| GodBlessYou a întrebat:

Masinile electrice sunt chiar ecologice? Majoritatea energiei electrice este produsa de centrale care emit CO2, masinile acelea "ecologice" ar fi tot alimentate de o sursa poluanta de obtinere a energiei, care este scopul? Daca tot la poluare se ajunge...

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Omule daca stai sa te gandesti asa. nimic pe lumea asta nu e 100% nepoluant!
Pana si aerul expirat de om e nociv daca e sa o iei logic...
nimic nu e perfect...dar e o imbunatatire majora!

| MMihai a răspuns:

Centralele hidro, cele acționate de apă în mișcare, centralele eoliene, solare etc produc curent electric și nu putem vorbi aici de poluare. Termocentralele care nu sunt pe biogaz, ci pe combustibili fosili, care ar putea fi chimizați și nu arși aiurea, sunt numai o categorie de electro-centrale. Transportul cu electricitate și cel pe hidrogen nu pot fi considerate ca surse de poluare. Dacă în marile zone deșertice, unde nu plouă, ar fi amplasate helio-centrale ar putea fi închise, foarte multe termocentrale. În domenii strategice cum este energetica sunt interese financiare.

| georgesur a răspuns:

Nu chiar! Problema "alimentarii" lor poate fi eco,dar fabricarea nu. V-ati gindit ca motorul electric este construit:otel, cupru,
lacuri, plastice? Sasiul din otel/aluminiu; caroseria din otel/al,
vopseluri si lacuri; interiorul inglobeaza plastice, aparatura de bord si electronica; bateriile din materiale neferoase si acizi.Toate aceste materiale sunt si energofage si f. poluante.

| Birjaru a răspuns:

Exista si alte feluri de centrale in afara de alea care produc CO2