| Nilsson a întrebat:

Întrebări pentru mințile luminate ateiste iubitoare de știință și rațiune:
1. Credeți în COVID?
2. Dacă da, l-ați văzut?
3. Credeți doar pentru că așa v-au spus niște oameni?
4. Dacă există Covid în unii oameni, de ce aceștia se simt bine, petrec și pleacă în vacanțe?
5. Nu poate să-i omoare? De ce îl mai numim virus ucigaș?
6. Poate, dar nu vrea? De ce ne mai temem de el?
7. Înalții prelați jurnaliști care îl propovăduiesc nu credeți că au interese materiale să ne țină ațintiți pe cât mai mulți cu ochii la știri iar ei să câștige cât mai mulți bani din reclame?
8. Oamenii cred în Covid de frică să nu ajungă în iadul intubării?
9. Credința în Covid nu cumva îi face mai răi și intoleranți față de cei care nu cred și nu respectă ritualurile igienizării?
10. Nu considerați ca fiind discriminare la adresa adulților ca aceștia să fie umiliți și obligați să poarte baticul peste față când ies în public?
11. Credința în Covid ne dezbină de rude și prieteni și ne face să nu îi mai vizităm?
12. Ce viață mai este aia dacă Covid ăsta nu îți dă voie să petreci, să pleci în vacanțe, să ieși la film, la teatru, la restaurant, toată ziua numai rugăciuni să nu te îmbolnăvești și ritualuri de dezinfecție?

Vedeți voi, în trecut oamenii nu puteau să explice anumite decese și le atribuiau unor viro-zeități fictive, acum știința a descoperit multe dintre cauze și anume: cancer, diabet, boli cardiovasculare, ciroze, bătrânețe.
Trebuie să fim raționali și să căutăm explicații științifice, nu?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Cred in existenta virusurilor, asta de pe la tv nu stiu daca e ceva nou, sau vreo prosteala a oamenilor. Virusul gripal, ala vechi si "normal", e tot coronavirus, ca-i rotund, ca o coroana, si si ala a cauzat moartea multor oameni, acum parca traim in bancul cu doctorul care stia doar de limbrici; in banc toti aveau limbrici, de prin martie toti mor de Covid.

Referitor la a 3-a intrebare, un organism puternic poate tine sub control multe microorganisme. Organismele noastre contin foarte multe virusuri, ciuperci si bacterii; unele ne sunt de folos, altele nu, dar pe cele din urma a invatat sa le stapaneasca. Pe amerindieni microorganismele europenilor i-au omorat, nu armele. Europenii erau imuni la ele, dar pentru amerindieni erau noi, si multe, de asta au venit oamenii acum cu masurile "anti covid", si pomenesc des de asimptomatici, ca ei cara virusul catre cei slabi, care, poate, n-o sa ii faca fata, de asta daca ai in familie persoane batrane sau bolnave, tocmai pentru ca nu se stie daca e adevarat sau nu cu noul timp de coronavirus, ar trebui sa ii protejezi pastrand distanta, ca virusul e prea mic sa nu treaca prin masca.

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu cred in C19 - suna ca si cum ar fi un agent chimic produs in laborator militar. Ma astept sa apara seriosul care are dusmanie pe mine si ma critica, zici ca i-am furat nevasta laughing pana nu zice ceva iesit din comun nu e relaxat ala

| Inferno a răspuns:

Am considerat ca de fapt te referi la SARS-CoV-2 (virusul), iar nu la COVID 19 (boala produs de virus), caz in care majoritatea intrebarilor si-ar fi pierdut sensul.

1. Da.
CRÉDE, cred, vb. III. 1. Tranz. A fi încredințat sau convins de un fapt, de existența sau de adevărul unui lucru.

2. Da.
https://www.youtube.com/watch?v=421fmflQX0E&ab_channel=Vox

3. Nu.

4. Oameni diferiti, reactii diferite.

5. Pe unii poate sa ii omoare, pe altii nu. oameni diferiti, rezultate diferite.
Nu stiu la care "noi" te referi atunci cand spui ca este numit "virus ucigas". Asa se intampla cand te informezi de la Trinitas.TV si nu din surse obiective. Organizatia mondiala a sanatatii, de exemplu, nu a folosit nicidoata terminologia asta.

