| Meme10Memu a întrebat:

"Juno va continua sa orbiteze Jupiter pana in iulie 2021, cand va plonja in atmosfera planetei, acesta urmand sa-i fie si sfarsitul." Cum de Pamantul nu plonjeaza spre Soare de milioane de ani?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca forta centrifugala (creata de viteza de rotatie) este egala cu forta de gravitatie, atunci miscarea de rotatie este constanta, inelara.
In caz de dezechilibru, traseul circular se modifica, iar cele doua corpuri ori intra in coleziune, ori pleaca spre exterior.

| Meme10Memu explică (pentru Bula):

Nu e inelara ci elipsoidala si iti da peste cap toata explicatia. Orbita Pamantului in jurul Soarelui este eliptica si viteza de rotatie nu e constanta. Cand se apropie de Soare viteza Pamantului e mai mare.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu stie asta e raspunsul, nu gandi ca obosesti faci riduri, parul iti albeste, pacatuiesti, asa e mai simplu la orice intrebare raspunsul e unul sigur dumnezeu

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Cine crede in evolutie nu are nevoie sa gandeasca ci sa fie ca animalele care gandesc doar cu ochii sau proceseaza doar ceea ce vad.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Steregoi iar scrii tampeni, in evolutie nu crezi, cunosti, stii, nu compara tu evolutia cu o credinta bazata pe o carte interpretata in 6000 de feluri doar de catre crestini

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

I-am scris si lui Inferno. Nu e nici o dovada ca acele cranii au fost ale unor oameni. Asadar stiinta despre care vorbesti nu e stiinta ci ipoteze nedovedite.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce crani omule, saracu inferno il plang

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Cranii, nu crani. Te rog, cu mine sa respecti ortografia.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Desi ce cranii sunt falsi
https://australianmuseum.net.au/......on-skulls/
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_evolution_fossils

doar alea din uk care erau o minciuna, ghici cine a spus ca minciuni savanti nu se potrivea treaba, am plecat din africa nu din uk

| doctorandus a răspuns:

Ai chiulit de la fizica?

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca Jupiter exercita o atractia gravitationala fata de Juno care e considerabil mai mare fata de cea dintre Soare si Pamant. Tine de fizica, dar te lamuresti usor cu Google sau YouTube.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

E vorba de milioane de ani baiete.

| Apokales a răspuns:

Ca Dumnezeu vrea asa!

Glumeam, de fapt raspunsul este gravitateawinking.