| anonim_4396 a întrebat:

Nu a existat niciodata nimic sau zero. Nu exista nimic sau zero. Exista UN infinit. Exista doua universuri paralele care coexista in spatiul infinit. Un univers este cel material. Celalalt univers este cel imaterial ( spiritual ). Spatiul este infinit. Universul material este infinit in spatiu infinit. Insa exista mult mai mult spatiu aparent gol ( energia intunecata ), dominat de universul imaterial, decat spatiu plin cu materie unde materia predomina spatiul. Acest lucru este observabil pe un cer senin pe timp de noapte. In minereu de Uraniu, Plumb cu densitate de materie mai mare coexista mai putina imaterie ( duh ). In aer exista mai multa imaterie. Imateria nu este antimaterie. Radiatiile gamma trec foarte greu sau deloc prin Plumb. Corect?

https://www.google.ro/......nimic/amp/

"Oamenii de ştiinţă au obţinut lumină într-un vid! Orice particulă poate apărea din nimic…"

"P.S. De-a lungul timpului, au existat o serie de gânditori care au spus că nu există vid, adică "nimic" – un spaţiu care să nu fie umplut cu "substanţă eterică". Noţiunea de "particule virtuale" va constitui o adevărată durere de cap pentru unii fizicieni tradiţionalişti. Aşadar, ştiinţa a reuşit să detecteze particule care au apărut în realitate din…nimic! Sau, nu se ştie de unde, putând proveni, la fel de bine, dintr-un Univers paralel. Într-un Univers în care orice poate apare din nimic, putem spune că noi ştim "ceva" cu o certitudine de 100%? Normal că nu…"

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Am mai avut noi o conversație și se pare că încă nu poți face diferența dintre vid, care conține energie, și nimic.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

"Am mai avut noi o conversație și se pare că încă nu poți face diferența dintre vid, care conține energie, și nimic." - s-a obtinut nimic sau vid perfect cu zero energie si fara fluctuatii cuantice si fara particule virtuale in vreun laborator din lumea asta?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi tocmai de aia, nu există vid perfect în universul ăsta.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

"Păi tocmai de aia, nu există vid perfect în universul ăsta." - da.