6. Ideea ca un virus este constient de actiunile sale este cel putin cretina.

7. Da.

8. Oamenii rezonabili cred in existenta SARS-CoV-2 din acelasi motiv din care cred si in existenta Soarelui.

9. Nu. O dovada in acest sens sunt chiar eu.

10. Ideea de discriminare necesita existenta a cel putin doua tabere: una care este discriminata si alta care nu este discriminata.
Care e tabara nediscriminata in acest caz?
DISCRIMINÁ, discriminez, vb. I. Tranz. A separa, a face deosebire, a face distincție, a distinge

Daca toata lumea este discriminata atunci nimeni nu este discriminat.

11. Nu.

12. Poti reformula? Nu vad sensul intrebarii.

"Trebuie să fim raționali și să căutăm explicații științifice, nu?"

Nu.

| Simpatic a răspuns:

Cati de astia mai existati pe net, am si eu o intrebare : te lepezi de satana?

Covidul exista, dar el se vede ca orice virus la microscupurile avansate (electronice daca nu ma insel ca se cheama) adica nu se vede la cele vechi de acum 100 de ani.
Ai pus niste intrebari arogante si stupide precum :
1. Credeți în COVID?
2. Dacă da, l-ați văzut?
De aici ce rost mai are sa raspund unui increzut semi-doct.
Multi va intindeti pe niste teritorii pe care nu doar ca nu le stapaniti dar nici nu le abordati corect.
Intalneste-te tu cu covidul ca eu unul nu vreau!

| Nilsson explică (pentru Simpatic):

Întrebări sunt satirice la adresa celor care neagă existența existența lui Dumnezeu pe principiul "L-ați văzut?".
Dar sunt și o critică la transformarea acestei pandemii într-o formă de fanatism social.

| sierra1 a răspuns:

"Nilsson a întrebat:
1. Credeți în COVID?
2. Dacă da, l-ați văzut?"

Înteleg că tu, nu. Apropo, n-ai nici un mort in familie datorită covid-ului?

| sierra1 a răspuns:

" Alverto a răspuns: Trist e faptul că voi credeți că a fi ateu înseamnă a nu crede in Dumnezeu"

dex = ateu - persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități.

dar in viziunea domnie tale, ce inseamnă?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si cum sa "vedem" virusul? :/

Adica, si parintii tai, ai nostri, ni s-a zis ca sunt parintii nostri, noi am crezut si atat. Am vazut genele lor sa credem asta? Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Nu o sa ma complic sa raspund, ideea e ca sora-mea da semne ca ar fi infectata, si avand in vedere ca parintii iubitului lu maica mea sunt confirmati cu virusul si eu am luat contact cu el, cred. Plm.

| Nilsson explică (pentru SG1995):

Vă doresc însănătoșire grabnică la toți.
Nu trebuie să vă panicați fiindcă virusul nu este atât de mortal pe cât se insinuează în media.
Rata reală de îmbolnăvire este mult mai mare, conform testelor de imunitate se estimează că mai mult de 1 milion de români au fost infectați, însă doar o pondere mai mică au avut simptome și au fost testați, e evident că cineva care e asimptomatic nici nu ar avea de ce să se ducă la spital doar de dragul de a sta in izolare.
Acum o lună am fost și eu la țară la părinți, ei și frate-miu au avut o viroza cu tuse, maică mea încă tușea zdravăn (are 70 de ani, tata 72).
Acum sunt toți bine, i-am și întrebat când au fost răciți ultima oară și să fi avut și tuse din asta, că eu nu țin minte. Și nici ei nu își aminteau.
Acum nu știu dacă o fi coronavirus, ce știu sigur e că în București rata de infectare e de vreo 3 la mie (și toți sunt panicați), satul lor e acum în carantină și rata de infectare e de 10 (da, zece) la mie. happy

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

Well da, nu e foarte mortal, dar viroza e greu controlabila de asta si panica asta generala.
Totusi daca vorbim de o persoana cu sistemul imunitar slab sau cu vreo boala-doua cand si o simpla raceala il pune la pat, hm sa zicem ca nu iese ok.

| Dismally a răspuns:

