| Hammurabi a întrebat:

Nu crezi că suntem total dependenți de electricitate, apă curentă, combustibil, gaze, mașină, magazine de unde cumpărăm restul lucrurilor?
Dacă de mâine nu ai mai avea acces la ele, crezi că ai reuși să supraviețuiești?

17 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Suntem dependenti pentru ca suntem adaptati la stilul de viata actual dar asta nu zice nimic de noi ca specie, pur si simplu am evoluat spre specializare in loc sa ne procuram singuri toate cele necesare.

Da, acum cateva sute de ani stiai cum sa iti procucuri singur apa, mancarea si adapostul prin munca, dar am realizat ca e mai eficient sa ne focusam pe chestia care ne ofera un avantaj competitiv si sa dam la schimb chestia aia pentru alte chestii necesare.

Evident ca am uitat skillurile necesare supravietuirii fara tehnologia moderna, daca ar disparea am avea nevoie de cativa ani sa le reinvatam si am reveni la organizarea sociala de pe vremea aia cu toate plusurile si minusurile ei. Si eviedent ca multi nu ar supravietui, fara productia industriala si tehnologia actuala nu o sa ai mancare, adapost si medicamente pentru 7-8 miliarde de oameni.

Intrebarea sunt inteligent dar e pusa gresit. E ceva gen "hey, ai muri daca te-as parasuta in padure?" evident, dar asta e doar pentru ca nu m-a invatat nimeni sa traiesc in padure, cunostintele dobandite pe parcursul vietii nu au nici o treaba cu stilul ala de viata. Sunt o gramada de canale de yt cu oameni care itia rata ca daca stii ce faci se poate trai in padure.

| Hammurabi explică (pentru RoCkKiD):

E corect ce ai scris. Dar din punctul de vedere al unei persoane urbane.
În România, sunt așezări "uitate de lume" în zone de munte, unde sunt persoane, chiar familii care supraviețuiesc de când se știu, în condițiile specificate de mine în întrebare.

| RAY a răspuns:

Nu crezi că suntem total dependenți de aer?
Dacă de mâine nu ai mai fii crezi că ai reuși să supraviețuiești?

suntserios
| suntserios a răspuns:

As supraviețui, până as fi omorât de alții pentru resurse

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

Ai stoc de resurse atât de mare?

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu pentru resursele mele personale. Pentru resurse în general. Crezi că în scenariul tau mai sta lumea în marile orașe? Nu, toți se vor bate pe resursele pământului.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Dap, totii oamenii pe care-i cunosti exista multumita lui https://ro.wikipedia.org/wiki/Fritz_Haber

Haber a inventat ingrasamintele artificiale si fara ele nu ar fi putut exista atatea miliarde de oameni. De ex. vezi ce-a patit Sri Lanka in momentul in care au decis sa treaca la agricultura 100% organica.

| T0T a răspuns:

Suntem dependenți și făcuți dependenți. Mă gândeam zilele astea, cum ar fi să mă mut la țară? Nu prea e apă curentă unde voiam eu, gaze, etc. Am zis că oricum aș vrea o viață simplă fără să trebuiască abonament la maj. utilităților. Energie? Tai un copac. Dar stai... că nu am voie, nu sunt lăsat de autorități. Poate, totuși, cresc niște animale... Nici asta nu se mai permite. Poate soluția e să mă duc lângă o baltă, la pescuit. Toate au fost cumpărate și se cer bani grei pentru a fi lăsat. Până la urmă totul se reduce acum la bani. Cum faci bani? Lucrând în sistemul de stat. Dacă lucrezi în acest sistem mai poți să te ocupi singur de celelalte? Nu. Practic ești obligat să intri în acest sistem. Să ajungi să produci singur nu mai e accesibil pentru oricine. E o dependență care a fost împinsă și este în continuare. Dacă vrei să îți faci o afacere trebuie să investești și după e un risc imens să fie bani aruncați și să nu mai poți recupera acea sumă. Mai ales că astăzi este la zi concurența neloială.

| relian a răspuns:

Sintem depedenti de energie, pentru ca enerigia pune totul in miscare, fara energie, moare tot, pana si atomii.
Adevarul este ca sintem depedenti de energie, daca cade pe termen lung se duce mai mult de 2/3 din populatie.

Daca miine ar cadea electricitatea, personal as supravietui, am cunostinte si fizic pentru a ma descurca.

| sofisis a răspuns:

De supravietuit clar as supravietuii...dar ar fi o viata naspa

| Brizbriz a răspuns:

Se numeste civilizatie
daca maine nu ar mai fi, cel putin 70-80% din populatie ar muri de foame, nu conteaza deloc daca eu sau tu am fi in stare sa supravietuim, in momentul in care nu mai exista transporturi, toate orasele mari dau kix cu brio, pentru ca numarul de oameni depaseste de sute de ori capabilitatea de hranire a mediului inconjurator local

Răspuns utilizator avertizat
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Problema este în felul următor, datorită tehnologiei și industrializării oamenii își pierd din capacitatea de a supraviețui fără luxul zilelor noastre.Cum era înainte când totul era realizat manual, pe când astăzi am ajuns așa de leneși că până și becul din cameră îl aprinzi prin comandă vocală, prin programare, etc.Deci întrebarea ar trebui pusă câți ar supraviețui fără luxul zilelor noastre,adică fără internet,fără aparatură electronică și electrocasnică,fără a avea totul la atingerea unor butoane? Deci omenirea da a evoluat, s-a dezvoltat, însă doar pe partea aceasta de comfort, de ușurință în munca din diferite domenii, însă pe plan intelectual cu fiecare an o luăm în jos.Noi cei de acum râdem de oamenii care înaintea noastră trăiau sub cerul liber, însă noi existăm datorită lor. Exploatăm resursele planetei cu lăcomie și viitorul nu sună bine deloc.

| doctorandus a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Bourne, Joel K. (2015). The End of Plenty: The Race to Feed a Crowded World. W. W. Norton. p. 164. ISBN 978-0-393-24804-3. "We aren't going to feed six billion people with organic fertilizer. If we tried to do it, we would level most of our forest and many of those lands would be productive only for a short period of time."

„Nu vom putea hrăni șase miliarde de oameni cu îngrășăminte organice. Dacă am încerca să facem asta, ne-am distruge cea mai mare parte din pădure și multe dintre acele terenuri ar fi productive doar pentru o perioadă scurtă de timp."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem.
Dacă aș trăi în sălbăticie, probabil că da.

| scp3008 a răspuns:

In afara de electricitate restul nu e ceva vital. In multe localitati din tara nu exista gaz, apa curenta, nici magazine de cumparaturi(asta rar da mai sunt unele sate semi-abandonate), cat despre drumuri pe care sa circuli cu masina nici atat iar in cazul asta ce sa faci cu combustibilul.

| Steaua19861 a răspuns:

Nu cred ca as supravietui fara apa si mancare, celelalte sunt discutabile!