| Lizzu a întrebat:

Noi cat traim, dormim si ne trezim abia dupa ce murim.

Cum comentati? happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea era mai profunda, bazata pe unele credinte si viziuni, ce nu se calca in picioare dupa o citire pe diagonala.O sa cresteti intr-o zi si o sa aflati mai multe.
Poate ca viata asta este doar un prim pas, dintr-o lunga calatorie pornita ancestral spre regasirea identitatii in care ne complacem.
Diferitele faze prin care trecem, de la o entitate materiala la una cereasca, aduce in acelasi timp si o constientizare a propriei fiinte.Ramane doar sa fim pregatiti si sa acumulam cunostinte si invataturi pentru a trece la un alt nivel.Reincarnarea cica ar fi un esec, iar propria-ti fiinta ramanand prinsa in lumea materiala.Neputand trece mai departe, scateia ce te defineste, intr-un final se stinge, iar tu ramai pierdut.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru raspuns happy bine gandit si profund
Si da, asa se crede peste tot despre reincarnare. Noi nu stim multe, dar nu e gresit sa incercam sa le dezbatem si sa le aprofundam, sa evoluam spiritual si mental.

53 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Imi place ca esti deschisa la minte si nu habotnica, dispusa sa asculti orice fel de pareri referitoare la subiect. Pentru ca tot ceea ce putem face este sa ne dam cu parerea, nu avem cum sa stim adevarul complet. Suntem inchisi ca intr-o carapace, precum scoica. Am vrea sa stim ce este dincolo de carapace, dar problema e ca nu e de ajuns sa vrem, trebuie sa mai si putem. Sunt si extremisti care afirma sigur ca la moarte se intampla asta, sau ailalta. E treaba lor, daca le place sa sustina ceva fara suficiente dovezi. Se afirma frecvent ca "natura este tot ceea ce exista". Bun, dar ce este natura? Cand incercam sa definim naturalul, facem asta folosindu-ne de termeni care tin de stiintele naturii, deci ne invartim in cerc. Suntem inchisi in carapace.
O seara buna!

| Lizzu explică (pentru sabin89):

Multumesc si ma bucur mult ca gandesti asemanator.
As vrea sa existe mai multe fundite sa le pot da, dar din pacate am avut doar una happy
Te aprob total referitor la "carapace", are si avantaje si dezavantaje. Si da, este un cerc si oricate calatorii ai face printre miile de informatii si intrebari pe care ti le pui, nu vei gasi toate raspunsurile.Cineva spunea ca o data ce ai ajuns, din punctul tau de vedere, la un raspuns considerat de tine ca fiind aproape de cel real, acest raspuns naste alta intrebare si tot asahappy deci un cerc nesfarsit. Dar neimaginat de folositor pentru minte si suflet.
Conteaza doar sa intelegem viata si natura prin propria noastra fiinta si simtire si atat, indiferent de ce spun stiintele naturii sau cele exacte... Intr-adevar trebuie si ele luate in calcul intotdeauna, dar ultimul cuvant ne apartine noua in credintele noastre happy fiecare intelege lumea prin sinele sau

Te pup

| trăncănici a răspuns:

Eu cred că încă îţi doreşti să mai trăieşti.Ce-ar fi să lupţi în a realiza ceva în viaţă? O familie, copii, nepoţi, strănepoţi...Nu s-a sculat nimeni din morţi să spună "Bună dimineaţa viilor, ce bine am dormit!"

| Lizzu explică (pentru trăncănici):

Nu ai inteles sensul afirmatiei ...nu e vorba ca ne trezim fizic vorbind ..ci doar ca suflete, iar prin trecerea dincolo dobandim mult asteptata cunoastere a tot si a toate, ceea ce in viata aceasta materiala nu se intampla. Vedem doar ce ni se arata si ceea ce vrem ...nu ce trebuie.

| RAY a răspuns:

Ca nu-i adevarat, o data ce murim gata pe veci

| Lizzu explică (pentru RAY):

De ce?

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Ca e imposibil sa existe ceva dupa ce creierul e mort

| Lizzu explică (pentru RAY):

De ce vrei sa crezi doar in materie? De ce sa crezi ca e sfarsitul? De ce ca suntem in viata datorita unei halci de carne si nu a ceva care ne anima?

