| VecinaDeLa3 a întrebat:

Neata! Intrebarea mea e: mai exista patriotism adevarat si nu vorbe goale? Mai sunt oameni ce cred in tara noastra cu adevarat? Si exista speranta in Romania?

Răspuns Câştigător
| luana1 a răspuns:

Suntem patrioti pe la colturi sau pe net.Indiferenta si ignoranta troneaza in tara asta de mult timp.Priviti atent la noua generatie care vine din urma, va fi si mai rau.Istoria tarii e privita ca un lucru inutil de stiut iar limba romana e facuta franjuri.Cu ce se vor identifica in viitor? Cu manele, sex si etnobotanice.Despre ce vorbim aici? Despre patriotism? Asa ceva nu mai exista de mult. Vointa? Nici atat.Ne-au bagat pe gat criza ca sa uitam de lucrurile cu adevarat importante si ne-au facut niste sclavi atat pe plan fizic cat si moral.Traim intr-o tara unde se experimenteaza pe o populatie in stare de letargie.

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sigur ca patriotismul ca atasament emotional este departe de noi, asta o demonstreaza in primul rand lipsa grijei de noi insine, conceptual suntem foarte ravasiti si in izbeliste vizavi de spatiul in care ne miscam si traim. A mai spune ca suntem si patrioti deja intram in ilaritate, atata timp cat gandurile despre tara noastra a cazut in desuet. Daca mai exista speranta in Romania!? Da este, dar conceptul sa nu mai fie iluzionist ci pragmatic.
ps. Vezi tu, chiar intrebarea pusa de tine care este de bun simt, inceputul cade in ilaritate, "Neata" cand de fapt e noapte.

| cristi202 a răspuns:

Mai exista. Insa e trist ca vocea acelora in miinile carora se afla speranta Romaniei e data la o parte de galagia fara rost a celor ce mint, inseala si fura tara asta.

| MeScorpion a răspuns:

Nu! Dar exista hotie, jmecherie si idiotenie cat cuprinde. Isn`t that great?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Suntem datori să sperăm în mai bine!
Pa, pa.

| Skylar a răspuns:

Din pacate traim in Tigania nu in Romania.Eu chiar sunt mandru de toti marii ROMANI.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Mai exista cu siguranta cativa patrioti adevarati. Poate chiar vecinii de la 4.
Speranta mai exista (si in Romania), pentru ca aceasta moare ultima. In chinuri groaznice.
Gorillaz, e bine sa fii putin visator (ma refer la prietenul tau), dar nu trebuie nici sa exagerezi cu reveria, pentru ca realitatea te face K.O.
Kalliste, nu stiu ce am castigat plecand din tara, dar tu chiar crezi ca ramanand in Romania, misti macar un milimetru caruta impotmolita in noroi? Mai ales ca nu mai are roti de mult, iar carutasul e plecat la crasma (pe plaiuri mioritice, nu peste hotare).
De ce vorbesti despre "ancestorii " nostri, dacii (idealizati mai ceva ca in cartea de istorie pentru clasa intaia)? Geneza poporului roman este putin mai complicata decat atat. Poate chiar de aici a inceput declinul, inca de cand ne-am nascut, ca popor.
Tara noastra e una din cele mai bine pozitionate tari din lume din punct de vedere geografic? Asta face parte din tragedia poporului nostru, nu este o binecuvantare. Istoria, chiar si cea cosmetizata care este servita la scoala, ofera destule argumente pentru afirmatia de mai sus.
De prezent ce sa mai spunem? Suntem niste vasali, asa cum am fost si altadata.
Atat putem.

| NickiMinaj a răspuns:

Din gura toti sunt patrioti. in schimb daca iesi pe strada... vai steaua tarii noastre.

assiris
| assiris a răspuns:

