| anonim_4396 a întrebat:

Mă uit tot timpul la ore fixe, de exemplu 12:12 sau 13:00 sau 13:59. Nu sunt o persoana superstitioasa dar totusi sunt mult prea frecvente pentru a fi coincidente. Imi poate da cineva o explicatie?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ne dai tu mai intâi o explicație in legătură cu asta:

" la ore fixe, de exemplu 12:12 sau 13:00 sau 13:59"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dacă sunt frecvente, tot coincidențe sunt. Pentru că sunt cifre rotunde, dta cauți o explicație. Ceva care există în spatele acțiunii tale spontane. Dar dacă ceasul merge prost și alt ceas de alături arată altă oră? Din această simplă întrebare îți poți da seama că nu este nimic de explicat.

| LPCTSTR a răspuns:

Te asigur ca n-ai avut coincidente mai mari ca ale mele.
Keep calm, you're normal.

| OanaVasilov a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ce coincidențe ai avut tu?

| LPCTSTR a răspuns (pentru OanaVasilov):

De exemplu eram mai mic si eram in drum spre casa in microbuz. Incepe o reclama la radio despre nu stiu ce firma de tamplarie "Marcel" si ma uit pe geam si-l vad pe fostul sorămii pe care-l cheamă... Ghici cum rolling on the floor

| Nilsson a răspuns:

12:12 sau 13:59 nu sunt ore fixe, poate îți captează ție o atenție deosebită.
E o chestie psihologică, când te uiți în alte momente nu conștientizezi dar atunci când e un format mai interesant îți rămâne atunci întipărit în minte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-mi ce citesti ca sa stiu cum sa te iau. nu te speria, e de bine!

| OdetteSs0000 a răspuns:

E un fel de tulburare obsesivă psihologică, nimic grav. Probabil că, gândindu-te la asta o dată, adică că mereu vezi orele fixe ( deși 13:59 e oră fixă?), creierul tău și-a creat o deprindere, să zic așa. Nu e nimic grav, și alți oameni o au.