Da, cred, nu l-am vazut pentru ca nu dispun de tehnologia necesara... Dar tu:
1. Crezi ca ai un creier?
2. Daca da, l-ai vazut?
3. Ori crezi ca daca multi omani au trebuie sa ai si tu unul?

| Legion7X a răspuns:

Ce întrebari pui si tu, ce ar trebui ca oamenii să facă dupa tine ca să vadă dacă COVID există?
să nu se protejeze nu? Apoi să zică " Doamne ce prost am fost, nici n-am crezut că el există, acum pot să stau cu inima împăcată și Dumnezeu cu mila, trebuia măcar să fi purtat masca aia, nenorocită, când am vorbit cu X sau cu Y aproape că îmi sufla în gură, am familie dar nici nu prea îmi păsa sincer, acum văd că deja nici mama, sora, fratele nu se simt prea bine "

Numai niste oameni iraționali poate să facă pe filozofii cu întrebări de genul, când vorbeste despre moarte, și oameni bolnavi toată planeta.

| Nilsson explică (pentru Legion7X):

Întrebările le-am pus la caterincă, vezi răspunsul meu anterior.
În ceea ce privește protejarea, mă cam îndoiesc de eficiența măștilor și a restricțiilor.
Țări care nu au luat măsuri restrictive se pare că au cam aceeași rată de infectare ca și cele care au ținut toată populația în carantină.

| Alverto a răspuns:

Trist e faptul că voi credeți că a fi ateu înseamnă a nu crede in Dumnezeu etc... Sunteți penibili

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Alverto):

Dar atunci ce inseamna ateu?
(intrebare serioasa, sunt chiar curios)

| Alverto a răspuns (pentru RKBlue):

Nu pot sa îți spun pentru că ești ciudat... Dar m-am referit la cei ce sunt atei doar ca să fie diferiti. sau că se cred șmecheri și strigând in gura mare "sunt ateu, sunt mai inteligent decât o maimuță vai"
Nici măcar nu avem raspsunsurile la unele întrebări despre univers și viața, iar ei sunt atei. care este opus teismului... Penibil

| aXy99 a răspuns (pentru Alverto):

Asta inseamna laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Virusul exista,da, dar nu stiu ce inseamna "credeti in covid?"
2.Nu,nu se vede cu ochiul liber si nu sunt medic.
3.Nu.
4.Au organsim puternic si il combat.
5. Poate sa omoare persoanele care deja au afectiuni pulmonare.
6? Nu trebuie sa te temi de el, teama nu ajuta la vindecare.
7.Fiecare om isi urmareste interesul. Oamenii aia citesc de pe un prompter ce li se dicteaza.
8.Nu stiu ce cred ceilalti, nu este problema mea.Fiecare crede ce vrea sa creada si un om destept trage singur concluzii.
9.Nu,e bine sa fii igienic, asta in general, nu doar in pandemie. Igiena si sanatatea sunt lucruri foarte importante, nu sunt ritualuri.
10.Nu o consider discriminare, pentru ca toti purtam, unde e discriminarea?laughingVorba aia, nimeni nu scapa virgin, viata ne-o trage la toti
11.Nu,poate fizic in anumite perioade gen starea de urgenta, dar poti sa iti suni familia, rudele, poti sa le spui cat de mult ii iubesti, nu te opreste nimeni.
12.Deci te gandesti numai la destrabalare sa inteleg, pai poate de aia ne-a lovit pandemia, sa ne mai deschidem mintile ca numai la cacaturi ne gandim.Nu te gandesti si la ceilalti,care chiar sufera din cauza virusului sau care au afectiuni pulmonare, sau care sunt mai dispusi la virus?
Rugaciunile sunt optionale, eu unu' spun rugaciuni, dar nu cu pretextul pandemiei.
Trebuie sa fim rationali si sa cautam explicatii stiintifice, asta daca avem studiile necesare si instrumentele necesare, nu informandu-ne de pe internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Da, cred in covid asa cum cred si in cancer sau in oricare alta boala.

2. Nu prea ai cum sa vezi boala asta, fiindca nu afecteaza aspectul exterior. Afecteaza interiorul, gustul, mirosul, plamanii etc.

3. Daca imi zicea de covid Gigel care vinde branza la negru, nu credeam.
Dar cred pentru ca o planeta intreaga spune ca exista, si nu or fi toti prosti.

