| Nilsson a întrebat:

Mai stiti povestea "Hainele cele noi ale imparatului" de H.C. Andersen?
Daca nu v-o mai amintiti exact aveti rezumatul in link:
https://povestiripescurt.blogspot.com/......tului.html

Intrebarea mea (filozofica) este: oamenii din ziua de astazi cu renume se aseamana in multe privinte cu nefericitele personaje din poveste?
Adica din teama de a nu parea prosti in fata celorlalti adopta niste idei care in mod normal nu le-ar accepta?

Exemple pot sa dau cate vreti: niste mazgalituri si vopsele aruncate pe panza de Jackson Pollock sunt considerate niste opere de arta senzationale si licitate cu zeci de milioane de dolari, pe buletine si pasapoarte s-a inventat deja al 3-lea gen si daca nu zici ca ei esti incuiat la minte, unii cred ca am evoluat din maimute desi nu s-a descoperit nicio fosila clara care sa arate o tranzitie, etc.

Răspuns Câştigător
| crud a răspuns:

Ohoo, desigur, la orice nivel exista astfel de personaje. E ca o boala neeradicata. Si da, teama este de a nu parea prost sau de a nu-l supara pe cel considerat superior din diferite puncte de vedere. Evident, atitudinea asta nu aduce nicio satisfactie dar este adoptata de multi.

| Nilsson explică (pentru crud):

Si care crezi ca ar fi solutia pentru o astfel de boala?

| crud a răspuns (pentru Nilsson):

Pai nu exista. Daca ar fi existat solutia, nu ar mai fi fost subiectul asta acum.

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu poti discuta gusturile cuiva, si mie imi pare ca tablourile lui Pollock sunt niste tampenii dar unora le plac si pot sa-si dea bani pe ce prostii vor.
Al 3-lea gen pe care unele tari l-au introdus pe actele de identitate nu este un gen anume ci o chestie generica gen "altceva". Din punctul meu de vedere se pot considera ce vor, nu ma afecteaza cu nimic nici pe mine nici pe tine.

Cat despre evolutie, e dreptul tau sa crezi ca cineva te-a facut din pamant, sigur e mai probabil decat sa crezi ca ai evoluat.

| Nilsson explică (pentru RoCkKiD):

Uite referitor la teoria evolutiei iti prezint o situatie concreta care se asemana cu povestea lui Andersen.
Cand cercetatoarea Mary Higby Schweitzer a descoperit tesuturi conservate de dinosauri care demolau orice evaluare de milioane de ani a vechimii acestora ea a fost acuzata ca face jocurile unor creationisti.
Pana la urma descoperirea nu a putut fi contestata dar s-a dat o alta interpretare ca sa se ramana la conformismul din randul comunitatii stiintifice asupra vechimii fosilelor.
Site american de stiinta:
http://discovermagazine.com/2006/apr/dinosaur-dna

Alt exemplu: descoperirea unei vertebre de babuin in fosilelel faimoasei Lucy.
La fel dovada nu mai e contestata de oamenii de stiinta, dar au dat o alta interpretare pentru a ramane la acelasi conformism in ceea ce priveste evolutia omului.
https://www.newscientist.com/......-skeleton/

Cred ca ai inteles ideea, in lumea stiintifica este o presiune enorma, e greu pentru un cercetator sa se delimiteze de opinia comuna pentru a nu parea prost si nepregatit pentru functia pe care o detine.

| Steregoi a răspuns:

Din teama de a nu parea prosti in fata celorlalti adopta niste idei care in mod normal nu le-ar accepta si astfel sunt ca vitele la taiere si se lasa manipulati si controlati de societate si nu au personalitate. Turma de dobitoci de dobitoace. Iar societatea atee e plina de draci si e condusa de Satan. Dracii se simt confortabil in mintea goala dpdv spiritual a unui ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o categorie de oameni care chiar sunt modești... Sunt de părere ca modestia nu poate exista decât in prezenta unor valori, caracteristici etc cu adevărat ieșite din comun. Altfel nu s-ar mai chema modestie.
Da, cred ca unii vor sa para altceva și atunci o dau chix cu adevărat. Un om deștept vede anumite lucruri din start.
Pot sa facă ei Pașapoarte cu enșpe mii de genuri. Nu sunt decât doua, restul sunt niște c.uri.