| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare poate rasista, daca adauci un tigan in Germania si il educi in mod germanic, oare va fi un om educat, civilizat sau genetic asa sunt?

16 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu zic că ar ieşi educat. Am citit că au fost copii găsiţi în junglă, crescuţi cu animalele; şi, aduşi în lumea civilizată, au ajuns oameni de nota zece.

| Mosotti a răspuns:

Nu sunt genetic nasoi, sunt educational doar, daca il duci de mic mic, iese un german bine educat, corect, serios, muncitor. Genetic oamenii sunt cam la fel, diferenta de rasa vine doar de la adaptarea la mediu fizic, caldura mare, frig puternic sau altele, nu alte caracteristici.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Deci nu mostenitim nimic genetic ca personalitate? maa refer la temperament

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Ba da! Este si componenta genetica, de ex caracterul se mosteneste, baiatu pe al mamei, fata pe al tatalui, ai sa vezi asta in 90 % din cauzuri, deci temperamentul, de mici o sa observi, ia intereseaza-te la cunoscuti sa vezi si imi zici dupa. Eu ma refeream doar la partea educationala care si aia conteaza in egala masura. Ca daca omu nu stie sa manance ca nu a vazut nicaieri, nu stie, indiferent ce caracter are. Caracteru e genetic, chestiile sociale se invata.

Ca dovada ca e genetic caracterul, doi elevi, unu e obraznic la ore, altul nu, nici unu din parinti nu zice "fi ma rau, fi ma obraznic", dar unul e rau, unu nu e, si verificat ca ambele perechi de parinti sunt okey, deci nu unii depravati, altii nu. Pe ala rau il bati, ii vb frumos degeaba, el tot una face, auzi "asa te-am educat eu?", si se mira parintii ce se intampla. Alt ex ca e genetic, "m-a batut tata, asa e ok, normal ca-mi bat si eu copilu ca asa am vazut in familie" adica idiotenia pe care o sustin psihologii, dar altul zice "tocmai ca am vazut in fam asa, eu nu vreau sa fiu asa", caz de care psihologii nu zic. Deci acelasi context, gandirea total opusa. De ce? Simplu, ce a vazut in familie se pupa cu caracterul lui, si va aplica asta, la celalalt nu se pupa". Deci sa ma lase pe mine multi ca e doar educatia.

Anuraju corupe se zice, corupe pe aia care au acelasi caracter, doar au dat de ocazia sa-l aplice, celalalt va pleca automat, nu se va simti bine in acel anturaj, deci nu va mai apuca sa se degradeze dupa anturaj, pana ai sa se drogheze sau ceva, asta e plecat de a treia zi dintre ei. Dar se zice asta?

| CostinAlamariu a răspuns:

Asa sunt in mod genetic. Numeroase studii arata ca IQ-ul tiganilor e mult, mult mai mic decat cel al europenilor (in Romania IQ-ul unui tigan este 60 in timp ce IQ-ul unui român este 98-99 in medie).
De asemenea IQ-ul se mosteneste genetic si contribuie la comportamentul si perspectiva asupra vietii a individului.
Mai ales ca sa schimbi cultura unui tigan ar fi jignitor nu doar pentru tigan ci si pentru german. Nu cred ca germanii ar fi fericiti ca orice natie a pamantului sa se creada germana la fel cum nici tiganii n-ar fi fericiti sa nu le dai dreptul de a avea propria lor cultura unica.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In biserica adventista sunt multi romi. Nu se deosebesc de romani sau maghiari decât prin îmbrăcăminte. Părerea mea, ca si creștină, este ca religia creștină este cel mai bun educator pentru oricare etnie nu numai pentru romi.

| Dalmore a răspuns:

N-ai cum să civilizezi maimuțele. Depinde cât de departe au trăit de oameni. Țiganii ăia,, mai educați decât românii'' n-au trăit chiar în mijlocul țigăniei și sunt corciți cu români, unguri, alte nații, nu-s țigani 100%, cunosc și eu 100 de exemple. Cunosc țigani crescuți de mici ca niște prinți, adoptați de români, care tot au ales să fure și să dea în cap pentru bani, cu toată educația lor. Pentru unii hoția e trăsătură de caracter, e ereditară.

