| anonim_4396 a întrebat:

Mai e cineva pasionat de astronomie și chiar și de astrologie, mistere, conspirații etc? Eu sunt un pasionat și vreau să vă întreb :
Ce cărți și ce documentare super interesante ați citit/văzut?

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Sa stabilim ceva foarte clar: Un om pasionat de astronomie nu are cum sa fie pasionat si de astrologie. Cele doua se bat cap in cap. Astronomia este o stiinta, astrologia este o sarlatanie.

Un om care intelege cu adevarat astronomie, intelege ca astrele nu au absolut niciun impact asupra destinelor si relatiilor inter-umane.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! happy Eu am fost pasionat în nu mai știu ce clasă. laughing Eram disperat și fascinat, totodată de planete. Cărți nu știu, dar sunt pe YouTube, tot felul de lucruri interesante happy, cum ar fi:

https://youtu.be/1zt-_B-v88E

https://youtu.be/x89fWs0ETzE

Răspuns câștigator? happy

| BabaOarba a răspuns:

Ori astronomie, care este stiinta, ori astrologie, conspiratii si alte baliverne, care fac parte din pseudostiinta, adica ceva care se foloseste de stiinta ca sa para veridic, doar ca nu e sustinut de dovezi stiintifice.

| Genevaaa a răspuns (pentru BabaOarba):

Nici ca exista dumnezeu nu e dovedit stiintific dar tot credeti in el. Astrologia e spiritualitate

| BabaOarba a răspuns (pentru Genevaaa):

Exact, ce nu e dovedit stiintific e credinta, nu stiinta.

Gresit, astrologia nu e spiritualitate. Nu implica un sistem de valori. Initial a fost o prestiinta, ca si alchimia, pana cand a aparut stiinta reala bazata pe demonstrarea conceptelor. In ziua de astazi este doar un "ghicit" ambalat ceva mai atragator decat ce face mama Omida...