| anonim_4396 a întrebat:

Ne -am ales doar noi, oamenii, cu inteligenta, conștiința etc, sau ea exista pretutindeni?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare animal are inteligenta de care are nevoie pentru a se adapta mediului, omul avand un creier mai mare consuma mai multa energie dar era mai inteligent,inteligenta omului a evoluat,avem cel mai mare creier raportat la greutatea noastra si cel mai mare neocortex, de ce doar omul e asa diferit nu se stie exact, constiinta o are orice animal care se recunoaste in oglinda
cimpanzeul, delfinul, elefantul

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Explica si tu, te rog, cum a "evoluat" o celula ou primitiva pana la o celula ou de tip umanoid. A constatat celula ou primitiva ca are nevoie sa genereze maini si picioare? Cum a constrans-o mediul sa genereze la un moment dat prin divizare diferențiabilă mâini si picioare umanoide? S-a dezvoltat celula primitivă intr-o forma rigida de tip umanoid precum torni ( divizezi diferentiat ) otel lichid intr-o forma umanoida pentru a face o statuie mișcătoare umanoida din otel turnata? Forma ar reprezenta constrângerile mediului.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Wow cate notificari din partea ta, o sa le citesc, logic ca nu, doar nu sunt nebun

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru RAY):

Nu se recunoaste ci vede o creatura din aceeasi specie. De aceea incearca sa interactioneze cu oglinda.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ignoranta e impotriva procesului de cunoastere si de rationare. Eu nu scriu aiureli in general.

| sierra1 a răspuns:

Mai au și delfinii și se zice cum că și cimpanzeii au așa ceva

| Mclaren12 a răspuns:

Doar oamenii au inteligenta superioara pe planeta asta. Niciun animal nu are inteligenta apropiata de a omului, nici delfinii si cu siguranta ca nici cimpanzeii laughing

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Bazat pe ceea ce spune religia (Crestina Ortodoxa), da. Doar noi oamenii ne-am ales cu chestiile astea si asta ne face diferiti de animale. Animalele, au doar instinct. Instinctul de a vana, a fse feri de pericol sau de a sta aproape si de multe ori a proteja mana care le hraneste. Nu au capacitatea de a gandi, sau a exprima sentimente precum vinovatia spre exemplu. Asta pentru ca nu au constiinta. Nu realizeaza exact ce fac/au facut, ci actioneaza doar din instinct. Noi oamenii, avem (printre altele) capacitatea de autoobservare. Ne dam seama ce suntem, in ce stare ne aflam, si actionam de multe ori irational, deci dupa sentimente. Adica, noi cateodata facem chestii lipsite de logica, din cauza a ceea ce simtim. Niciun alt organism nu poate fa e asta. Dumnezeu ne-a dat suflarea vietii. Cu ea, a venit sufletul si inteligenta noastra. De aceea se tot cearta evolutionistii cu biserica. Pentru ca maimuta nu a primit acea suflare sfanta.

Răspuns utilizator avertizat
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru sickkkkkk666):

Jointuri rolate pagini din biblie in loc de hartie normala, ce crezi?

Am raspuns la intrebare. Nu vad nimic rau in asta. Mai bine ne spui si tu parerea ta.

| anonim_4396 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Sa te faci preot, la ce minte ai nu cred ca ai putea mai mult

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu sa programez in cateva limbi de programare. Daca ma fac preot, am voie in timpul liber sa fiu si programator? Sau sa renunt de tot la programare si sa ma pocaiesc? laughing

| Steregoi a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Diferenta de doar 2% intre ADN-ul omului si cel al cimpanzeului nu se regaseste in diferenta de inteligenta intre om si cimpanzeu. Daca ar fi doar diferenta genetica atunci cimpanzeul ar fi trebuit sa poata sti macar cat face 1+1 sau ar fi trebuit sa poata macar sa articuleze cateva silabe. Diferenta de inteligenta intre om si cimpanzeu e de 99% si nu doar de 2%.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Steregoi):

In sfarsit cineva care nu ma crede un ciudat religios. Nu mai sunteti multi pe lumea asta, stii? laughing

| Steregoi a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Credincioșii ajung o minoritate tot mai restrânsă pana la Armaghedon. Așa este profețit.

| Tramadol a răspuns:

Exista peste tot in jur. Trebuie doar sa o observi. Insusi instinctul de conservare este o dovada a recunoasterii existentei, faptul ca un caine simte ca te-a suparat si isi cere iertare cum stie el, denota ca are constiinta, inteligenta o vezi peste tot, pana si in faptul ca un porumbel se uita insistent la tine, poate poate ii dai se mancare (cam acelasi principiu pe care il folosesc si cersetorii laughing)) glumesc). Ar fi mult de discutat, dar, in mare, trebuie doar sa deschizi ochii si sa vezi ce este in jurul tau.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Tramadol):

Exact cum am spus, instinct. Porumbelul se uita insistent, nu la tine ci la mancarea ta. Iar catelul stie ca pateste ceva rau daca nu te asculta. Fie ca primeste bataie (bietul de el), sau ca tipi la el (fapt care il sperie) isi "cere iertare, exact cum am spus, pentru a evita pericolul. Pentru ca asa a invatat el ca se face.