| Alphawolf a întrebat:

Logica este o inventie umana?

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da, logica se invata.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu neapărat sau nu numai. Găsim multă logică şi în natura non-umană. Mai degrabă a fost doar definită de oameni.

| Inferno a răspuns:

Evident,a fost creata de filosofi pe baze empirice si ulterior de logicieni.

| Alphawolf explică (pentru Inferno):

Nu e chiar asa de simplu. Oamenii sunt produsul naturii... cu tot cu ratiune. Inventiile oamenilor sunt de alta natura.

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Eu vorbesc de logica. Nu stiu ce intelegi tu prin acest termen,deoarece este posibil ca tu sa-l folosesti asa cum este el utilizat in limbaj colocvial.
Logica nu poate exista in natura,este prea precara pentru asa ceva. Spre exemplu tezele filosofilor antici utilizau rationamente logice pentru a demonstra existenta Lui Dumnezeu.
Daca logica exista din natura,asa cum probabil doriti sa afirmati, atunci nu poate exista niciun dubiu ca filosofii antici,cand o aplicau impecabil in demonstrarea tezelor, aveau dreptate,iar Dumnezeu chiar exista.
Tot asa, anumiti filosofi demonstrau, folosind tot logica, ca Dumnezeu nu exista.
Ambele demonstratii sunt valabile din punct de vedere filosofic.
Logica este o disciplina filosofica, ea este o creatie umana.

| Alphawolf explică (pentru Inferno):

Indiferent ca vorbesti de logica sau ratiune tot aia e. Nu se pot separa. Eu nu am spus ca logica exista independent in natura. Fiintele sunt produsul naturii, logica este dependenta de fiinte, dar nu este inventia lor. Ea vine la pachet odata cu evolutia fiintei, ea consta in calitatea si marimea creierului.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

E mai de graba un instinct si nu e caracteristic numai omului. ce, un caine daca vede trenul ca vine, se arunca ca tampitul pe sine. asteapta sa treaca sau incearca sa treaca inainte sa vina trenul. ca nu ii iese intotdeauna, e partea 2-a

| Inferno a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

N-are legatura asta cu disciplina numita "logica", poate doar cu termenul "logica" de care abuzam in fiecare zi in mod eronat.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Inferno):

Tu crezi ca el se referea la logica ca materie / disciplina? e evident ca asta e inventata de om, doar nu de elefanti. eu cred ca omu s-a gandit ceva mai profund.

| Hombre a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

" ce, un caine daca vede trenul ca vine, se arunca ca tampitul pe sine. asteapta sa treaca sau incearca sa treaca inainte sa vina trenul."
Acesta e instinctul de aparare.

| HCR1 a răspuns:

Buna
da este o inventie umana xd.

| MoltenMoon a răspuns:

A fost denumita de oameni asa.