4. Poti pleca in vacanta si daca ti-ai pierdut temporar gustul si mirosul.

5. Poate, dar aparent nu omoara chiar pe toata lumea. Doar pe cei care fac forma grava - si care nu pot pleca in vacanta fiindca se simt mai rau fata de cei care au forma usoara

6. Nu stiu. Eu nu ma tem desi ar trebui. laughing

7. Ba da. Multi profita de chestia asta ca sa atraga vizualizari, bani etc.

8. Da

9. Ba da, ii face. Eu nu tolerez indivizii care nu respecta ritualul igienizarii.

10. Lol, ce? Eu port de placere masca. Daca imi mai pun si o gluga pe cap, sunt incognito laughing

11. Da. Covidu asta a dezbinat si familiile de Paste btw.

12. E o viata de cacao.

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Iti pot spune cu certitudine ca virusul sars cov-2 exista, pentru ca insasi mama mea lucreaza in laborator, unde face analizele celor infectati care vin in urgenta, prin metoda PCR si ies pozitivi oameni. Nu il poti vedea, asa cum nu poti vedea niciun alt virus, bacterie, fungi sau orice alt microorganism, pentru ca au dimensiuni microscopice. Virusul se numeste "ucigas" pentru ca la unele persoane care au si alte boli de fond (dar si unele pers sanatoase), da forme grave care duc la deces.

| relian a răspuns (pentru StefanChriss):

Daca mama ta lucreaza la laborator,aia inseamna ce anume? Inseamna ca nu stie nimic,exact cum si tu habar nu ai de nimic,dar dai pe aici raspunsuri aiurea.
Spui ca n-a vazut nimeni nici un virus? Aici ai mare dreptate,dar mai departe gresesti,anume ca mai enumeri si bacterii si ciuperci pe care le poti vedea f usor cu lupa chiar,da da asa cum auzi.
Deci la microscopul optic vezi orice bacterie,apoi o poti chiar creste,se va inmulti, poti face colonii intregi de bacterii si ciuperci, deci in afara de virusuri care nu exista, asa spun eu nu exicta pentru ca nu le putem vedea, restul exista, se vad.Ba daca faci o colonie de fungi sau bacterii le vezi si de pe luna cu ochiu liber laughing
Ce face mama ta este cu totul altceva decat a detecta microorganisme.Mama ta acolo la laborator de fapt nu se uita dupa microroganisme, sau cel putin nu se uita dupa virusuri, dar te asigur ca se uita dupa bacaterii, deci in cazul virusurilor se uita dupa o disfunctie a organismului.
Deci daca un organism prezinta un simptom omu trebuie sa afle cauza.Snt foarte multe boli la care nu s-a aflat cauza nici in ziua de azi,dar oamenii a trebuit sa le atribuie o cauza,ca asa este omu,nu lasa ceva fara explicatie,asa ca a trebuit sa inventeze un nou microroganism.
Chestia este ca asa se procedeaza si in alte domenii,ca fizica de exemplu,unde se vine cu teorii pe baza unor calcule,apoi se pot demonstra sau nu,caz in care se ramane la stadiu de teorie.
Asa este cazu si in medicina,sa venit cu aceste teorii ca anumite boli ar fi cauzate de microorganisme ce nu le putem vedea.
Dar avand in vedere ca organismul uman este f complex,iar noi habar nu avem cum functioneaza la nivel micro nu este bine sa venim cu chestii inventate.
Bine unia au venit cu alte idei,hai sa vedem la microscopul electronic si au inventat tot felul de povesti.
Dar sa vezi un virus la mic electronic, nimeni nu iti garanteaza ca ce vei vedea este ceva clar, concret.
In cazul unei bacterii care se vede clar, pe care o poti vedea vie la mic optic, oricine poate vedea o bacterie o ciuperca acasa si oriunde, dar un virus nu.
Deci iti pot spune cu certitudine ca virusul ala nu exista.Ba mai mult oamenii au bagat la categoria boala orice, cand de faopt boala este de fapt o dereglare a orgnismului, nicidecum un atac a unui agen patogen.