Patriotism?
Există dar va dispare odată cu generația care a suferit sub comunism, tineretul de azi nu știu ce înseamnă patriotism, toți vor să plece din România aiurea numai aici nu vor să stea, au un fel de "greață" de această țară. Vă întreb, câți arborează sau folosesc tricolorul cu diverse ocazii - ziua națională, zile importante pentru Românica? Am văzut în Japonia, după catastrofa ce s-a abătut asupra lor, sau diverse situații mai speciale, chiar și la greve, își leagă pe mână sau la frunte o banderolă albă cu bulina roșie.
Oameni ce cred în țara noastră cu adevărat? Există dar fie că sunt puțini, fie că stau în umbră, cred cu modestie, nu sunt SFORARI cum sunt politicienii care numai la binele țării nu se gândesc. Să vedeți acuși cum se vor da de ceasul morții de patriotismul ce clocotește în ei și cei din coaliția "împotriva firii" căci altfel nu se pot numi, când stânga cu dreapta sunt aliați. Partea proastă este că toți românii sunt adormiți, nu văd adevărata manipulare la care sunt supuși și pentru un pachet de faină și un litru de ulei sub 10 lei în total, votează și cu dracul și pentru 4 ani lungesc iar agonia acestei țări. Priviți în jur și veți vedea cum din '89 încoace nu s-a construit mai nimic, dar de demolat încă se mai demolează. Vedeți ce luptă se dă pentru a stârni mila națională față de locuitorii din Roșia Montană pentru ca Gold Co. să-și înceapă exploatarea aurului din care peste 5-7 ani România se va alege cu o zonă distrusă și otrăvită, oameni care nu vor mai avea nici speranțe nici aur potențial, aurul va lua drumul străinătății iar Romanica praful de aur ce nu s-a putut exploata, Roșia Montană nu va mai avea nici măcar istorie.
Speranță în Romania?
Da, există dar este în comă profundă, la un pas de moarte.
Unde vedeți speranță când limba română este pe cale de dispariție fiind înlocuită cu limba engleză sau limbajul de pe messenger. Am ocazia tristă de a vedea cu ochii mei deteriorarea în acest sens și ce mă doare este că generațiile viitoare vor avea de suportat consecințele și degeaba va fi condamnat trecutul, e PREA TÂRZIU!
Ca viitor, România va fi populată de chinezi, africani, indieni și alte nații care vor popula acest spațiu și vor face să dispară ceea ce a fost cândva mândria națională. TRIST DAR ADEVĂRAT!

| Romanian a răspuns:

Nu-ti fa griji,adevaratii patrioti nu-i vom cunoaste,ultimii adevarati patrioti,adevarati protectori ai romanilor,pe care lumea a avut sansa de a-i cunoaste, au fost legionarii, adevaratii legionari.Mai sunt oameni, ce cred in pamanturile romanesti, caci tara nu-i intreaga.Aceia sunt oamenii ce nu au uitat de suferintele si sacrificiile stramosilor lor. Speranta? Desi as vrea sa spun minciuni, mi-e teama ca e cam tarziu.Romania e rezervata strainilor.Totul a fost vandut,absolut totul,de la petrolul nostru,pana la aurul nostru,cel mai pur din Europa. Ceea ce nu a putut fi vandut la straini,de catre straini,a fost distrus,precum agricultura,sanatatea,religia, mentalitatea, etc.Astazi,strainii detin mai mult pamant in Romania, decat doua judete la un loc.Mai e putin si ajungem ca si Fasia Gaza si Palestina. Legile se voteaza cu sau fara acordul nostru, toti presedintii Romaniei au nationalitate indoielnica, suntem folositi ca tara de frontiera si intimidare pentru est de catre vest. Tinerii sunt sclavi in strainatate.Traim mai rau decat pe vremea lui Ceausescu, la propriu.Suntem indobitociti de tot ceea ce vine din vest.Toti fostii prieteni, toti fostii aliati, ne-au uitat.Eu,cand ies pe strada,aici, in orasul meu, abia ca aud pe cineva vorbind pe romana.Toti "puricii" isi bat joc de noi, de la unguri pana la creaturile ale numite rromi.Ne este modificata istoria,suntem mintiti,suntem acuzati de lucruri oribile, pe care niciodata nu le-am savarsit noi(precum holocaustul, de exemplu). Suntem pusi sa despagubim in locul altora.Toate datoriile altor tari catre noi sunt furate de catre straini.Chiar ieri am aflat despre ceva:in Romania,s-au descoperit cantitati uriase de gaz de sist,considerat a fi combustibilul viitorului,si inca se mai descopera.Ce crezi ca au facut strainii de la conducere? L-au vandut imediat pe tot, strainilor, pana si armata americana si-a permis sa cumpere.Nu maai avem absolut nici un control(in afara de cateva actiuni minore) asupra titeiului.Padurile cad sub drujbe straine.In curand, se va vinde si CFR-ul.De ce crezi ca e lasat in paragina? Ca sa fie vandut mai ieftin strainilor. Flota a fost vanduta. Dacia(ca marca de masina) o sa fie imediat detinuta majoritar de francezi.Suntem otraviti din cer cu chemtrails(te poti documenta despre astea pe net).Mancam toate rahaturile si laturile modificate genetic din vest. Odata cu legea despagubirilor,au fost revendicati chiar si munti,sau paduri, de catre evrei(cu ce drept?). Pana in 2050, noi o sa fim minoritari in propria tara, pe pamanturile stramosilor nostri, asa cum si europenii din vest o sa fie minoritari fata de musulmani.Multi romani au ajuns sclavi la banci,chiar si pe zeci de ani, atunci cand s-au imrpumutat ca prostii, de la bancile jidanesti.Nu spun minciuni.Tot ceea ce am zis, iti pot dovedi.Si inca stiu mult mai multe, dar sunt lucruri ce nu le pot discuta pe internet.Tie cum ti se pare, dupa ce ai citit tot ceea ce ti-am scris? Mai exista speranta?

