| ungurubulan a întrebat:

Isus nu este fiul lui dumnezeu?
Uitativa la Pavel Corut eu tin cu el! Dar voi ce parere aveti?

http://www.youtube.com/watch?v=4hakK3eQSuE&translated=1
http://www.youtube.com/watch?v=MGrhMy1JXYk&feature=relat ed
http://www.youtube.com/watch?v=8a03sUZEZNc&feature=relat ed

Aceste video va schimbat putin parerea?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Parintele a răspuns:

Nu e nici un fiu al nici unui d-zeu. Nu are cum sa fie adevarata aberatia ca Isus este si fiul si d-zeu insusi mai apare si tampenia cu sfantul duh care nimeni habar n-are ce este si si ce rol precis are. Sf. Treime e cea mai mare ocara adusa ratiunii umane. Din asta nu va intelege nimeni nimic niciodata.

| Duhovnicul a răspuns:

Deci sa inteleg ca tipul asta il dezminte pe dumnezeul crestin dar in schimb crede intr-un fel de creator adevarat ce nu are legatura cu biblia sau religiile? imi este la fel ca si ceilalti credinciosi fie ei si ortodocsi, catolici, protestanti, musulmani, evrei etc. nu va mai stresati degeaba ca nu exista niciun zeu vedeti-va linistiti de viata si concentrati-va asupra ceea ce STITI deja si e evident cum ar fi realitatea, nu mai traiti in vis, oamenii astia cum ar fi Corut si Becali sunt dovezi vii ale indobitocirii si efectele pe care le are indogmarea asupra ratiunii umane. Propun si eu un video daca sti engleza, cu Richard Dawkins - The God Delusion ( amagirea numita dumnezeu ) un om foarte citit si care discuta calm fara sa se certe ca chiorul
http://www.youtube.com/watch?v=LVr9bJ8Sctk

soothe
| soothe a răspuns:

Nu am incredere in omul asta care a luat bani din vanarea unor oameni nevinovati (chiar daca s-a intamplat acum 20 de ani). Poate sa zica ce-o zice. Pentru mine, este exact un marunt Savonarola carpatin. Sa nu incapeti pe mana lui! Daca se inscrie in vreun partid (stiti, unde bat), v-ati fript.

| BeT a răspuns:

Toata cinstea lui Pavel Corut, un om citit, inteligent, logic si rational.Adevarul este de partea lui, nici eu nu mai cred in noul testament, eu nu sint un om inteligent dar accept cind mi se spune unde am gresit?! Pavel Corut-incearca sa transmita tuturor un lucru foarte simplu de inteles:Creatorul Divin este UNUL, iar celelalte religii sint o idolatrie. Punct

| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus/Jeshua nu avea cum sa fie fiul lui D-zeu si nici nu a pretins asemenea blasfemie. I-a fost atribuita de exegetii crestini. Nu avea cum sa fie fiul lui Adonai (Domnul meu), deoarece Adonai al judeilor este un SPIRIT, nicidecum o fiinta humanoida. Cat despre pretentia sa de a fi Mesia, Mesia judaic ar trebui sa se nasca de Tisha BeAv, adica in iulie-august, nicidecum in decembrie ori...martie. Cel putin asa afirma Profetii judei. Mai nou, judeo-sionistii l-au descoperit pe Mesia in propriile lor fapturi si se mantuiesc pe cont absolut propriu. Asa cum va sfatuiesc sa faceti si dvs!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Este o afirmatie 100% adevarata, cu care toti judeii sunt de acord. Iisus nu avea cum sa fie fiul lui Adonai/D-zeu, deoarece Adonai este un Spirit foarte incorporal, care nu poate procrea cu muritoarele. Numai ingerii in genul lui Shemyaza pot avea copii, deoarece numai ingerii sunt fapturi humanoide. Un inger, de pilda, s-a luptat si cu Patriarhul Ya'akov, nicidecum D-zeu.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Normal ca dragul de Pavel are dreptate! Nici chiar Iisus/Jeshua nu a pretins gugumania asta. I s-a atribuit post mortem de catre ratacitul acela famelic de imparat Constantin si alti cretini aidoma lui.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Nefericitul acela de Jeshua nici nu a pretins asa ceva. Blasfemia i-a fost atribuita post mortem de catre ratacitii de crestini. Atunci cand vorbea despre Tatal din ceruri, el folosea o frumoasa metafora. Toti judeii il considera pe D-zeu Parintele lor Spiritual, dar se nasc din parintii lor biologici. Biblia este o Carte judaica care abunda in metafore. Metaforele acestea apar chiar de la primul paragraf al Genezei.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un idiot care a intelesprin; toti oamenii sunt egali, doar egalitate in fata lumii materiale, fapt cu care nu este de acord.fiindca unii sunt bogati, altii sunt saraci. iar Iisus s-a referit la latura Spirituala cand a spus asta.de aia a mai spus ca cel din urma va fi cel dintai, iar cine vrea sa fie primul sa slujeasca celorlalti, ridicand smerenia si slujirea celorlalti, la rang de suprema inaltare. dar de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere.corut de unde sa stie? este un produs amalgamat al celor citite si pe care le-a crezut, nu din convingere ci ca sa dea bine pe sticla, si sadune ceva popularitate poate si bani. el crede tot ce da bine la publicul ateu si revoltat, pe popi, si biserici in general.cu hainele si portul aurului de catre preafericiti, nici eu nu sunt de acord.si il aprob cand spune ca trebuie ca acestia sa se apuce de treaba. dar de treaba ce trebuie sa o faca intr-adevar, dupa pregatirea si harul lor.parerea mea; este cunoscator dar este haotic.si le amesteca de nici el nu stie ce vrea.ca si becali dealtfel.

| candy_2919 a răspuns:

Cum puteti sa credeti asa ceva?

Va vede D-zeu :-J