| Inferno a întrebat:

La un joc de noroc, Gigel incearca sa ghiceasca culoarea urmatoarei carti de joc.
Atat timp cat cartea satisface predictia facuta, Gigel va castiga suma pariata. In caz contrar, banii vor fi pierduti.
Gigel poate miza orice valoare si poate juca oricat de mult, atat timp cat nu isi pierde toti banii.
Suma pe care acesta este dispus sa o joace este in valoare de 1000 lei, iar obiectivul sau este obtinerea unui profit de 100 lei.

Iata cele doua metode la care Gigel s-a gandit:

Metoda 1:

Va paria 100 de lei.
In cazul in care pierde va dubla suma, pariul devenind 200 lei.
In cazul in care pierde si de aceasta data pariul va fi dublat iar. Ajungand la valoare de 400 lei.

Aplicand aceasta tehnica Gigel poate pierde maxim 3 jocuri.
In schimb, tot ce trebuie sa faca este sa castige o singura data pentru a obtine profitul dorit.

Metoda 2:

Va paria 1 leu.
Si de aceasta data Gigel va dubla suma in cazul in care pierde.
Daca se intampla sa castige, Gigel va mai paria inca un leu, iar daca pierde va dubla din nou suma.
Si asa mai departe.

Aplicand aceasta tehnica Gigel are avantajul ca poate juca mai multe jocuri pana sa isi piarda banii. Daca in cazul anterior, dupa 3 jocuri pierdute Gigel ramanea fara bani suficienti, de aceasta data el va fi eliminat numai dupa 9 infrangeri consecutive.

Dezavantajul vine sub forma faptului ca si numarul de victorii necesare este mai mare. Gigel trebuie sa castige de 100 de ori.

Care din cele doua metode credeti ca ofera o probabilitate de castig mai mare?

In loc de 1 leu sau 100 de lei, Gigel putea paria si alte sume. Credeti ca exista alte valori ce ar creste eficienta strategiei de mai sus?

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Erau niște formule la probabilități, mi-e lene sa le aplic și da calculez, faci ți asta pentru mine?hee hee

| Andrei007007 a răspuns:

Logica e simpla cand ai toate formulele posibile si imposibile, alegi in ordine descrescatoare dupa probabilitati si castigi (bine, faci profit ca nu poti castiga fiecare joc, dar la asta se rezuma probabilitatile nu? Castig pe termen mediu sau lung.