| AvalohAlyn a întrebat:

Noi avem sange de dac sau de roman? Sau si de roman si de dac? Stiu istoria,dar tot aud pe unii ca noi suntem daci si nu romani,ca tot scrie in imnul Romaniei ca pastram cu fala un nume de Traian(imparat al Imperiului Roman)
Suntem o amestecatura dintre daci si romani sau unii provin din daci si altii din romani?
Stiti si voi, acei oameni din prezent care tot "o ard" ca noi suntem "pui de daci"(au o obsesie) si ca Dacia ar trebui sa ne fi numit tara nu Romania.
Romania venind de la Roma si Imperiul Roman

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Luand-o logic si stiintific, nu exista diferentieri, doar ce avem acelasi stramos noi umanitatea.

| SG1995 a răspuns:

De fapt la nivel genetic am avea ADN de daci, de romanii, și probabil ADN a altor culturi care s-a mixat cu a noastră, genetica nu îți confirmă identitatea culturală, aia ține de cultura din care faci parte. Își știi pe rasisți din colțu blocului care îl ridică în slăvi pe Antonescu și consideră că toți da ar trebui exterminați? Mdeah, dacă ar face un test de genealogie genetic, ar uimiți să afle că o parte din ADN ul lor e chiar de... țigan.