| troleibuz a întrebat:

Libertatea intelectuala depinde de cea materiala? Geniul are nevoie de conditii?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este o regula, geniile lumii nu erau doar oameni bogati ba din contra.
Stiu unul care a revolutionat foarte mult N. Tesla si desi a avut finantarea unui mare magnat, a murit tot sarac.

| aditimus a răspuns:

Daca ai cap vin si banii, un geniu are nevoie de liniste si de putere de concentrare.

| Apokales a răspuns:

Cred ca are nevoie de o situatie materiala decenta sau chiar foarte buna, a unui miliardar in euro. Gandeste-te ca esti scriitor, n-ai vrea ca politicul sa intervina in lucrarea ta pentru ca esti nevoit sa traiesti, iar el, politicianul, are banii de care tu ai nevoie. Sau un fizician stralucit si nu ai bani, atunci stai la mila miliardarilor, inventezi ce ti se cere, iar el cere ceva care sa-i produca mai mult bani. Si astfel pragmatismul invinge idealismul geniului binevoitor.