| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Nu am inteles acest stereotip: de ce trebuie mereu sa plateasca barbatu si masa femeii?
Adica plateste la prima intalnire ca sa faca o impresie buna, hai ca plateste si la a doua, dar mereu?
Si de ce unele reprezentate ale sexului feminin considera un barbat ca nefiind getleman daca nu plateste de fiecare data si masa ei?

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu ai o problema cu banii.Ce iubesti mai mult banul sau persoana careia ii platesti consumatia?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru AntipaticuPreasfant):

Nu stiu, eu nu am facut niciodata o invitatie unui barbat.

| harciog a răspuns:

Mai du-va dreaku de buni manierati care nu va dati seama inca ca cel care plateste este cel care face invitatia indiferent de care sex ar fi el.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns:

Habar n-am. Eu una n-aș accepta să-mi plătească cineva masa, mi se pare nasol, adică cât timp am și eu bani de ce să îmi dea altcineva?
Oricum mi se pare ok să-i facă cinste fetei cu ecva adcă o invită în oraș sau la cine știe alt undeva dar mi se pare al fel de ok să-i facă și ea cinste, dar totuși să plătești masa altcuiva mi se pare stupid...

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru AntipaticuPreasfant):

Știu și mi se pare stupid, cum am zis și eu e ok, să faci cinste din când în când dar totuși majoritatea oamenilor mănâncă de minim 2 ori pe zi, deci mai bine nu...

| Klepto a răspuns:

Femeile platesc in natura, iar restul care nu platesc in niciun fel au mintea fosilizata de la prea multe reguli uitate de timp, care sunt imposibil de adaptat in viata reala, care sunt resurectate doar ca ele sa-si tina banii pentru copite Jimmy Choo si bijuterii Lia Sophia.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Te aia pe tine la o ciorba, pentru ca nu ai bani sa o platesti, chestiune la care nu vad decat doua rezolvari: ori pui mana la munca, daca ai un job, mai ia-ti unul ca munca n-a omorat pe nimeni, ori gaseste pe una dispusa sa accepte conditiile tale. Singura scuza pe care ti-as gasi-o ar fi statutul de student la Facultate de Stat, acolo unde nu ai cum si n-ai de ce sa iti bati joc de prezenta la cursuri, pentru ca facand un sacrificiu pe termen scurt, obtii un beneficiu pe termen lung. Dar asta nu e cu siguranta cazul tau...

Răspuns utilizator avertizat
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu-mi mai bat capul, am obosit deja, plateste o prostituata si gata, e mai ieftin si nici nu iti mai bati capul cu drame de genul asta.

Răspuns utilizator avertizat
| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru AntipaticuPreasfant):

Ba pot, dar avem valori diferite si viziuni diferite, eu o s-o tin pe a mea si tu pe a ta la nesfarsit si nu are sens. Din acest motiv, cu argumente rationale, tu nu ma poti convinge pe mine si nici eu pe tine, asa ca discutia e de pomana, ca nu are finalitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Elianna a răspuns (pentru AntipaticuPreasfant):

Nu ai de unde sa stii cum este omul de la prima intalnire! Poate ca arata "traznet" dar cand discuti cu el vezi ca nu face doi bani si ca nu sunteti compatibili de loc! Ca el vorbeste doar de fotbal sau ea vorbeste doar de J.Bieber!
Esti deja cu el la masa! Ce sa faci...sa-l lasi acolo si sa pleci sau sa-ti platesti consumatia si sa-i zici by by dupa!?
Si tu ai grija,nu invita la masa fete flamande,adica sugereaza-i sa va intalniti dupa ce serviti masa de pranz,ca sa nu te "saraceasca" decat de un suc sau o prajitura". Si daca dureaza mai mult intalnirea, fa-i cinste cu ceva care se poate manca pe drum, ca sa nu lesine fata de foame pana ajunge acasa.Va intelege cum stai tu cu finantele! Este un sfat de la un om trait in lumea asta!
Dar daca te dai mare barosan, ca ai...ca dregi...sigur ca si ea va avea asteptari mari de la tine.Cinstit ar fi sa-i spui in ce buget ar trebui sa va limitati si. gata! Nu-i nici o rusine. Daca este una din aia care umbla dupa profit,va pleca, dar nu-i nici o paguba pentru tine. Asa le triezi!
Nu toate fetele sunt asa! Se pare ca tu nu ai nici fler in a-le alege! Ca daca alegi o "bunaciune" dupa care suspina tot cartierul si care a trait cu cinestie ce barosan, e clar ca nu-i de nasul tau si asteapta de la tine s-o scalzi in bani!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este asa cum spune @harciog! Si intre fete sau femei, daca cineva te invita la o prajitura, suc, pizza, masa, etc, se presupune ca ea plateste! Desigur ca faci gestul de a-ti plati partea dar cealata ar trebui sa refuze! Daca cadem de acord amandoi sau amandoua sa mergem la o prajitura, suc sau friptura, atunci platim 50/50. Sa sti tu ca o fata(de varsta ta) care-si va plati consumatia (suc sau prajitura) nu va dori nimic de la tine, in sensul se legatura amoroasa. Este o bariera pe care o pune intre voi. Adica, nu vreau nimic de la tine si nici tu sa nu ai pretentia de nimic de la mine.Si este si un semn de superioritate pe care il simte ea fata de tine,adica..."am si eu bani,nu trebuie sa-mi dai tu,ca si eu muncesc (sau imi da tata)si sunt independenta, pot sa-ti dau cu 'flit' oricand, ca nu am nici o obligatie fata de tine"!