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Acum a scris Dalmore cea rationala sau cea emotionala?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vad rostul intrebarii, stiu tigani mai educati decat romanii. Nu mint atat si nu incearca sa te prosteasca. Nu cred ca exista oameni predispusi genetic la a fi necivilizati sau needucati. Nici germanii nu sunt asa de educati precum crezi. Toate padurile au uscaturi. Si tiganii au oameni care ii fac de rusine in tara si in lume dar mai sunt si tigani care lucreaza si nu trimit copiii la cersit. Lucreaza prin strainatate in domeniul constructiilor, au palme sparte de la atata dat cu lopata si mistria. Nu pune etichete aiurea, si eu credeam asa dar am vazut ca unii lucreaza. Si-au facut niste case frumoase la mine pe strada de zici ca sunt vile din Elvetia. Nu vorbesc de castelele cu turnulete care sunt celebre la ei, case mai mici dar bine aranjate.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu vad rostul intrebari, cat mostenim genetic cat dobandim din mediul in care crestem?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Si daca s-au nascut intr-o familie care munceste corect? Nu este normal ca si ei sa munceasca la fel? Oamenii slabi normal ca vor ramane in mizeria lor si vor da in cap in continuare pentru 10 lei...Conteaza cat de mult vrei sa evoluezi, daca eu m-am nascut sarac inseamna ca ar trebui sa continui trendul familiei mele si sa raman la munca campului? Toate rudele mele au lucrat la camp si nu au scoala pentru ca asa au fost circumstantele. Poti incerca sa cresti indiferent de mediul in care te nasti. Si ce mostenesti se mai poate modela daca ai vointa sa te tii de lucruri serioase. Nu cred in modele germane, elvetiene, scandinave etc. Cred in oameni, ei pot fi buni sau rai, pot evolua sau nu, tine de ei ce fac cu viata lor. Si la liceu am avut colegi tigani dar foarte corecti si nu vorbeau urat. Parintii lor se ocupau cu punerea de citerne pe acoperisuri, aveau job-uri cinstite. Nu e treaba mea ca isi casatoresc copiii de mici, asta e obiceiul lor, bun sau rau asa isi duc ei viata de cand se stiu. Daca nu au treaba cu nimeni si nu ii vezi la usa magazinul cersind, ii cred oameni de treaba pe care ii poti pune oriunde si sa nu-ti fie rusine.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt neutru man, dar recunosc ca am si eu o doza de rasism involuntar in mine, suntem fiinte emotionale

| Alexandrionelu a răspuns:

Specifica te rog vasta la care muti persoana respectiva în Germania. Pentru ca depinde enorm dacă îl educi în spiritul germanic de la 1 an sau de la 20.

| RAY a răspuns (pentru Alexandrionelu):

De mic desigur

| Delcatty a răspuns:

Raspunsul este ca se poate, dar sansele sunt destul de mici.
Dovada: minoritatile islamice din Suedia care, desi sunt primite cu bratele deschise si ajutate atat financiar, cat si prin diferite programe de combatere a stigmei, sa se integreze, raman la vechile obiceiuri. Ba, mai rau, incearca sa isi impuna legile si obiceiurile asupra nativilor.

Cum faci un strain sa se integreze intr-o tara noua? Depinde de urmatoarele: dorinta de a face asta si deschiderea lui pentru noua cultura, gradul de religiozitate pentru ideile sale proprii (sau daca exista religie in toata povestea, in primul rand), de scopul pentru care a emigrat, daca a vrut sa emigreze pe cont propriu sau a fost obligat de cineva sau ceva, dar, mai ales, personalitatea ca individ.
De ce cred ca se poate? Ca nu poti detecta, nu stiu, tigania in sange, e vorba de partea rationala si de obiceiurile insuflate de catre familie/anturaj/media/persoanele pe care le admiram.