Hai sa luam de exemplu atacul unei bacterii sau ciuperci microscopice. Oamenii deha o numesc boala corect? Dar este corect? Deci este atacul unui organism extern.Cum ar trebuie atunci sa numim atacul unor paduchi asupra organismului? Tot boala da? Aha parca nu suna deloc bine laughing

Deci sa generalizat si astazi numim boala aproape orice,chiar si o zgaraietura,dar de fapt boala este termenul atribuit unei defectiuni a organismului,nu atacul unor microorganisme.
Faptul ca exista boli,ele exista,toate bolile alea atribuite virusurile sunt de fapt boli ce nu li se cunoaste cauza,dar ele sunt boli,adica defectiuni alea organismului nostru,ceva se intampla,dar noi nu stim ce nume,asta pentru ca nu cunoastem organismul la nivel micro,habar nu avem ce face fiecare piesa din alea microscopice.
Ca se cauta tratament si asta este adevarat,dar se cauta bajbaind,se cauta pe incercate,asta pentru ca nu stim exact care este cauza si dam cu aghiazma,dam cu apa de ploaie dam cu de toate pana vdem ca ceva se amelioreaza,asta daca se amelioreaza.
Cancerul este o boala,este o defectiune ale unor gene,deci nu este atacat organismul de nimeni,pur si simplu ceva s-a defectat,sau s-a oprit sa mai functioneze sau late cauze si astfel apare acel simptom,acea boala.
Raceala pai voi chiar ati pus botu ca apare datorita atacului unor virusuri? Da de unde,pur si simplu organismul in anumite conditii da rateuri,scartie,ceva nu lucra cum trebuie. Poti sa iei tu ce vrei,poti sa faci tu cate vaccinuri vrei si tot nu-ti va trece decat natural.Fa compratie,noteaza cate zile trece o raceala fara sa iei nimic,apoi si cu ceva medicatie si vei vedea ca nu-i nici o diferenta.
Infectiile apar datorita bacteriilor care ataca locu defect,aia e tot,ai o leziune bacteria intra pe acolo,o putem vedea vie,putem vedea ce face,cum face,dar acea leziune n-a aparut datorita nu stiu carui virus,alea is povesti.
Alergiile,or sa vina curand sa zica ca si alea sunt tot rezultatul unor virusuri,cand de fapt organismul o ia razna,defectiune la sistemul imunitar.
Or sa vie sau deja au si venit ca si obezitatea este tot atacul unor virusuri laughing
Deci numa povesti si asta stiti de ce? Pt ca la conducerea lumii asteia nu mai sunt oameni cu pregatire,pentru ca toate posturile de conducere au fost preluate de oameni care habar n-au pe ce lume stau,pentru care conteaza doara postu si banu.
Aveti exemplu la conducerea OMS se afla cine? Normal ar trebuie sa fie o persoana care are dea face cu memdicina corect? Si uitati cine conduce,un parlit,un gargaragiu laughing cam despre asta este vorba,cam asa apar noi orgnisme inventate, sa dai din gura si sa inventezi ceva e mult mai usor decat sa arati ceva, sa demonstrezi.
Usor usor o sa ajungem ca toate sa fie explicate gen religie, gata am gasit cauza este un virus ce nul putem vedea.
De exemplu virusul HIV nu l-a vazut nimeni, cand vor sal vada ala deja stie si dispare de la locul faptei, dar boala ramane laughing ca sa vedeti cu ce povesti pot sa vina astfel de oameni si sa vedeti ca intreaga omenire a pus botu ca robotu la povestile lor.

| Nilsson explică (pentru StefanChriss):

Punctele enumerate de mine sunt un pamflet la adresa argumentării ateiste împotriva lui Dumnezeu și a religiei, nu ar trebui luate în serios, dar cine vrea să le combată să știe că argumentele se pot întoarce împotriva lor.
Așa cum existența lui Dumnezeu este acceptată prin dovezi indirecte, e mai rezonabil să acceptăm existența noului coronavirus pentru a nu cădea în ridicol.
Ce este discutabil e dacă a fost gestionată corect situația actuală și dacă nu cumva această pandemie a fost supraevaluată iar populația isterizată într-un mod inutil, ca să nu mai vorbesc de problemele sociale și economice rezultate. Toată propaganda asta cu distanțarea socială și purtatul măștii a devenit ca un fel de temă cu tente fanatiste.

