| victor333 a întrebat:

Minus infinit este egal cu plus infinit? poate fi adevarat? daca da in ce context...

30 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Au aceeasi valoare doar polaritatea difera

| Inferno a răspuns:

Cum sa fie egale? Evident ca nu sunt egale, cel putin intr-un context matematic.

| deeadeea111 a răspuns:

Nu poate fi adevarat

| victor333 explică (pentru deeadeea111):

De ce?

| deeadeea111 a răspuns (pentru victor333):

Pentru ca infinitul nu este un numar

| victor333 explică (pentru deeadeea111):

Dar atunci ce este?

| RAY a răspuns:

Grea intrebare mi-a luat foc creierul

| victor333 explică (pentru RAY):

Pune un cub de gheata din congelator pe el ar trebui sa l stinga...

| Exilee a răspuns:

Nu. Evident ca nulaughing). Demonstratiile empirice contrazic ipoteza tahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu stii macar ce este ''infinitul''?
Sau te referi la exercitile de algebra?

| victor333 explică (pentru anonim_4396):

Da infinitul este un cuvant incapabil sa cuprinda ceea ce nu poate fi cuprins

| anonim_4396 a răspuns (pentru victor333):

Nu din punct de vedere literar.
Oricum infinitul este ceva ce nu poate fi incadrat in limitele temporale si spatiale.(nu are inceput, nu are sfarsit, nu este materie), cum poti sa spui tu minus ceva ce nu are limite?
Pe axa numerelor se scrie la un capat -infinit iar la un capat +infinit, dar astea reprezinta niste puncte de referinta (de ex cand vrei sa afli solutile unor inecuatii sa zicem, si solutia it da
(+3; +infinit)adica orice numar mai mare decat trei, asta e matematic, se foleste pentru a exprima multimi de numere carora nu se cunoaste cu exacticitate cardinalul(card=nr elemntelor dintr-o multime)
Daca vrei singurul ''lucru'' infint este Dumnezeu.Ar mai fii multimea numerelor, dar asta e reprezentare, nu e ceva palpabil, e doar simbolul a ''ceva''.Nu se poate reprezenta fizic radical din 2. (un exemplu)

| victor333 explică (pentru anonim_4396):

Unu la mana de unde stii ca materia are vreo limita? ..doi la mana daca u inca crezi in prieteni imaginari atunci ce sa mai zic decat ca mi pare rau pentru tine si vreau sa te intreb atunci cand zici ca Dz e sg lucru infinit, cum ti l reprezinti in cap nu cumva il pui in contextul ca el nu e sg lucru infinit adica pui si ceva finit acolo ....ai putea vedea alb fara negru sa negru fara alb?

| anonim_4396 a răspuns (pentru victor333):

Nu am spus ca materia este infinita, nu stiu unde ai citit asta. Dumnzeu are o reprezentare(unii un mos cu barba alba, in fine, eu m-il imaginez ca pe un duh), daca-l cunosteam pe Dumnezeu in totaliate nu mai imi pierdeam timpul raspunzand la intrebari fara sens.

| victor333 explică (pentru anonim_4396):

Dar ce faceai? vb serios...

| anonim_4396 a răspuns (pentru victor333):

''Oricum infinitul este ceva ce nu poate fi incadrat in limitele temporale si spatiale.(nu are inceput, nu are sfarsit, nu este materie)''
Citeste cu atentie si spune unde am spus ca materia este infinita, sau nu mai stii sa citesti?
''Daca vrei singurul ''lucru'' infint este Dumnezeu.''
Te rog frumos sa-mi dai exemplu de ''un lucru'' infinit din lumea fizica. Daca nu crezi in alta lume decat cea fizica, cum de crezi in infinit?

| victor333 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai asta ti am si scris mai sus daca ai citii...de unde stii tu ca materia nu este infinita? Nu cred in alta lume pentru ca imi dau seama ca este vorba de perceptie...e si demontrat ca pana si vidul unde nu e vreun atom ori altceva tott are energie adica masa si a fost cantarit

| anonim_4396 a răspuns (pentru victor333):

Ok deci tu m-ai intrebat pe mine de unde stiu cum de materia e infinita.bun.Pentru ca e FINITA. Universul e finit, e in continua expansiune,''limitele'' lui merg tot mai departe si mai departe, nu sunt statice.Vid perfect nu exista, stiu si eu ca sunt niste forte de atractie mai speciale in vid, dar nu vad legatura dintre asta si infinit.
S-a mai demosntrat ca o bucata de materie care ''prinde'' peste 300 000 de km /s variaza greutatea,materia se dezintegreaza etc.,pana acum nu s-a ajuns la viteza asta si nici nu se va ajunge,pentru ca este o constanta universala. Unii zic ca ar mai fi niste forte care influenteaza miscarile electronilor care ar fi eterne,nu ma bag nu prea cred, nu lua astea ca pe o teorie, nu pot sa jur, sunt teorii, cert este ca universul este finit si tot ceea ce este in el este finit de asemenea.Da-mi tu exemple de ceva infinit daca stii.

Răspuns utilizator avertizat
| diverse a răspuns:

Depinde in ce context
pune i intrebare mai detaliata cu un exemplu ca sa te putem ajuta

| VacaCuCabina a răspuns:

De la logica iti spun: un termen A nu poate fi in acelasi timp si A si nonA, matematic, nu se poate, deci..nutongue!

| victor333 explică (pentru VacaCuCabina):

Oare? sau e vorba doar de perceptie si context

| Anna1230 a răspuns:

Minus infinit = mai putin de 0; plus infinit = mai mult de 0. Cum ar putea fi egale? scoate plus si minus ca sa ai infinit si atunci sunt egale.

| victor333 explică (pentru Anna1230):

Ce inseamna 0? doar perceptia te face sa zici ca el e ceva fix dar te rog fii putin mai profund si cred ca ajungi la alta concluzie

| Vladuthz a răspuns (pentru victor333):

laughing) prietene tu ai pus o intrebare intr-un stil copilaresc si dintr-odata te astepti la raspunsuri filozofice, cele 2 luate ca modul (matematic vorbind) sunt,, la fel" daca la asta te asteptati, insa pe o scara a valorilor -50 nu e tot una cu +50.

| narcis08 a răspuns:

Pai fa modul din - infinit egal cu infinit