| Meme10Memu a întrebat:

Izotopii sunt cancerul atomilor ce au ADN-ul modificat prin numarul de neutroni?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întrebare pusă aiurea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Intrebare retardata.
De cand se pot antropomorfiza obiecte pentru a le studia din punct de vedere stiintific?

| WhiteLife a răspuns:

Izotopii nu sunt întotdeauna "rai". De exemplu, izotopul hidrogenului din H2O2 e foarte important, pentru că apa oxigenata e folosita că dezinfectant. Iar cancerul presupune înmulțirea necontrolabilă a anumitor celule. Faptul că un atom are izotopi nu înseamnă că are vreo boala, înseamnă că se găsește sub mai multe forme, la fel cum sunt și izomerii sau enantiomerii.

| Meme10Memu explică (pentru WhiteLife):

Ma refer la izotopi radioactivi care fisioneaza.

| Meme10Memu explică:

Cand atomii fac cancer fisioneaza.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Omule tu stii ce inseamna un atom

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Tu stii ce e aia fisiune?

| relian a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti tare de tot laughing dar tu stii cei ala cancer? Daca cancerul provine din atomi care fisioneaza, sau ce mai spui tu,, atunci tot organismul uman este fisionabil laughing
Pune, informeaza'te cei ala cancer si dupa nu o sa mai bati gardurile aiurea laughing

| Meme10Memu explică (pentru relian):

Da-mi exemplu de izotopi radioactivi din organismul uman.

rolling on the floor

Din izotopi radioactivi apare cancerul si la om.

Ai auzit de Cernobal?

| relian a răspuns (pentru Meme10Memu):

Am intrebat daca stii cei ala cancer,nu sa vii sa ma intrebi daca am auzit de Cernobal ok?
Mai intai raspunde la ce am intrebat,apoi ma poti intreba tu ce vrei.
De oameni iradiati am auzit,dar aia nu cred ca fac cancer, aia mor, mor pentru ca iradiatiile le distrug celulele, tesuturile.
Ca sa revenim la cancer, sigur nu stii cei ala, ca de stiai nu mai bateai gardurile.
Hai sa te invat eu cei ala cancer.Cancerul sunt de fapt celule, pur si simplu celule fara specializare.
Dupa cum NU stii orice organism se regeneraza, isi regenereaza celulele, tesuturile.Cum se intampla asta? Undeva la baza fiecarui organ se afla celule stem,dar banui ca nici de astea nu stii.
Celule stem sunt celule fara nici un fel de specializare,acestea se pot inmulti,apoi primesc o functie,adica sa devina o celula de ficat,sau o celula de mai siu eu rinichi,piele etc.

Acum la un moment dat cine se ocupa cu chestia asta,cineva,asta nu se stie deocamdata,ca o fi o gena,ca o fi o proteina,nu se stie cum am spus,dar acest responsabil cu producerea de celule si specilizarea lor doarme,ori o ia razna si tot produce celule fara nici o specializare,asa intruna, nu se mai poate opri, asa ca la locul respectiv apare o masa de celule nespecializate, ca o bucata de carne, sau zii cum vrei, asta este numit cancer.
Acu crec ca ai mai invatat ceva. Daca ai ceva intrebari si pot sa iti raspund ma gasesti pe aici.
Sa revenim la radiatiile tale.Aceste radiatii produc pagube,rup celulele,tesuturile rupe ADN,dar nu stiu daca radiatiile is responsabile de cancer,o fi,dar ca idee cancerul apare cum am spus eu.

Cancer poate sa faca si un om perfect normal,un om care n-a fost supus niciodata la nici o radiatie,pur si simplu sistemnul care se ocupa cu ce am spus o ia razna,ori se defecteaza si se intampla chestia asta.

Dar cancerul asta nu apare des,stiu ca sunt f multi oameni bolnavi de cancer dar majoritatea is mostenite.
In mod normal in lumea salbatica un astfel de organism nu da urmasi,adica daca sa luam un exemplu o caprioara face cancer, pentru ca si animalele se imbolnavesc, aia este papapa de lup sau nu se mai poate hrani, caz in care este eliminata, nu mai ajunge sa dea urmasi, de aia nu vedem noi in lumea vie animale bolnave.

La om situatia este alta.Omu se ajuta, hai sa il ajutam si pe asta cai bolnav.Bolnavu dupa ce ca este salvat,se apuca sa toarne urmasi,deci acesti urmasi ii vor mosteni genele, printre care si cele defecte si uite asa s-a umplut lumea de bolnavi.
Mai pune mana si pe o carte ceva, iar daca nu pricepi ceva cere ajutor.

Tu cred te uiti prea mult la filme cu scenarii naspa, fara nici o noima si de acolo si ideile astea.
Ce spui tu e ca atomii care alcatuiesc organismul uman fisioneaza laughing ba ma lesi laughing ar trebuie astia s-a te angajeze pe undeva, cum dreacu le'ai scapat atata vreme, esti un geniu.
Afla ca atomii nu fisioneaza in conditii naturale laughing ca daca ar fisiona sau fuziona am fi morti cu totii laughing Fisiunea si fuziunea sunt 2 chestii fortate in conditiile de pe Pamant ok?
Fii baiat destept ca altfel rad si curcile de tine.
Faptul ca sunt elemente care fusioneaza mai rapid aia e alta poveste,alea nu afecteaza alti atomi,afecteaza viata rupand ADN celulele tesuturile,sau daca nu-s asa de puternice,pentru rupe ADN-ul si pot aparea mutatii, dar alea se numesc mutatii si nu cancer.
Mutatiile astea e alta poveste, pot fi folositoare sau daunatoare, caz in care respectivele specimene is eliminate.

