| AvalohAlyn a întrebat:

Mai putem spune că viața e un miracol sau un dar divin când ea este foarte vulnerabilă,amenințată oricând de boli,moarte și suferinta, fiind și foarte imprevizibilă negativ? Viața nu-i un miracol neapărat. dacă stăm să ne gândim mai bine.

1 răspuns:
| Celcestietot a răspuns:

Un dar divin este viata, iar daca ceva nu merge bine, omul este de vina. Moralitatea este gratis, ceva care si-o permite oricine. Noi ne facem viata aici pe Pamant, nu a venit cat de curand Iahve ca sa ne zica : tu sa nu stai la TV, ca este pacat sau ca de acum incolo singura materie care trebuie sa o invatati sa fie religia! El ne-a lasat liber arbitru, ne-a lasat de capul nostru si ceea ce vezi in ziua de astazi este rezultatul "mainii" omului. Ce, acum daca viata din jur este nasoala, inseamna ca este vina Creatorului? Nu are nicio vina Dumnezeu, pentru ca ne-a dat cap ca sa avansam tehnologic, sa ne ajutam unii pe altii fara plata, sa emanam energie pozitiva s-a.m.d. Deci, in concluzie, tot Dumnezeu este de vina?