| anonim_4396 a întrebat:

Mi se intampla ceva ciudat inainte sa dorm.

Cand sunt aproape sa ma ia somnu, ma trezesc brusc plus ca paralizez pentru cateva secunde si e posibil si respiratia sa mi se opreasca.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai cojmaruri noaptea?

| lpavel a răspuns:

Nu, nu e posibil ca respiratia sa ti se opreasca, iar cu trezirea brusca si paralizia: te trezesti brusc pentru ca te nelinisteste ceva, te gandesti intens la ceva, undeva iar intre timp adormi, corpul nu era pregatit pentru asta si cumva te trezeste. Paralizia se datoreaza ca erai in stare de somn, relaxat si te trezesti brusc, corpul nu poate sa-si dea seama ce se intampla, sa zic asa si pana se pun in miscare toti muschii corpul ramane paralizat intr-un fel, dar nu ai nimic, cred ca toti am trecut prin asta macar 1 data in viata.

| xerxes1 a răspuns:

Mi se intampla destul de des.Trebuie sa te observi si sa te lasi cumva dus de val sa vezi ce se intampla.Eu asa intru direct in vise lucide.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Eu ma gandeam la o varianta cam tampita sa fie vreun demon care incearca in camera laughing

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea era buna, dar din pacate nu exista demoni. In orice caz nu in România, unde in cel mai bun caz exista draci.

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu esti departe de adevar.
Demonii nu exista, dar exista sute de alte entitati pe care biserica le baga in aceeasi oala.

| ALGator a răspuns:

Iei vreun medicament? Exista medicamente care au ca efect secundar (nedorit) si sufocarea.
Altfel exista apnee, oprirea momentana involuntara a respiratiei.
Daca ai asta frecvent incit sa te deranjeze trebuie sa mergi la doctor sa afle ce e.

| anonim_4396 explică (pentru ALGator):

Nu ma deranjeaza foarte rau dar ma si sperie caci nu stiu ce am. Nu i-au medicamente. acum un an luasem anxiar si seroxat ( sunt pastile pentru anxietate si depresie) In prezent ma simt bine happy

| Lucky28 a răspuns:

Am citit ceva despre asta... Intri brusc in starea de somn iar creierul crede ca mori. De aceea trimite un fel de impuls electric, ca sa te,, salveze". De aceea simti ca paralizezi. Cat despre respiratie nu stiu...

Asta stiu eu... sa nu ma criticati daca nu e corect...