| anonim_4396 a întrebat:

Nu am curaj sa ma duc sa imi fac testul anti hiv, dupa o partida facuta neprotejat.
Au trecut luni bune de cand zic ca ma duc si nu am curaj efectiv, imi e frica de reactia mea in caz ca ies pozitiv.
As vrea sa-mi spuneti in caz ca as avea hiv, exista si persoane care sunt imune si nu pot fi afectate? de exemplu eu am de mic imunitate mare, am facut sport de performanta, stil de viata sanatos, nu fumez si nu beau.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi si fa-ti testul, ca vei infecta pe vreuna cu care vei face sex. Daca, fereasca D-zeu, esti infectat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este preferabil să te duci. Nu știi ce imunitate ai, numai virușii și microbii știu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Din cate stiu eu in ziua de azi sida se trateaza binemercic, mai ales daca o prinzi de la inceput
oricum, greseala intrebarii tale este ca, tot din cate stiu eu, testul hiv se face la 6 luni de la expunere, altfel e nesemnificativ rezultatul

| alina2k18 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Sida te cam omoara bossule laughing
Sida e boala, Hiv ul e virusul cu care poti trai linistit zeci de ani.
Anyway in locul lui mai frica mi-ar fi de o hepatita C care te poate duce in mormant in cateva luni daca iti face ficatul praf si da in ciroza, C e un virus de cateva sute de ori mai periculos decat HIV si mult mai frecvent in Romania.
Otherwise daca are imunitate buna nu ia HIV Asa din primawinking

| Zuzu1991 a răspuns (pentru alina2k18):

Deh, foarte probabil ca sida te omoara in rrominica, dar eu am inteles ca prin state, daca ai destui bani/asigurare mare, poate fi tinuta sub control cu medicamente, si chiar poti sa si faci copchii care nu o vor lua

| Furnicuta000 a răspuns:

Trebuia sa te duci. Am auzit ca daca faci testul in primele zile sau saptamani, chiar daca iese pozitiv, poti lua un tratament si astfel impiedici virusul sa se instaleze in corp sau ceva de genul, adica scapi de el

| Panamax a răspuns:

Gandeste pozitiv.

| NotNamed a răspuns:

Nu te duce gaino, stai asa cu stresul in tine mult timp iar dupa 2-3 ani nu te mira de ce ai boli de inima de la atata stres.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inteleg exact ce simti. E mai usor sa mori decat sa afli ca vei muri.

| costicj a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuală (BTS) nu funcționează precum răceala. Nu știu 100% că nu există măcar un om imun pe lumea asta la HIV, dar știu că transmiterea acesteia este mult mai ușor de făcut și este cu certitudine mai puternică. Eu am stat 2 ani cu gândul ăsta, fiind măcinat de frică. Fă-o acum, cât încă nu s-a instalat anxietatea! Plus că e foarte important să te asiguri că nu transmiți mai departe (gândul ăsta o să te macine și el foarte tare).