| Davidɗ a întrebat:

Noaptea trecuta inspre dimineata pe la ora 5 am observat o stea care pur si simplu se deplasa pe cer, arata la fel ca celelalte stele numai ca era putin mai luminoasa si se misca destul de repede adica am urmarit-o mai putin de un minut pana nu am mai putut sa o vad de blocuri. Nu-i asa ca e ciudat?

Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

Nu este stea cazatoare. Acestea dureaza putin iar luminozitatea lor se schimba.

Nu este nici avion pentru ca becurile avioanelor lumineaza intermitent.

Ce ai vazut tu este un satelit. Sunt enorm de multi sateliti in jurul Pamantului, dar putin se vad pentru ca trebuie sa fie pozitionati astfel incat sa reflecte lumina solara cu panourile lor fix spre tine.

Daca o sa ai norocul sa vezi statia spatiala internationala, aceasta este atat de luminoasa incat egaleaza planeta Venus, si o poti vedea chiar si seara, nu doar noaptea cand e foarte intuneric. Cred ca exista pe net un program de treceri ale ISS in functie de locul in care te afli.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SabbyNightShadow a răspuns:

Pare putin ciudat insa cred ca ceea ce ai vazut tu este o stea cazatoare ^^ Nu e nimic supranatural sau ceva...si eu am mai vazut :3 Sper ca te-am ajutat ^^ bye :3

| RAY a răspuns:

Stelele nu se misca, stele cazatoare nu exista, ai vazut un meteorit poate, poate fi o reflectie a lumini on astmosfera planetei

| sublime89 a răspuns:

Poate a fost statia spatiala internationala. Se vede exact ca si o stea destul de stralucitoare care deplaseaza rapid pe cer.

| Radu284 a răspuns:

La viteza descrisa, era un avion sau elicopter.

| Theo94 a răspuns:

Era satelit unii dintre ei se vad noapteamai ales SSI :
"De obicei, staţia spaţială poate fi zărită la scurt timp după răsăritul soarelui şi la asfinţit, când Luna este singurul obiect mai luminos vizibil pe cer. Văzută cu ochiul liber, Staţia Spaţială Internaţională se aseamănă unui punct luminos care se deplasează cu viteză, similar în dimensiuni şi luminozitate cu Venus."
"Traiectoria SSI face ca laboratorul spaţial să fie vizibil, în timp, pentru aproximativ 90% din populaţia Pământului.''
http://www.descopera.ro/......rnationala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate era un avion.

| anonima0101 a răspuns:

Nu te mai droga! laughing

| nlko a răspuns:

Cred ca era o stea cazatoare. Poate ca era mai luminoasa din cauza ca era mai aproape de Pamant.

| Płotr a răspuns:

RASPUNSUL ESTE: Statia spatiala internationala nasa ( NISS )