| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

"Monarhul absolutist poate fi un Nero, dar el e uneori Titus sau Marcus Aurelius; poporul e de cele mai multe ori Nero, dar niciodată Marcus Aurelius." - Antoine de Rivarol, regalist francez
Ce părere aveți despre acest citat?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ca are dreptate. Marea masa a poporului va fi mereu un Nero ca o sa vrea masuri irealizabile sau care ar produce daune la care nu se gandesc.

| SingleForOne a răspuns:

Un lider bun va lua mereu decizii bine alese, gandite, calculate. Poporul stie numai sa primeasca, sa rezolve altcineva problemele, se incred in institutii si firme, dar daca nu... stie numai sa urle, revolte, si sa dea cu parul, ca de aia este acea zicala, "ca toti conducatorii sa se teama cand incepe poporul sa se revolte"