| anonim_4396 a întrebat:

N-am prea inteles chestia asta cu evreii(nu vreau sa par a fi rasist sau ceva). Sunt malefici? Se folosesc de oamenii de rand? Creeaza si distrug sisteme politice? Sunt parintii comunismului sau ai capitalismului?
As dori ceva asa, mai pe larg daca se poate, si pe intelesul tuturor, fara linkuri sau alte chestii

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Mai intai sa iti explic de unde vine ostilitatea fata de evrei care se manifesta pe acest site.
Sunt cativa adepti de pe Joyofsatan iar astia sunt indoctrinati de pe site-urile lor sa ii urasca pe evrei ca si cum ar fi responsabili de tot raul social de pe pamant, inclusiv de eradicarea paganismului. Evident ca spiritul malefic se hraneste cu ura iar din acest motiv adeptii satanismului sunt instigati sa urasca pe cineva si evreii sunt cei mai potriviti tapi ispasitori.

Acum sa vorbim de influenta lor la nivel modial. Sunt convins ca multi dintre acestia sunt in pozitii importante la nivel politic si financiar, dar acest lucru are o explicatie.
In trecut ei nu detineau pamanturi si umblau din loc in loc sa isi castige existenta deoarece statul lor a fost distrus de catre romani. Activitatea lor cea mai comuna era negotul si evident ca acesta le-a adus castiguri mult mai mari comparativ cu cei care aveau pamanturi si traiau din agricultura pentru ca inmultirea banilor e mai eficienta decat adunarea.
Asa ei au acumulat averi si in epoca moderna si-au permis sa isi dea copiii la scoli inalte, motiv pentru care multi laureati ai premiului Nobel sunt de origine evreiasca, prin simplul fapt sunt o categorie care au avut un acces mai larg la educatie.
Odata cu perioada capitalismului evident ca ei avand deja averi si -au permis sa infiinteze companii si banci care domina piata si in ziua de azi.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, da, pentru tot ce merge prost in lumea moderna poti arunca vina pe evrei. In felul asta devii repede plictisitor. De exemplu:

S-a instaurat comunismul: e vina evreilor.
A cazut comunismul: e vina evreilor.
A castigat Basescu alegerile: e vina evreilor.
A castigat Iohannis alegerile: e vina evreilor.
A castigat PSD-ul alegerile: e vina evreilor.

| seularts a răspuns:

Raspunsul clar este Nu. E usor sa te iei dupa zvonuri si propaganda de natura rasista care imping oamenii la a gandii radical. Daca pleci de la conceptul ca toti evreii sunt malefici, pe acelasi principiu poti zice ca toti romanii sunt tigani! E foarte usor sa discriminezi in absenta probelor! Sunt oameni si oameni, indiferent de cultura, etnie sau mentalitate.

| Xeanle77 a răspuns:

Nu vrei sa pari rasist, insa asta e exact ce faci.Chiar vreau sa stiu de unde ai inteles tu ca evrei sunt malefici?