| ASimpleUser a întrebat:

La ce vrea sa se refere expresia „fara compromisuri" nu inteleg ce inseamna. fundita pentru raspunsul corect!

Răspuns Câştigător
| the1answer a răspuns:

Adica atunci cand faci ceva nu pierzi nimic.

7 răspunsuri:
| blondissima a răspuns:

Pentru mine compromis inseamna atunci cand lasi de la tine, atunci cand esti ingaduitor si treci cu vederea, atunci cand uiti un pic de parerea ta in favoarea parerii celuilalt. "Fara compromisuri '' ar insemna opusul a ce am spus mai sus, sa fii strict, categoric, neingaduitor si un pic egoist sau egocentric.
In viata, de fiecare data cand renuntam la ceva in favoarea a altceva, facem un compromis.
Tin sa te anunt ca toate definitiile pot fi corecte, compromis inseamna altceva pentru fiecare din noi.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @klawdiw! Pornind de la explicația cuvântului compromis- înțelegere, acord bazat pe cedări reciproce, concesie" și, despre persoane, "cu reputatia pătată", discreditat, dezonorat, poți deduce înțelesul expresiei fără compromisuri- clar, curat, fără înțelegeri prelabile.
O zi cu zâmbet să ai!

| Ryuk751 a răspuns:

Inseamna fara a face un acord bazat pe cedari reciproce>funda?

| LLTCATpRoduction a răspuns:

Cate concesii facem intr-o zi, intr-un an, intr-o viata?
Ce castigam si ce pierdem? compromisurile sunt mici si mari.
Pentru ce le facem? sa ne fie mai bine? mai cald? sa fim mai fericiti? mai liberi? mai bogati? mai destepti?
Compromisul poate trece peste morala si principiile noastre.sau nu.
Exista cineva care nu a cedat, nu a renuntat de voie sau nevoie?
Compromisurile ne ajuta sa strabatem prin viata, sinuos, sa alunecam dar sa nu cadem, sau daca o facem- sa cadem in picioare...ne ajuta pe noi si pe altii in acelasi timp.
Ce inseamna a face un compromis? a fi ingaduitor? a fi practic? a face o favoare? a renunta?

| ღℓαυяєТтα a răspuns:

Intelegere, acord bazat pe cedari reciproce; concesie;
Intelegere intre doua sau mai multe persoane sau state de a supune unui arbitru rezolvarea litigiului dintre ele

| luisaaa a răspuns:

Un compromis este atunci cand tu faci ceva pentru o persoana si ea iti da ceva in schimb "fara compromisuri" ar fi ceva de genul "fac tot fara sa cer ceva in schimb"

| Chihiro a răspuns:

Compromis= Înțelegere, acord bazat pe cedări reciproce. Adica intr-o relatie care are compromisuri atat el cat si ea vor " lasa de la ei"."Nu ma duc la coafor, dar nici tu nu umbli prin baruri da?" si cad de acordhappy