| Inferno a întrebat:

Matematica este descoperita sau inventata?

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred că la început a fost logica. Dacă omul a văzut urme pe zăpadă de forma labei unui urs, a înţeles că a trecut ursul pe acolo. Dacă s-a sculat dimineaţa şi n-a văzut nicio urmă pe zăpadă, a dedus că nu a fost vizitat de animale în noaptea aceea. Euclid pe bază de logică a formulat acele axiome. Era logic că între două puncte drumul cel mai scurt este o linie dreaptă, că două drepte paralele nu se întâlnesc niciodată sau că printr-un punct se poate duce o singură paralelă la o dreaptă dată etc. Pornind de la astea, a conceput un algoritm, prin care arăta cum, pas cu pas, se poate ajunge la rezolvarea unei probleme.
Pe de altă parte, au fost degetele de la mâini cu care a început omul să conceapă noţiunile de număr şi numărare.
Matematica nu a existat, ca să fie descoperită. Nicăieri în univers nu a existat un triunghi dreptunghic sau o ecuaţie diferenţială.

| doctorandus a răspuns:

Vezi Marin Țurlea Filosofia matematicii. Nu există consens.

| mentholinks a răspuns:

Inventata.

| Apokales a răspuns:

Unde este matematica pentru a fi descoperita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, buna intrebare. As zice ca a fost descifrata mai degraba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand "Este Dumnezeu matematician?" de Mario Livio. El are o carte exact pe intrebarea ta.

| 19flo79 a răspuns:

Cuvantul "matematica" este inventat
Stiinta este descoperita happy