrejO):

Si ieri ziceai ca nu esti un smardoi needucat, dar pare ca nu e zi cand nu vrei sa pocnesti pe cineva

| AndrejO a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Nu am bai, doar tiganii nu imi plac big grin cu restul sunt ok big grin

Am 28 de ani.

| AndrejO a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca vrei si tu

| suntserios a răspuns (pentru AndrejO):

Desi esti un mare cocalar smardoi in viata

| AndrejO a răspuns (pentru suntserios):

Hai ciocu' mic si joc de glezne ca plictisesti lumea

| suntserios a răspuns (pentru AndrejO):

Pana si vocabularul tau saracacios denotă ca nu esti in statr decat sa dai cu pumnul. Mna fiecare cat il duce mintea. Hai sănătate si sa nu dai in trafic peste vreun smardoi mai mare si cu mai putina minte ca tine.