Este f posibil ca radiatiile sa distruga sau sa deregleze sistemele care se ocupa cu egenerarea caz in care poate aparea ancer, dar asta nu inseamna ca radiatia ce spui tu sau izototpii aia fusioneaza cu peste prajit si apare cancer, nici vorba.Acea radiatie poate deregla agentul care trebuie sa inchida intrerupatorul care produce celule,caz in care ala tot baga la greu laughing tot ce e posibil cancerul asa sa fi aparut prima oara,dar nu prin fisiune ce povesti crezi tu.

Atomii care alcatuiesc organismul uman nu fisioneaza cu nici un izotop,probabil te uiti la filme gen Musca unde se dematerializau aia, era o musca in aparat respectiv se amestecau atomii si iesea omu musca laughing dar aia era un fel de fuziune, fisiunea rupe atomii, nucelele atomilor, deci distruge nu creeaza ceva nou.
Bine nici eu nu ma prea pricep, dar asa din amintiri mai zic si eu cate ceva.

| Meme10Memu explică (pentru relian):

Atunci cum afla din metastaze de unde a fost prima celula canceroasa?

Ai auzit de dezintegrare radioactiva? Sau de transmutatie nucleara naturala?

Ai auzit de uraniu care si in casa ta fisioneaza sau se dezintegreaza in mod natural?

Prin dezintegrare atomii se inmultesc rezultand atomi cu masa atomica mai mica.

Legat de cancerul biologic. E bine sa stii ca statistic doar 5% din cancere sunt cu cauza genetica iar restul sunt din cauze externe. In plus, daca organele de reproducere nu sunt afectate bolnavii de cancer pot da nastere la copii sanatosi liberi de cancer si care la randul lor pot da nastere la copii sanatosi liberi de cancer.

| relian a răspuns (pentru Meme10Memu):

Tu nu pricepi frate ceva simplu. Celula canceroasa cei aia? Am spus se fabrica celule, alea sunt celule normale, dar fara specializare, ca o masa de carne, nu e nimic defect la acele celule, doara faptul ca nu au primit specializare si nu au fost oprite cand trebuiau.Deci nu celulele is canceroase,acel cineva responsabil cu producerea de noi celule este de vina,o ia razna, a plecat de la locul de munca, ori s-a defectat.
Cand o sa aflam cine este responsabil cu chestia asta, atunci cu siguranta vom putea rezolva si problema asta.

Nu vad ce legatura are dezintegrarea de care vorbesti cu celulele laughing Noi vorbim de celule, tu vorbesti de altceva, de atomi de rahaturi

Nu are nici o legatura fizica ce spui tu cu anatomia.Nu o sa vezi tu vreodata compusi fusionand sau mai stiu eu ce.Dai la jalea de atomi,tu alt subiect nu ai? Subiectu asta e gresit,tu abordezi chestia asta gresit.
Noi suntem formati din gurupuri de atomi diferiti,iar acesti atomi niciodata nu vor face ce spui tu,niciodata,asta pentru ca aceste grupuri de atomi sunt legati intre ei prin legaturi chimice puternice si trainice,asta natural nu fortat.
Atunci cand fortezi tu anumiti atomi sa stea impreuna,asta in anumite conditii,apoi ii lasi liber,da atunci ei se desfac,revin la ce au fost dar nu fisionand,pur si simplu ze desfac.
Uite un exemplu,refrigerantii utilizati in aparatele de racire,astia is de sinteza sau cum sa le zic,stau asa numai inchisi,cum iai lasat liberi se desfac.
Deci cancerul nu e ceva nou aparut,este o defectiune a organismului nostru, pur si simplu se produc celule, cine este responsabil sa-i dea specializarea nu o mai face, iar cine este responsabil sa zica stop ajung atatea celule si ala e pe nicaeri, asa ca odata fabrica pornita tot fabrica celule intruna, nu se mai opreste.In rest nu-i nimic nou.

Ca sa iti dau un exemplu, tu faci scanduri din busteni, altul face dulapuri din scanduri, deci avem nevoie de dulapuri.Ala care face dulapuri adoarme cel care face scanduri tot face se aduna acolo mormane laughing dar dulapuri ioc, ne trezim cu ditai stiva sau scanduri asa aruncate care incotro fara sa avem nimic din ele facut.Nu stiu daca e un exemplu bun dar e tarziu, nu mi-a venit in minte ceva mai bun laughing

| Meme10Memu explică (pentru relian):

Cu intrebarea am vrut sa aduc o abordare noua, ceva socant, neobisnuit care sa captiveze atentia si ca sa aiba altii la ce comenta. Chiar daca e o intrebare proasta.

Acum sper ca ai intales. happy

Apropo de celulele canceroase. Acestea se comporta precum celulele stem intr-un proces reparator scapat de sub control. Totusi in urma unui examen anatomopatologic si histopatologic se poate spune din care fel de baza fac parte celulele canceroase. De exemplu in limfoame se vad limfocite specializate insa modificate cu cate doua nuclee.

In procesul de dezintegrare radioactiva uraniul se dezintegreaza in mod natural in atomi mai usori. Dezintegrarea poate fi vazuta si ca o divizare. Am facut o asociere cu celulele care se divid. Am mai bagat cuvantul cancer si gata - intrebarea a iesit gata preparata, gatita gata spre a fi servita. rolling on the floor

| chuckmanson a răspuns:

De când fac atomii cancer?