| RhoOphiuchi a răspuns:

Ma, eu cred in Romania. Neamu' roman ar eu mostenire genetica foarte buna, ancestorii nostri, dacii, erau oameni bine facuti, puternici, agili si intr-o legatura foarte stransa cu natura si cu spiritualitatea. Tara noastra e uan din cele mai bine pozitionate tari din lume din punct de vedere geografic.
Ma enerveaza toti cei care spun ca urasc Romania, ca totu' merge ca p**a, si ce fac ei? Pleaca din tara. Pai frate, daca tara ta e naspa, ramai in ea si fa-o mai buna. A pleca nu e o solutie, o sa ajunga tara asta un teren gol, si toti romanii imprastiati prin lume. Si? Ce ati castigat?

| ZoOzOLe a răspuns:

Exista, din pacate nimeni nu da atentie patritilor adevaratii, mass-media da adentie doar scandalurilor insa nu promoveaza oameni care incearca sa schimbe in bine aceasta tara. patrioii adevaratii sunt romanii din strainatate care incearca sa promoveze imaginea Romaniei in strainatate ci nu romanii din tara care isi bat joc de ea si se dau marii patrioti cand Romania castiga diverse premii in strainatate. Poporul roman ar trebui sa fie mandru in special de istoria de 2000 de anii fata de americanii care au 200 de anii si se mandresc cu ei, apoi de minunatele locurii din Romania dar si alte lucruri care ma fac mandra sa fiu romanca.

| Gorillaz a răspuns:

Raspunsul este clar DA! am un prieten care numai de binele tarii imi vorbeste si vrea sa ajunga sus si sa conduca tara saa cum trebuie, eu am sa il sustin pentru ca are idei minunate si doar binele tarii il vrea

| PaulGrozavul a răspuns:

Exista pentru ca în locuri sărace se nasc oameni mari, mai sunt oameni ce cred în târa noastră însa nu mai sunt oameni ce cred in oameni din târa noastră...sunt un copil ca sa iți răspund sigur dacă exista sperata în Romania, sa nu uitam speranța moare ultima.

| abcdfegbhwrthbfwsrtg a răspuns:

Voi fi scurta si obiect:poate exista si patriotism adevarat...dar foarte mult conteaza si cel care o conduce. daca el nu crede in Romania si nu incearca sa faca ceva...vom ajunge cu totii cine stie unde caci vremurile sunt din ce in ce mai grele. Romania este totusi o tara frumoasa, plina de resurse naturale. dar daca noi nu stim sa o pretuim?