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Creierul e un pc care cu ajutorul lui percem lumea, creierul este ajutat de cele 5 simnturi ca sa perceapa lumea din exterior, in momentul cand moarte simularea celebrala moare definitiv, vesnic, de aia spun ca e imposibil pentru ca nu are cum, in plus memoria se pierde desi se pierde acel eu, eu cred in realitate nu in fantezi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un citat al unui om frustrat de viata

| Mădă0611 a răspuns:

Fals! Asta e din categoria "sa fim optimisti" oh go on Singura viata pe care o s-o ai e cea pe care deja o ai. Sufletul e de fapt creierul care e ca un bec, e aprins cat timp are energie electrica, daca nu-l opresti deloc, la un moment dat o sa se arda. Mai e ceva dupa, pentru el? Nu prea cred, sau il poti compara cu o lumanare care arde cat timp are resurse, in momentul in care ele se sfarsesc, "moare" lumanarea, dispare de tot.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

De ce ne limitam la a crede ca suntem simple schelete ambulante si gramezi de carne si intestine? Nu e nimic care ne anima gramada asta de carne? Si nu, nu e creierul... face si el parte dintr-o gramada de carne

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Daca asta e adevarul. Poti sa iti imaginezi ce vrei si cate vrei, ca sa nu te limitezi, dar adevarul e adevar. Suntem o adunatura de atomi care se leaga si comunica intre ei, asta fiind de fapt constiinta/sufletul: energia electrica.
Chiar daca pare absurd, si sa crezi ca e ceva dincolo de moarte e limitare, poate limiteaza mai mult decat ce cred eu. Daca viata asta e doar un vis, de ce sa faci lucruri marete? De ce sa cauti rezolvari si raspunsuri corecte? Nu are sens.

| IsenHel a răspuns (pentru Mădă0611):

De ce sa cautzi sa intelegi? Ca sa evoluezi. happy Cat despre Adevar, uiti un lucru, e relativ happy Totul se transforma, totul e evolueaza, Totul e nou si vechi sunt toate happy Una e sa stii si alta este sa intelegiwinking Si ca sa raspund si Kinder-ului happy
Da cat traim, "dormim", prinshi in propria noastra halucinatie happy Maimutze ale idealurilor noastre... odata mort nu mai ai viata, insa nu dispari, mori dar nu incetezi sa existi, te descompui si cum contii 78% H20 fara sa te imprastii. ghici ce se intampla cu moleculele tale happy ajungi nor, ajungi ploaie, ninsoare, te integrezi in natura printre altele, ca nu ai alt undeva, unde sa te integrezi. Si da..nu mai ai timp de visat happy Participi activ la intretinerea vietii happy Ce draq atata filozofie? laughing e greu! nu? laughing

| Lizzu explică (pentru IsenHel):

Multumesc pentru participarea la intrebare happy
Numai ca nu sunt Kinder ci doar am anumite pareri si credinte pe care incerc sa le aprofundez si sa le inteleg prin ajutorul altor oameni care sa comenteze ceea ce ei cred despre asta.
Ai intr-un fel dreptate cu integrarea noastra ca simpli atomi in circuitul naturii dar nu la asta ma refeream..nu la partea fizica, ci la cea spirituala, si nu, nu tine de religie ci de alte lucruri, ezoterice, filozofice daca vreti. happy

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

"De ce ne limitam la a crede ca suntem simple schelete ambulante si gramezi de carne si intestine?" - Nu ne limitam, suntem realisti, asta e realitatea, trebuie acceptata asa cum este ea.
Nu cred ca iti poti sustine cu ceva anume teoria, iar asta ne spune ca este produsul dorintei tale. Credintele provocate de dorintele si slabiciunile noastre nu au baze realiste, nimic concret, ele violeaza realitatea.
"Vedem doar ce ni se arata si ceea ce vrem ...nu ce trebuie." - Exact asta faci tu. Tu sustii(vezi) ceva ce ti-a indicat altii, dar asta nu ar fi o problema daca acel ceva ar avea un sprijin realistic, insa el nu are. Tu crezi in acel ceva indicat de altii pentru ca vrei sa crezi, pentru ca este in conformitate cu dorintele tale. Daca ratiunea iti este controlata de dorinte nu poti vedea ce trebuie.

| IsenHel a răspuns (pentru Lizzu):

Nu-mi spune, vrei sa imi spui ca vorbesti despre nefiintza, despre acel spirit pe care tot incercatzi sa vi-l explicati happy Ala care il ai cel mai aproape de tine, esti chiar tu, daca te gandesti si nu intelegi ce estiwinking nu cred ca esti pregatita sa porti o discutie cu mine pe tema asta. nu cred ca esti destul de vizionara... si da happy sunt foarte rezervat in ceea ce spun. tongue

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Da, posibil sa ai dreptate in tot ce ai spus, fiecare suntem influentati intr-un anume mod de ce vedem si auzim, dar suntem liberi sa alegem ce sa credem din asta si ce nu, sa selectionam si sa mergem pe calea investigarii lui, bineinteles cine e pasionat si cine cu adevarat vrea sa afle ceva chiar daca nu 100% pentru ca niciodata nu aflam adevarul ci doar ceea ce credem ca ar fi el.
Mersi! happy

| Lizzu explică (pentru IsenHel):

