| Yohei a întrebat:

Nu cred ca un asteroid ar putea duce la sfarsirea dinozaurilor! Nu suna 100% credibil! Asa ca, oare ce s-a intamplat cu ei cu adevarat? Nu cred ca existau dinozauri intr-un singur loc pe planeta, unde daca ar cadea un asteroid sa-i sfarseasca pe toti. Si nu cred ca cineva ar sti cu exactitate daca dinozaurii ar fi disparut din cauza unui asteroid. Oamenii nu ar putea stii ce s-a intamplat acum 70mil. ani aproximativ, daca au vazut o urma a unui asteroid, un crater, asta nu inseamna ca aia a fost si cauza disparitiei lor. Voi ce credeti?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate a fost un VIRUS care i-a omorat...

| VoidEternal a răspuns (pentru Violleta2022):

Probabil nici ei nu au vrut sa poarte masca. S-au gandit ca e necostituional sa li se impuna asa ceva. La Conferinta de la pace de la Pangeea s-a stabilit ca in mezozoic fiecare e liber sa faca ce vrea. Doar exista inca de atunci Declaratia Universala a Drepturilor Dinozaurilor. Ce naiba, doar nu mai erau in cretacic...

| Celcestietot a răspuns (pentru Violleta2022):

Coronavirusul! laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e vorba ca erau toti la un loc si au murit striviti de asteroid.
Exista o teorie, cea mai recenta, care spune ca u asteroid imens a lovit pamantul si din cauza gazelor si a impactului clima pe intreg pamantul s-a modificat in asa fel incat nu toate animalele au rezistat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ai inteles absolut nimic din partea cu impactul cu asteroidul. Uite, nici un razboi nuclear local in care sa zicem ca URSS-ul si China ar schimba intre ele vreo 50 de focoase nu ar trebui sa afecteze SUA, nu? Doar ca se va instala iarna nucleara pe toata planeta si timp de citiva ani nu se va mai putea cultiva nimic, temperaturile vor fi foarte mici tot timpul, plus radiatii samd, deci se cam duce naibii omenirea. La fel si cu dinozaurii - asteroidul a avut un impact local, insa a determinat racirea climei, iar dinozaurii au dat coltul de frig.

| relian a răspuns:

Na zis nimeni ca sigur asa au stat lucrurile,aia este doara o teorie care se apropie mai mult de adevar,sau care ar putea fi adevarata.

Avand in vedere a dinozaurii erau animale f mari,majoritatea erau terestre is primele care mor in cazul unui cataclism.
Treb sa te gandesti,esti f mare vine ceva,foc,sau vaju laughing unde te ascunzi?
Nu te ascunzi stai si primesti in plin,daca rezisti bine,daca vaju este prea tare esti doborat.
Nau zis ca asteroidu ia omorat,urmarile dupa,pentru ca acel asteroid a avut ceva efecte,a ridicat in aer parf, temperatura a scazut, plantele nu se mai dezvoltau, erbivorele nemaivand ce manca mureau, carnivorele la fel.
Au ramas animale mici care au putut sa se ascunda si care nu necesitau cantitati f mari de mancare.

Deci e ceva logic, iar animalele alea nu puteau fi omorate decat de ceva la scara planetara.Cineva spune virusi,pai virusurile nici nu exista,asta odata laughing apoi sa admitem ca ar exoista,nu poate un virus indiferent care ar fi sa omoare toate animalele de pe planeta.
Daca ar fi fost asa nici noi nu am mai fi fost astazi aici.

Deci a fost ceva care lea afectat in timp,nau dispaprut brusc,ma refer intr-un an,dar in cativa ani sigur,sau cateva zeci de ani.
Ai vazut si tu cand a erupt vulcanu ala din islanda,nici avioanele nu mai zburau,a ridicat in aer cantitati mari de cenusa care a plutit mult timp,iar ala a fost asa un mic vulcanel laughing

Deci dispariatia anumitor specii sa datorat de regula unor catastrofe la nivel planetar,asteroizi,eruptii vulcanice uriase si la nivel planetar,inundatii tot la fel la nivel global.

In rest boli si alte chestii de genu, alea nu poate elimina o specie.
Ar mai fi inca un factor, dar specialistii zic ca nu avea cum pentru ca nu exista pe vremea aia, adica OMUL laughing noi putem elimina la nivel global specii, deja am si facut-o, unele specii au disparut de cand noi am devenit specia dominanta.

| Celcestietot a răspuns:

Sunt mai multe teorii care implica sfarsitul dinozaurilor, nu numai una singura.

| johnnny123 a răspuns:

Cand un asteroid de dimensiunea aia loveste planeta, nu afecteaza doar zona de impact, ci produce niste efecte in lant care afecteaza toata planeta.

Vorbim despre un asteroid despre care ultimele estimari spun ca a lovit planeta cu o forta echivalenta cu 10 MILIARDE de bombe de la Hiroshima, si a produs un nucleu de plasma superincalzita la 10, 000 de grade celsius. Cand materialele expulzate de explozie au reintrat in atmosfera, au produs ploi de acid sulfuric, au distrus stratul de ozon si au produs supraincalzirea globala.

Deci este absolut posibil ca genul acesta de asteroid sa produca extinctia dinozaurilor. Chiar daca nu au murit toti in momentul impactului, au murit la scurt timp dupa aceea din cauza tulburarilor ecosistemului care nu a mai putut sustine un procent foarte mare din formele de viata existente.

| dinaprilie a răspuns:

Ca suntem un experiment al unei alte civilizatii lasati mai nou liberi sa zburdam pe planeta asta.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu tot ce știm sau am descoperit până acum reprezintă adevărul suprem, exista teorii care par foarte plauzibile și altele mai puțin.
Dpmdv, asteroidul pare cea mai plauzibilă. Așa cum ți-au spus și ceilalți, nu asteroidul in sine i-a ucis ci efectele asupra mediului care au urmat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impactul cu un asteroid poate duce la disparitia dinozaurilor.

| DexOnline a răspuns:

Nu stim nimic cu adevărat. Este normal ca oameni, acesta este scopul nostru, sa tindem spre cunoaștere absoluta. In realitate tot ceea ce ''stim sigur'' poate fi foarte departe de adevăr.