Răspuns utilizator avertizat
| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru Elianna):

@Elliana, e fix cum zici tu, nu am acceptat niciodata sa mi se platesca, nici macar un suc, de catre un barbat care nu imi place, sa nu avem probleme mai tarziu.

Răspuns utilizator avertizat
| Elianna a răspuns (pentru AntipaticuPreasfant):

N-ai inteles nimic din ce am zis eu!
INVITI --> PLATESTI!
Nu te pune nimeni sa inviti fata la restaurante de lux.O saorma sau o pizza poate plati oricine! Daca nu te tine buzunarul...nu inviti,si fata va trage singura concluzia ori ca esti sarac,ori ca esti zgarcit, ori ca nu esti interesat de ea. Tu nu ai inteles ca tocmai faptul ca-i platesti tu ceva(suc,prajitura,pizza sau ce- fi) te duce pe tine sa ai un avans in relatia cu pricina. De obicei,invitatia la cina, cu tot dichisul, se face cand relatia a evoluat si cand dupa cina ai unde petrece o noapte fierbinte. Si este bine sa fii satul inainte de a face "eforturi " mari! Adica sa ai energie, si tu si ea!

Răspuns utilizator avertizat
| bvampeires a răspuns (pentru Elianna):

Trebuie sa-ti spun ca ai dat cel mai bun raspuns de aici. Nu vroiam sa-l supar pe harciog cand am zis de maniere, ziceam si eu cum gandesc multe dintre fetele care profita, am asa colege in clasa garla. Si majoritatea femeilor din ziua de azi sunt numai pe profit, nu sunt prea multe care au gandirea ca a noastra, dar vorbeam la general. Eu sincer, niciodata nu sufar sa plateasca altcineva pentru mine, ma simt penibil, dar stiu ca daca nu aveam bani in momentul ala si mi se cumapara ceva din banii altcuiva ii dadeam mai tarziu banii inapoi.

Răspuns utilizator avertizat
| bvampeires a răspuns:

Daca plateste de fiecare data demonstreaza ca e un adevarat domn, un cavaler si pentru ca se spune ca barbatul e capul familiei si el e principala sursa financiara. Iar femeia e sexul frumos, rafinat si elegant care trebuie rasfatat si satisfacut. happy nu ma judeca gresit, nu spun asta pentru ca sunt fata, ci pentru ca stiu cum gandesc majoritatea oamenilor.

Răspuns utilizator avertizat
| bvampeires a răspuns (pentru AntipaticuPreasfant):

O partida buna " de poker".

| Klepto a răspuns (pentru bvampeires):

"Poke Her" se cheama.

| d33utza003 a răspuns:

Ai auzit de "profitoare" sau de "relatii pe interes"? Nu toate femeile sunt asahappy Dar de obicei barbatii platesc pentru ca asa s-a obisnuit lumea. Inainte barbatii munceau si femeile stateau acasa si aveau grija de gospodarie...asa ca barbatii fiind cei care aveau bani era si normal sa plateasca ei masahappy si daca asa a fost mereu acum chit ca suntem egali obiceiul a ramas neschimbat(pentru unii)

| ankis a răspuns:

Intrebarea e putin stupida.conteaza cultura in care traiesti.de obicei ar fi bine ca fata sa se ofere sa isi plateasca consumatia dar tu...ca un gentleman ar trebui sa o refuzi.dar conteaza mult si stilul de relatie pe care il aveti.cand aveam de exemplu o relatie cu un student/elev si stiam ca nu lucreaza nu acceptam sa mi se plateasca consumatia.depinde de la persoana la persoana.