| Suntopisica a întrebat:

Mai multe planete formeaza un sistem solar.
Mai multe sisteme solare formeaza o galaxie.
Mai departe stie cineva sa imi zica?
Ce formeaza mai multe galaxii?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Mai multe galaxii formeaza un grup, apoi urmeaza un cluster sau eventual supercluster.
Calea Lactee de exemplu face parte din grupul local, superclusterul Fecioarei care la randul lui face parte dintr-un supercluster si mai amplu numit Laniakeea.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Roi de galaxii.

| RAY a răspuns:

Universul

| Violleta2022 a răspuns:

Mai multe galaxii formeaza universul, care se stie ca-i infinit!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai multe galaxii formeaza Universul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai multe galaxii formeaza universul, mai departe mai multe universuri formeaza "altceva", ceva ce nu am aflat inca.

| NellieLovett a răspuns:

Mai multe galaxii formeaza un roi de galaxii, iar mai multe galaxii formeaza un super-roi de galaxii. Super-roiul de galaxii in care ne aflam se numeste super-roiul local sau Laniakea. Laniakea inseamna pe hawaiana "cer imens".
Uite, iti dau niste link-uri:
https://scinews.ro/super-roiul-de-galaxii-laniakea/

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Super-roi_de_galaxii

| Señor1ta a răspuns:

Universul