| Matei_Leucusescu_1996 a întrebat:

La cate grade aburii unui nor se transforma in picaturi de apa? Cine stie sa imi spuna

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Pui aceiasi intrebare de cate ori? Un nor nu este abur sau vapori, astia nu se vad, intr-adevar apa din aer este sub forma de vapori dar nu o putem vedea.Acesti vapori la temp scazute pot condensa si asa apar nori, sau picaturi de apa care se fac vapori, apoi iar picaturi si tot asa intruna, astfel luand nastere un nor.Deci am putea spune ca un nor este o permanenta schibare de stare a apei-vapori-picaturi-vapori,iar atunci cand sunt intrunite anumite conditii aceste picaturi se pot uni formand picaturi mai mari si mai mari pana cand aerul nu le mai poate sustine si cad sub forma de ploaie,sau daca norul pierde conditiile necesare treceri de la vapori la picatura norul dispare fara sa lase vreo urma.Ce zic eu aici este ceva nu in mare ci f in mare, pentru ca fenomenul nu este cunoscut de fapt in totalitate nici de catre cei care se ocupa de studiul norilor, ca de altfel si in ce priveste fulgeru, la fel nu se cunosc toate elementele sau fenomenu nu se cunoaste in totalitate, dar mare parte se stie.E bine ca intrebi chestii de genul asta, sincer cred ca nici 1% de pe aici nu-i curioasa de chestii de genul asta.Dar asta e nu multi oameni sunt curiosi din fire, sau vor sa stie unde traiesc, cum traiesc, de ce traiesc pe aici pe planeta asta.Chestia mai naspa este, ca cei care pot explica sunt f putini si din pacate aia nu stau pe net, dapai pe TPU sa explice omului babeste, mura in gura ce si cum apare un anume fenomen.Dar poti sau putem s-o facem noi asa de la unu putin de la altul inca putin, si usor usor poti pune cap la cap unele informatii si iti poti face o parere cat mai aproape de realitate despre un anume fenomen sau lucru. Oricum norii se afla la inaltimi mari, iar temperaturile is scazute poate undeva minus 15-20 de grade, iar mai sus norii aia albi cei vedem aia is numa gheata.Bine sunt oameni care or sa spuna sa fug sa ma ascund ca la temperaturile alea nu stiu ce se intampla, ca apa ingheata si etc.Apa ingheata la temp alea daca este sub forma lichida.De ex poti si tu sa experimentezi lucru asta. Speli iarna ceva o haina, o storci si asa umeda o pui afara in ger la minus cate grade vrei tu -20 sau -30 de grade si o sa ramai surprins ca se va suca laughing rad eu dar nu glumesc, deci pe bune se usuca pentru ca apa se evapora la geru ala.Bineinteles ca aerul foarte rece nu-i atata de umed dar are destula apa in el, apa sub forma de vapori.E cam ciudata atmosfera asta sau fizica ori fenomenele astea dar sunt explicatii pentru cele mai multe. Apoi la inaltimea norilor mai exista si alte conditii, presiune, miscare etc care probabil face ca noru sa ia nastere sau ca ploaia sa cada. Daca ar veni mai multi in discutie si fiecare ar veni cu o informatie ceva eu cred ca s-ar putea explica multe fenomene aici de catre noi asa pe intelesul tuturora.