Da, despre nefiinta, despre tine ca spirit liber in Univers, despre asta incerc sa aflu multe si asta e pasiunea mea si nu e ceva gresit a afla ce suntem si ce facem. Niciodata nu vom intelege ce suntem, nimeni nu se va cunoaste pe sine in totalitate vreodata si tocmai asta trebuie sa incercam sa ne dam seama in viata asta, nu sa fim ghidati doar dupa material si obiecte..sa incercam sa ne hranim sufletul si mintea mai ales si sa evoluam.
Nu stiu la ce te referi cand spui ca nu sunt pregatita. Tu poti fii pregatit intr-un anume domeniu si nu contest, eu pot fii pregatita intr-un domeniu cu totul opus si altii la fel si fiecare. Daca stai sa te gandesti cat traim invatam, niciodata nu vom stii totul si nu vom fi pregatiti, dar cheia este sa evoluam pe calea asta si sa acumulam orice informatii credem ca ne sunt folositoare pentru scopul nostru.

| IsenHel a răspuns (pentru Lizzu):

Impartasim noi aceashi "nebunie", dar... Nu stiu ce crezi tu, eu nu pot avea o discutie pe aceasta tema aici happy

| Lizzu explică (pentru IsenHel):

Ok happy

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Citeste Puterea extraordinara a subconstientului tau, iti vs placea, daca te pasioneaza domeniul stiinelor inexacte.

| Mădă0611 a răspuns (pentru IsenHel):

Dar daca asta e doar un vis, la ce iti foloseste evolutia? E mai folositoare "pregatirea sufletului", care numai evolutie nu e.
Am zis ca suntem o gramada de atomi, si cum in natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma, banuiam ca se prinde lumea ca atomii se recicleaza, dar constiinta dispare, asa ca dupa moarte nu mai e nimic pentru persoana ta. Da, "ie grele" filosofia...

| dragos9234 a răspuns:

Nu inteleg.

| Lizzu explică (pentru dragos9234):

Ne trezim constiinta ca suflete, iar prin trecerea dincolo dobandim mult asteptata cunoastere a tot si a toate, ceea ce in viata aceasta materiala nu se intampla. Vedem doar ce ni se arata si ceea ce vrem ...nu ce trebuie. Nu vrem sa vedem ceva mai sus de capul nostru si de cer.

| dragos9234 a răspuns (pentru Lizzu):

Frumos explicat! happy
Dar:
Nu ca nu vrem sa vedem ceva mai sus de cer, nu putem vedea ceva cand acel ceva nu exista.

| suffarstar a răspuns:

Suntem intr-o realitate, de unde stii ca dupa ce ne trezim, murim si in aceea dimensiune? Poate ca acolo timpul se exprima altfel.
Opinia mea:vrajeli de pompierlaughing
Suntem ceea ce traim, asta e viata fizica dupa ce murim corpul fizic se intoarce in tărîna, iar sufletul se intoarce in etern.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Da, ai dreptate happy cu ultima parte a frazei "iar sufletul se intoarce in etern. " Inseamna ca tu crezi in partea asta daca ai spus-o.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Da desigur ca cred asta, nu ma bazez in special pe dovezi stiintifice, ci pur si simplu cred asta pentru ca eu cred ce spune Dumnezeu.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

happy

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Eu cred ca scopul omului in viata e simplu:Fa-i pe altii fericiti! A cunoaste este bine, dar a fi fericit cu adevarat este foarte bine.
Btw crezi in Dumnezeu?

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Mersi pentru titlu happy si extraordinar de frumos ai definit scopul omului, ai rezumat frumos.
Da, cred.dar nu ma orbeste asta, incerc sa iau in calcul si celelalte lucruri, care tin de Univers si spirit. Cred, Dumnezeu isi are locul Sau in suflet la mine happy doar ca vreau sa intru mai profund in tainele vietii si fiintei, lasand la o parte credinta in El, nevatamand-o.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Si eu gandesc tot la fel, nu sunt un tip foarte religios, mai degraba ma pasioneaza stiinta si lectura. Faza cu visatul unei realitati am rumegat-o bine si am ajuns la concluzia ca e eronata.
Ia vezi astea, trebuie sa-ti placa http://www.youtube.com/user/StudioB2kBS?feature=watch

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

De acord cu tine happy referitor la stiinta si lectura.
In a doua parte inca nu am ajuns la vreun rezultat, inca rumeg.
Super video laughing mersi, are vreun substrat sa inteleg happy cu referire la afirmatia mea?

