| AvalohAlyn a întrebat:

Ne naștem că sa murim?
Am auzit vorba asta undeva.

9 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Caci toti se nasc spre a muri si mor spre a se naste.

| Dandinelle a răspuns:

Cel putin, asta este cel mai sigur lucru pe care il stim - ca murim. Dar traim sa strangem experienta vietii.
Filozofand la maxim aici - trecem prin cicluri de viata prin care strangem experienta vietii una dupa alta, in timpul nasterii incepem sa ne pierdem amintirea vietii anterioare si adunam noi experiente in viata curenta. Iar noi ca fiinte suntem imaginea universului. Poate de aia multe religii si idei filozofice merg pe ideea ca noi suntem unul, tu si eu suntem una si aceeasi fiinta, ca ne oglindim in sufletulul aproapelui etc.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru Dandinelle):

Dar totusi tot ce a fost spus sunt doar niste presupuneri, in mare parte viata nu se reduce la nimic, s-a nascut din nimic si automat nu este nimic.
ce am spus este la fel o presupunere, poti sa crezi ce vrei, pentru ca cel mai probabil si presupunerea mea ar putea fi gresita.
asa ca orice ai crede nu poate fi corect. daca stai sa te gandesti nu exista corect si gresit.
sunt un baiat de la tara de 17 ani care sta pe TPU la 2:38 si reflect la univers bgmias, nb

| Dandinelle a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Si totusi tu scrii in parea asta a forumului de stiinta si filozofie. Este cel mai greu sa cuantifici, sa pui in numere, sa testezi partea filozofica a lucrurilor sau mintea umana. Nu poti spune 100% ca ce am scris eu ete gresit sau corect pentru ca nu te-ai documentat, nu ai avut parte de anumite experiente sa zici asta, corect?
E foarte bine sa reflectezi asupra lucrurile nestiute 100%. Voiam sa scriu mai devreme: de ce sa ne focusam pe ceea ce stim deja (moartea) cand ne putem focusa pe viata, pe care o avem. Traim, respiram, gandim.
Daca nu poti dormi, incearca sa meditezi. Daca esti o persoana mai religioasa, spune cateva rugagiuni si vei adormi.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru Dandinelle):

Unii ii spun meditatie alti ii spun gandire/reflectat. sincer clasific raspunsul tau ca un esec, asta nu inseamna ca mereu faci asta, doar asta. nu vad scopul. felul meu de-a fi, implica chestiile de genul asta fac mereu ma face sa cred ca sunt la un nivel unde ma pot numi documentat, experimentat(ca o fi si greu de pus cap la cap niste chestii fundamentale). cat despre cuantificat si punerea in numere, sa testezi partea filozofica a lucrurilor sau mintea umana - de ce sa duci un razboi care nu exista?
nu dorm noaptea pentru ca ziua imi este prea cunoscuta, plina de rutina asa ca noaptea imi e un sfetnic bun, cand toata lumea doarme eu sa funcionez la capacitate maxima este un sentiment special.
de ce sa ne focusam pe ceea ce stim deja (moartea) cand ne putem focusa pe viata, pe care o avem.- de ce nu-mi place apa minerala?- de ce sunt asa de acre prunele? de ce in intuneric nu poti sa vezi culori?

| Dandinelle a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

laughing esti dragut ca ma faci sa rad, sa ai o zi buna, sper sa dormi bine cu sau fara meditie sau trucuri si ca viata ta sa fie una cum vrei tu.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Daca ar fi fost adevarat, procesul nu ar trebui sa dureze mai mult de o sec. daca singurul scop pe care il ai este sa mori...
un mod prostesc sa vezi viata

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Faptul ca exista viata este un noroc extrem de orb si zic ca macar sa ne bucuram de asta