| Bishop a întrebat:

Nu pot considera locul unde locuiesc "acasă", nu e acasă, în nici un sens. N-am avut nici o dată "acasă" la propriu, şi cred că nici la figurat... Se spune că acasă e acolo unde ţi-e inima, dar nu ştiu unde mi-e inima, nu cred că e pe aici, aş fi simţit, dar nu simt nimic pentru locul ăsta[oraşul ăsta-chiar dacă m-am născut aici-], şi nici în altă parte. Deci unde e acasă pentru mine? Nu înţeleg...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai pierdut orientarea bishop.cand aveam 17 ani,si m-am angajat pentru mine insemna doar un acoperis,si o perna pe care sa pun capul.ori la camin.ori la gazda, oriunde. daca aveam o cheie de la o usa, dincolo de usa aceia pentru mine era acasa.plateam si nu-mi cerea nimeni socoteala.ma tem ca tu,ori ai necazuri,ori nu esti multumit niciodata,ori nu stii sa te bucuri chiar si de putinul care-l ai si sa te simti bogat, in siguranta, si acasa.acasa este si un bordei in pamant daca este al TAU.

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Acasă e acolo unde poţi să intri şi să ieşi şi să faci ce vrei fără ca nimeni să te f.ă la cap.
Pentru mine acasă e unde stau aici. Plec la muncă şi la şcoală, mă-ntorc, fac ce vreau, nu-mi cere nimeni socoteală = e perfect.
Nici eu nu mă simţeam acasă în oraşul natal!

P.S.: Lemoshu ţi-a zis-o atât de bine încât puţine mai pot fi adăugate.

| EmaS a răspuns:

Suntem straini si calatori aici pe pamant.Primeste-L pe Dumnezeu in inima ta si totul va capata sens vei privi lucrurile din alta perspectiva.Tu ai un tata care te iubeste si-ti spune ca si fiului risipitor:,, Intoarce-te acasa fiu pierdut.,,

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Acasă e iubireeeaa. Prinzi postul acasă tv big grin?

| danut a răspuns:

Pentru marea majoritate, acasa este acolo unde isi traiesc o buna parte din viata privata si isi depoziteaza bunurile acumulate. Pentru adevarati crestini, acasa inseamna noul pamant unde vor locui impreuna cu Dumnezeu. Foarte multi asteapta acest "acasa".
Dumnezeu a pus in mintea noastra si dorinta despre acest acasa, la uni s-a estompat aceasta cunoastere, dorinta, la altii a ramas la fel de vie ca la inceputul omeniri.

| ania a răspuns:

Te simti acasa abia dupa ce il intalnesti pe Dumnezeu.Pana atunci si daca faci ocolul pamantului, te simti peste tot strain.Ce e mai adanc in noi cheama Adancul Infinit.

| Bunny a răspuns:

Acasa poate sa insemne si o casa facuta din carton, atata timp cat te bucuri de ceea ce ai si stii sa apreciezi si cel mai mic lucru.Conteaza foarte mult sa ai si cu cine impartii totul.Cand iti vei gasi rostul in viata, slujba in domeniul care ti se potriveste, o persoana care sa iti fie alaturi la bine si la rau, ceva prieteni pe care te poti baza, poate si niste copii care te vor face sa privesti lumea cu totul altfel si sa te bucuri de orice.Cand o sa te simti implinit macar pe un plan, o sa vezi ca acasa nu inseamna neaparat o casa si nu ai nevoie de bogatii sa te simti in largul tau.
Nu te ingrijora ca fiecare mai are momente derutante si nu isi gaseste locul dar cu timpul vei fi la locul si momentul potrivit cu persoanele potrivite.Doar ai rabdare ca fiecaruia ii vine randul happy. Succes.

| FuckOnCocaine a răspuns:

Hmm, acasă e acolo unde te simți bine.(Cred) straight face. Nici eu nu mă simt prea în largul meu "acasă". Ar trebui să faci o călătorie. Ah, uitasem, poate inima ta, care nu e acasă, ai lăsat-o pe undeva.hee hee

| mentalica a răspuns:

@Bunny
Da, fiecaruia ne vine randul. laughing
Si ca sa redevenim seriosi, sunt de acord cu ce a spus Lemonshu. Cauta-ti ceva de munca (in caz ca n-ai) si muta-te cu chirie (cu un prieten -doi desigur, nu o sa poti singur). Si eu ma simt la fel ca tine, dar cred ca asta m-ar face fericita: sa ma mut, sa capat intimitatea de care am nevoie.

| Bishop explică:

Ai dreptate Lemonshu, mi-am pierdut orientarea cu totul. Nu ştiu ce ar trebui să fac. Şi ai nimerit şi faza cu necazurile, şi mă fac să mă simt naşpa şi mă gândesc mult la ele, încă nu pot să conştinetizez că s-a întâmplat, nu vreau, nu suport gândul ăsta, şi ăsta a adus şi mai multe probleme. Mă concentrez mult pe ele şi cam nu dau atenţie altor lucuri mai importante cum ar fi şcoala. Nu prea mă simt bine nici fizic, am dureri dese de cap, şi sunt o persoană şi mai zăpacită faţă de cum eram, fac multe greşeli mărunte tâmpite. Mă simt ca un pahar, gol pe dinăuntru.

| bogdan_5596 a răspuns:

Sectorul 3 ,ai inebunit ? daca erai "coca-cola'' te intelegeam winking

| bogdan_5596 a răspuns:

Sectorul 3, ai innebunit? daca erai "coca-cola'' te intelegeamwinking

| Byaaa a răspuns:

Pai...problemele apar si dispar important e sa sitii cum sa le faci fata, sau macar sa incerci sa le faci fata "acasa" poate fii unde te simti tu cel mai mult apreciat, cel mai iubit(daca vrei sa mai vb da-mi si mie id-ul tau daca vreiwinking