| StefanChriss a răspuns (pentru Nilsson):

Propaganda legata de masurile impotriva covid este necesara, prin faptul ca majoritatea populatiei (din majoritatea tarilor, nu doar Romania), este needucata corespunzator sau ignoranta. Oamenii reactioneza la stirile dramatice, de-asta se pune accentul pe numarul de morti, cazuri grave etc. Din punctul meu d.v. este important ca masele de oameni (din care face si eu parte, desigur) sa fie tinute sub control. De ce toata nebunia asta? Pentru ca este important sa ne infectam pe rand, nu toti deodata, astfel incat sistemul medical al tuturor tarilor sa poata face fata, sa nu intre in colaps, iar pacientii sa primeasca un trament corect si corespunzator, de la un personal care nu este epuizat si isi poate face bine treaba.

| StefanChriss a răspuns (pentru relian):

Bossule, nu doar ca maica-mea e medic si stiu exact cu se ocupa, eu sunt medic si am invatat lucrurile astea in facultate. Daca nu lucrezi din domeniu si inveti chestii de pe net, nu esti calificat sa iti dai cu parerea absolut deloc (in domeniul asta), ca risti sa dai cu ositea-n gard. Din anumite p.d.v libertatea de exprimare a facut mai mult rau decat bine, ca vin astia ca tine care citesc un articol pe net si dezinformeaza populatia ulterior. Te invit sa termini intai 6 ani de medicina si dupa sa vii cu teorii pe aici. A si ca idee, ca sa te luminez in imensa ta prostie (ca la tine e intuneric acolo), microorganism= orice organism la care este necesar microscopul pentru a putea fi vazut si nu poate fi vazut cu ochiul liber. Daca tu vezi bacteriile (nu COLONII BACTERIENE CRESCUTE PE PLACA PETRI), fungii, protozoarele, inseamna ca esti mai ceva ca Legolas, ce sa iti zic. Hai sictir!

| sabin89 a răspuns (pentru StefanChriss):

Un medic zice "Hai sictir!"?

| StefanChriss a răspuns (pentru sabin89):

Da, Sabin! Un medic care nu este in timpul serviciului, are voie sa se exprime as cum doreste, la fel ca orice persoana. Din punctul meu de vedere, cu atat mai mult in cazul persoanelor ignorante, care abereaza si disemineaza informatii false.

| Nilsson explică (pentru StefanChriss):

Păi Suedia și Brazilia nu au impus restricții și până acum nu au intrat în colaps sistemele lor sanitare.
Oricum am niște îndoieli dacă până acum au fost internați mai mult asimptomatici și bolnavi cu forme ușoare, eliberați recent prin ordin de minister și sfătuiți să se trateze acasă cu ceaiuri și paracetamol.
Acum oamenii dacă au un pic febră sau îi doare în gât sună ca disperații la 112.
Asta pune o presiune inutilă pe medici.
Și nici sabotarea economiei nu e ok, 200000 de mii de oameni din sectorul Horeca trimiși în șomaj e echivalentul unui oraș mediu din Romania, dacă se prăbușesc încasările la buget o să se ajungă ca în 2010 când Băsescu a tăiat salariile la bugetari cu 25%.
În condițiile astea și normal că medicii pleacă din țară și se ajunge la criză de personal.

| aXy99 a răspuns (pentru Nilsson):

"Acum oamenii dacă au un pic febră sau îi doare în gât sună ca disperații la 112. "

Nu e adevarat. Am intalnit multe persoane cu febra si simptome nu chiar usoare ce nu au sunat la 112 si nici nu au fost la medic.

| relian a răspuns (pentru StefanChriss):

Nu stiu ce medic esti tu,dar te intreb atat, ai folosit vreodata un microscop electronic? Pun pariu ca nu, asa ca poti tu sa fii mama medicului ok?
Nu imi zi mie de povesti doctori bla bla, daca esti doctpor ce? Asta inseamna ca stii ceva? Pai tu doctor maicata doctor, ambii nu ati folosit microscopul mai mult decat am facut-o eu, asa ca nu te baga unde esti pe dinafara.O zi buna.Esti praf cu toata medicina ta

| Titan123 a răspuns:

E apocalipsa, prietene