| AjutorNeconditionat a întrebat:

Mă simt invizibila și de parca nu am pe nimeni. Oare e doar o senzație? Cum sa fiu mai,, cu un scop"? Si nu scop inventat pe loc spre ex sa citesc sau etc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Fericirea adevarata vine din interior, nu iti e indusa artificial de stimuli exteriori de scurta durata, precum cititul.
Cititul, plimbarile, vizionatul filmelor, shoppingul, o iesire in grup cu cativa prieteni, etc etc... sunt insa un bun remediu pentru eliberearea de stresul acumulat in timpul zilei/intr-o anumita perioada, sau dupa un esec.

Cu totii avem probleme, si multi ajungem in anumite puncte tensionate in care simtim ca nu mai facem fata, toate ne ies pe dos, simtim ca nu facem nimic folositor cu viata noastra, si ca atare - traim degeaba.
Bonus>> nici prieteni nu avem, iar familia noastra se rezuma la niste straini nepasatori ce locuiesc in aceeasi casa cu noi.

Cauta persoane cu pasiuni comune cu care sa mai povestesti, sau sa iesiti... si in mare masura concentreaza-te pe scoala (oricum asta ar trebui sa fie principala preocupare la 17 ani daca vrei sa realizezi ceva in viata).

Desigur, iti poti cauta un prieten, sau amic foarte bun, de multe ori ajuta si acea persoana chiar iti reconfirma ca nu plutesti pe aici aiurea-n tramvai. Insa nu te agata de o persoana la varsta asta, lasati treburile serioase pentru mai tarziu, altfel veti regreta amandoi.

19 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu vede tot.

| FaraNumePls a răspuns:

Sincer nici eu nu stiu si daca e s-o iau si eu acum, nu cred ca am un scop in momentul asta. Merg la liceu si atat. Incerc sa mai diversific cu o carte si un "hai afara ca simt ca mor". Mai mult nu cred ca poti face.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Eu cred că ești o copilă disperată după atenție.

| deadhoe a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Cine vorbea

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru deadhoe):

Tu ce vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevarat, esti un nimeni si nu meriti sa traiesti. Cel mai bine ori te sinucizi ori te apuci de fumat. Consumi oxigenul degeaba

| AjutorNeconditionat explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sugestie. o sa ma droghez pana la moarte iar apoi o sa te bântui toata viațawinking

| alexandrubaiatulanime a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Glumeam scuze

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca esti weeb, dupa gluma cu "kys" spusa in romana laughing Omae wa mou shindeiru tongue

| GPA a răspuns (pentru alexandrubaiatulanime):

Tu nu crezi c-a fost o gluma deplasata? Nu te simti deloc? Esti chiar atat de patetic ca sa nu spun altfel?

| AjutorNeconditionat explică (pentru EvilMayDie64):

Nu stiu ce sunt astea dar îmi pare rau și pentru tine stiu ca e foarte greu.

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Eh, odata ce te obisnuiesti, poti sa traiesti si in starea asta. De fapt nu traiesti, mai degraba respiri. Existi. In fine. Asta e, chiar n-am cu ce sa te ajut.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Gaseste scopul vietii, ceea ce te face fericita. Creeaza ceva pentru lumea asta. Fa o schimbare in viata ta. Baga te tu in seama si nu iti fie rusine de altii. Fa ti prietenii.

| Rihhana1 a răspuns:

Incearca sa iti faci niste prieteni noi si sa mai iesi din casa, cati ani ai?

| AjutorNeconditionat explică (pentru Rihhana1):

17 ani. am câțiva prieteni.

| Rihhana1 a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Mai iesi cu ei la un film, la un suc.winking

| EvilMayDie64 a răspuns:

Off... Daca esti "empty inside", nu prea ai cum sa-ti gasesti un scop pe termen lung. Poti doar sa traiesti cu starea asta si sa-ti tii mintea ocupata cu tot felul de alte lucruri. Crede-ma, trec prin starea asta de 6 ani de zile, nu prea exista iesire. Sau eventual, daca crezi ca te ajuta, mergi la un psiholog.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Ohohooo, fellow weeb. Interesting.
Cand ma uit la anumiti useri, am sentimentul ca as baga omenirea altundeva...

| Bianca777 a răspuns:

Crede-ma si eu ma simt uneori asa, e un feo de paradox sti sate simti invizibil dar sa fi inconjurat de oameni. Nu esti singura, tine minte asta. Uneori poti gasi ajutor in persoane pe care poate nici nu le ai observat. Fiecare persoana are un scop, dupa parerea mea, de aceea iti pot scrie asta acum. Incearca lucruri noi care te pasioneaza, cauta sa descoperi lucruri care ti ar placea, incearca sa petreci timp cu persoane cu care te simti in largul tau.