| Matei_Leucusescu_1996 a întrebat:

La cate grade aburii unui nor se transforma in picaturi de apa?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La temperatura de topire al apei de la inaltimea unde se afla norul.
Nori, de fapt, sunt aburi inghetate de apa care, la topire, se transforma in ploaie, iar in caz de lipire formeaza fulgii de zapada sau gheata de grindina.

| relian a răspuns:

In general temp is scazute aadica undeva sub zero grade -15 sau -20 de grade C cred nu is sigur.Norii sunt de fapt vapori de apa intr-o continua transformare, sau cum sa-i zic intr-o continua schimbare de stare de la vapori la lichid de la lichid la vapori si tot asa.Atunci cand intilnesc conditii, astea nu le mai stiu care is, acele picaturi f f fine se unesc si apare astfel o picatura mai mare, deci mai grea. Daca reuseste sa nu se evapore rapid poate antrena alte picaturi si asa devnie mult mai mare si va cadea sub forma de ploaie.Deci norii cam asta sunt in mare, apa tot timpul trece prin aceste stari vapri-picaturi f fine -vapori si tot asa merg prin aer pana cand apar conditii eu personal nu le cunosc bine dar poate fi fire de praf, fum etc la care sa adere si sa declaseze apoi, nu stiu zic si eu. Daca nu gaseste acele conditii un nor va disparea va deveni vapori si gata.Deci norii formati nu e regula sa si cada sub forma de ploaie pe undeva ei pot disparea la fel de usor cum aparu.o sa spui ca la tem aia e deja gheata, da e gheata dar se evapora, iar cand cade jos aerul fiind cald se topesc si asa vedem picaturi.In sf norii ca si fenomele ce le insotesc cum e fulgerele is inca neintelese pe deplin, nu vorbesc aici de noi vorbesc nici de aia care le studiaza.

| octav005 a răspuns:

Pai cred ca se evapora. nu se transforma in picaturi