| anonim_4396 a întrebat:

Merită să sărăcim câțiva ani ca să ținem în viață niște oameni pentru încă câteva luni?

13 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Intrebarea ar trebui pusa altfel, ar trebui sa sufere alti ca sa te salveze pe tine?

| minrest a răspuns:

1. Dintre cei care se vindeca de covid19, 30% raman cu sechele respiratorii severe; daca nu oprim boala vom fi o tara de handicapati, cu o cincime din populatie cu probleme respiratorii si cu zilele in mana. 2. Nu o sa saracim, economia va fi la un nivel scazut doar cateva luni, caci statele dezvoltate vor injecta bani, vor stimula consumul; posibil ca economia sa intre pe o panta ascendenta pronuntata ca urmare a pandemiei. Si tara noastra va innjecta sume mari; de data asta se justifica sa se imprumute.

| Dragosdoar a răspuns (pentru minrest):

Odata cu reinceperea activitatii virusul va reaparea. ia o pasta!

| minrest a răspuns (pentru Dragosdoar):

1. Virusul are nevoie de purtatori, nu poate sa mearga singur, activitatea se reia cand mai apar foarte putine cazuri noi. Exista stocuri foarte mari din orice. 2. Virusii se combat cu vaccinuri, un vaccin e mereu pe baza de virusi ''morti'', dezactivati; problema e ca un vaccin consuma timp, necesar mai ales pentru testare; in maxim un an avem vaccinul si se termina vacanta.

| Nilsson a răspuns:

E greu de răspuns la întrebare pentru că implică o dilemă morală, atât răspândirea necontrolată a virusului cât și o eventuală recesiune severă ne pot afecta viețile tuturor.

Și premierul Mari Britanii a avut inițial tendința să protejeze economia iar ironia sorții face ca acum să fie printre cei care sunt sub terapie intensivă.

Eu sunt de părere că ar trebui să fim solidari și să îi protejăm pe cei vulnerabili, de foame nu o să moară nimeni prea curând dar de acest virus da.

| FreddieM a răspuns:

Mai bine saracim incercand sa salvam niste vieti, decat sa imbogatim niste hoti de politicieni. De fapt, oricum ai lua-o, tot saraciti suntem, dar macar e pentru o cauza buna.

| Dragosdoar a răspuns (pentru FreddieM):

Tare asta pai nu? Sa vedem cand o sa-ti dea unu in cap cu bata sa ti ia banii la colt de strada ca nu are cu ce sa si creasca copii laughing sa vezi ce bine sa traiesti intr o societate saraca

| FreddieM a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ideea era alta. Acum cu criza,,, hotii " sunt obligati sa ajute populatia, care oricum e vai de capul ei, altfel, bistarii tot la ei ar fi mers.
Pace

| FreddieM a răspuns:

E valabila intrebarea si daca e vorba de parintii tai?

Răspuns utilizator avertizat
| Dragosdoar a răspuns:

Nu saracim, stam in casa, bagam pornhub premium si Netflix si vom fi sanatosi

| InvatamProgramare a răspuns:

Nu sunt in masura sa decid daca merita sau nu.
Dar eu te intreb, este etic?
Tu ai parinti, bunici, unchi, matuse mai in varsta?
Ti-ar placea ca unul dintre ei sa moara din cauza ta? Adica tu ai luat virusul de la cineva l-ai dat lor, unul dintre ei moare.
Cum ti se pare acest scenariu?
Difera foarte mult de scenariul esti la volan, atipesti, intri pe contra sens si omori pe altcineva? Singura diferenta pe care o vad eu e ca la volan stii exact pe cine ai omorat, pe cand in varianta asta nu-i vei sti, sau nu-i vei sti pe toti daca unii dintre ei vor fi si rudele tale.
Are sens?

| doctorandus a răspuns (pentru InvatamProgramare):

... cum ar fi Boris Johnson...