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Nu,nu,ti-am dat sa vizionezi alea pentru ca sunt niste lucruri bune si te ajuta sa-ti descoperi sinele.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Multumesc happy

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Cu placere:d

| Delicacy a răspuns:

Citatul acesta nu-mi arată decât influenţe religioase, cu care eu nu sunt de acord.Moartea este un proces universal, natural şi necesar care pune capăt tuturor funcţiilor vitale.Somnul presupune încetarea totală sau parţială a funcţionării conştiinţei, de durată optimă, nu exagerată. Viaţa nu este doar un simplu vis care încetează după ce mori, ea este vie şi reală.

Cât trăieşti, înveţi să te trezeşti cât mai bine din pat, dimineaţa...

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Cum comentez?

De Ce Nu Faci Tu Ceva Sa Te Trezesti Mai Repede?!
Daca Spui Ca Viata Aceasta, De Acum, Nu Este Nimic Mai Mult Decat Un Vis Atunci Trezeste-te Mai Repede Din EL...Ca Sa-ti Poti Duce ADEVARATA Ta VIATA. Logic Nu?!
Ori e prostia mult prea mare sa poti intelege unde bat?
Mai are rost sa mai spun Numai bine?
De fapt, mai bine ma lipsesc.

| Lizzu explică (pentru Jυsтℓσяγ):

happy Dar daca ai pareri contra cu privire la afirmatia mea, poti comenta cu referire doar la ea ...si nu la mine. Am postat doar pentru ca mi-a placut si e profund pentru unii oameni pasionati de asta. Cand afirmi ceva nu inseamna ca si crezi cu tarie in treaba aia. Vreau doar sa stiu cat mai multe pareri despre asta si atat. Si incearca sa nu judeci ceva din prima, ci dupa ce ai trecut prin prisma ta.
Da, are rost sa spui "Numai bine" happy Eu iti spun :
Numai bine!

| PurceluAtomic a răspuns:

O aberatie a unei persoane iemo.

| Lizzu explică (pentru PurceluAtomic):

Probabil sa fii fost cam prea "emo" pentru unii....aici ai dreptate
Dar si faptul de a fi emo cateodata are parti folositoare pentru noiwinking

| MauiThePreacher a răspuns:

După ce mori, putrezeşti.

| Lizzu explică (pentru MauiThePreacher):

Sigur?

| trăncănici a răspuns (pentru MauiThePreacher):

Ar fi tare să auzim cum îşi reproşează morţii:"Băi nespălatule, puţi mă!", sau vreuna"ptiuu, dacă ştiam că transpir în halul ăsta, îmi luam deodorantul cu mine..."

| Lizzu explică (pentru trăncănici):

Nu ne e vorba aici ca ne trezim ca si trupuri imputite si putrezite, oameni buni...vedeti mai mult decat asta

| 56papy a răspuns:

Este o problema filozofica si in acelasi timp o ancestrala frica de moarte (asta dupa ce omul a devenit constient ca exista) altfel (si mai pe scurt) cele cele spuse de tine suna de genul ca "Viata e un scurt vis al Mortii"

| Lizzu explică (pentru 56papy):

Interesant,da ....intr-un fel, poate fi interpretat in mii de moduri. happy

| 56papy a răspuns (pentru Lizzu):

Tot ceva legat de intrebarea originala :cel care a zis " Cogito ergo sum (în latină tradus prin „cuget deci exist"), adica René Descartes apărut în Discurs despre metodă (1637) la sfârșitul perioadei Renașterii, a mai cugetat despre Existenta si Perceptia umana :" Voi presupune că nu Dumnezeu cel foarte bun, izvor al adevărului, ci un anumit geniu rău, dar acesta deosebit de puternic și iscusit, și-a dat întreaga osteneală să mă înșele: voi socoti că cerul, aerul, pământul, culorile, figurile, sunetele și cele externe nu sunt altceva decât înșelări ale somnului, prin mijlocirea cărora a întins el curse credulității mele: mă voi privi pe mine însumi ca și cum n-aș avea mâini, ochi, carne, sânge, nici vreun simț oarecare, ci ca unul ce am socotit în chip greșit a avea toate acestea... voi merge mai departe, până ce voi afla ceva sigur, ori, dacă nu altceva, măcar aceasta cu siguranță, cum că nu e nimic sigur." (toate aceste informatii sunt preluate din Wikipedia...)

| Lizzu explică (pentru 56papy):

Superb spunea el happy

| 56papy a răspuns:

Apropo de filozofie...mi-a placut foarte mult ce a spus Lucian Blaga :"A filozofa inseamna a incerca sa raspunzi cu mijloace supermature la intrebari pe care si le pun copii"