| RAY a întrebat:

Negarea nevoilor induce frustrări?

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Sexul este la fel de important ca mâncatul sau băutul şi trebuie să facem ca poftele sexuale să fie satisfăcute, cu tot atât de puţine restricţii şi fără falsă modestie, ca în cazul celorlalte pofte."
Marchizul de Sade

| Mosotti a răspuns (pentru Inferno):

Problema e ca ssexu il rezolvam nu prea greu, si noi insine si cu dame de consumatie, iar fetele destule fac ele daca nu dau de unul potrivit, nu se incurca cu oricine doar pentru a face ssex. Si e si normal, si eu fac la fel.
Dar nevoie de afectiune, iubire, simpatie, apreciere, aia nu o poti obtine oricum. Si in general se zice ca daca un om nu e iubit moare de fapt sufleteste.
Acum nu stiu daca e chiar asa. Depinde.

| Inferno a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu exact la ce te referi. Poti fi mai specific?

| Mosotti a răspuns (pentru Inferno):

Adica am zis ca problema cu sexul nu esta asa de mare, caci se poate rezolva destul de repede si altfel chiar daca nu ai gagica, deci nu prea ar trebui sa cauzeze probleme aceasta nevoie, decat doamne fereste daca n-ai maini (desi si aia fac cumva singuri) si nu ai nici un ban. Nevoile care nu le poti obtine oricum, alea dau nasoleala daca nu-s rezolvate, ca e mai greu sa le rezolvi.

| Mosotti a răspuns:

Nu negarea nevoilor, ci imposibilitatea de a satisface nevoile pe care le simtim ca le avem.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Corect

| RAY explică (pentru Mosotti):

Dar cateodata ne mintim ca nu avem acele nevoi, desi ce sa facem?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu ai cum sa te minti cand simti nevoia! Ce dracu, eu niciodata nu am putut asa, daca ma ia ca vreau gagica apai vreau, daca simt ca vreau sa mananc clatite cu nutela, am nevoia aia, nu am cum sa o neg.
Nu pot nega ceva evident, daca mi-e foame nu pot nega ca mi-e.
Nu inteleg cum poti sa te minti de ceva ce stii.

Ce sa facem, acceptam situatia dar tot nu pot nega nevoile, sau le rezolvam.

| Dana1999 a răspuns:

Da

| Justme79 a răspuns:

Anume la ce faci faci referinta cand spui negarea nevoilor! Pentru ca pot fii de orice tip...

| RAY explică (pentru Justme79):

Nevoia de a face sex, de socializare, de a iubi, de a fii iubit

| Justme79 a răspuns (pentru RAY):

Posibil că da sincer nu știu să îți spun nu am trecut prin așa ceva!

| RAY explică (pentru Justme79):

De ce ai raspuns ca sa faci puncte

| Justme79 a răspuns (pentru RAY):

Scuze data viitoare numai scriu nimic happy!

| RAY explică (pentru Justme79):

Faza e ca pentru mine e important

| Drkurt01 a răspuns:

Nu, nu cred, adica gandeste-te la asceti. Pentru ei negarea placerilor, a nevoilor si chiar autoflagelarea sau alte tehnici de distrugere a trupului nu duceau la altceva decat la o intensificare a spiritului, iar asta duce la Nirvana, o stare de bine, de liniste si de identificare cu tot ce-i inconjoara.
O vad ca pe o metoda de antrenament a autodiciplinei dusa la extrem, dar care nu are cum sa duca la frustrare. Nu e ca se moare fara sex de exemplu. Castitatea si izolarea nu sunt tehnici folosite numai de asceti, ci de aproape toate sectele religioase.
Creierul este plastic si se adapteaza la lipsa acestor "nevoi", iar trecand printr-o astfel de experienta te simti mai puternic, presupun.
Daca nu le-ar fi dat cu adevarat o satisfactie si o stare de bine nu cred ca ar fi fost cineva care sa faca toate lucrurile acelea. Placerea poate fi vazuta ca o absenta a durerii. De fapt ei vedeau cautarea hedonica a placerii ca opusa fericirii adevarate. La urma urmei ramai mereu cu un gust amar in gura dupa ce acea placere a disparut, iar asta te face sa urmezi o alta, iar apoi o alta, incercand sa scapi de adevarata experienta a vietii.
Deci nu. Cum a zis si Mosotti, maxim imposibilitatea de a face aceste lucruri poate duce la frustrare.

| PavelIoana a răspuns:

Da, dacă sunt într-adevăr nevoi, nu dorințe (în principiu, mă refer la cele din piramida lui Maslow). În plus, nu cauzează numai frustrări, ci deficiențe fizice și psihice (pe termen lung).
Cum spunea un utilizator mai sus, într-un final imposibilitatea de a satisface nevoile este cea mai frustrantă, însă negarea lor pentru un timp amână mai mult conștientizarea acestei imposibilități și decizia ta de a găsi o soluție.