| Inferno a întrebat:

Nu pot sa cred cum toti anii de cercetari in domeniul matematicii,biologiei, chimiei, geneticii,astronomiei, paleontologiei,geografiei, fizicii, atat Newtoniene cat si cuantice, sunt aruncati la gunoi de catre niste ignoranti. Ce drept au acesti oameni sa jigneasca stiinta?

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu-i arunca nimeni la gunoi, ignoranti sunt ei insisi gunoaie.

| harciog a răspuns:

Sint unul dintre acei ignoranti dar accept stiinta in sensul ca chiar ca si creeatii avem dreptul de a descoperi si de a ne ajuta singuri atita timp cit traim. Daca observi, pina si o furnica, daca pui un borcan peste ea si deci o inchizi intr-un cerc, ea va continua sa exploreze in cautarea unei iesiri.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Iar pe tine daca te baga intr-un borcan il cauti pe Basescu.laughing

| harciog a răspuns (pentru Hombre):

Macar il caut eu nu sint asa de prost ca altii sa-i accept sa mi se bage singuri in suflet.

| Sentinel a răspuns:

"Nu pot sa cred cum toti anii de cercetari..." spui tu. Apoi tot tu spui (fara sa-ti dai seama, fara sa constientizezi) : sunt indignat, nu pot accepta asa ceva, cum e posibil, cum indraznesc ei. Tu, in subconstientul tau, crezi ca opunandu-te poti schimba ceva, crezi ca devenind nervos si exprimandu-ti idignarea poti sa ii determini sa nu mai fie ignoranti. Nu se poate asa ceva. Daca chiar vrei sa schimbi ceva in lume, primul pas este linistea, lipsa de reactie. Asta nu inseamna sa stai si sa privesti fara sa faci nimic. Ci sa actionezi intr-o stare de liniste interioara atat cat se poate, fara sa fii in conflict cu ceea ce este.

| shadovv a răspuns:

Fiecare om e liber sa faca ce vrea... dar e si liber sa suporte consecintele.

| NoShit a răspuns:

Dreptul de a fi prost.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Nu stiu la cine te referi, dar cred ca e vorba de religie.

Daca e vorba de alti oameni, nu ma bag (nu ii cunosc si nu stiu contextul).

Daca e vorba de religie, nu stiu pe unde stati voi, dar eu cunosc oameni credinciosi (persoane foarte religioase, chiar si 2-3 preoti, mai multi nu stiu) care pun baza pe cultura si cunoastere.

Daca tu te uiti doar la oameni de pe TPU, e treaba ta.

Si sa stii ca nu esti cu nimic mai presus de restul "ignorantilor", cat timp si tu ignori sau consideri inferior ceea ce ei considera superior (reciprocitatea, cred ca am zis corect).

Oamenii in general nu au voie sa jigneasca stiiinta, precum nici alti oameni sau alte credinte sau lumea sau etc. Asta e viata, oamenii mereu critica fara sa cunoasca.

Tu tinete departe de ignoranti si incearca sa cunosti cu adevarat oameni nu te mai raporta la cei de pe TPU (fara jignire).

P.S. Tu ii consideri ignorani pe unii si unii te considera ignorant pe tine. Asa e mereu.

| WhatheWow a răspuns:

Daca ai intelege mecanismul prin prisma caruia multi dintre cei care spui tu ca "jignesc" stiinta, ai vedea ca au totusi unul din cele mai intemeiate motive pentru convingerile lor. Sint multi cei care fac cu adevarat stiinta dar totusi convingerile lor sint contrar diferite de raspunsurile ce le ofera aceasta intrebarilor existentiale. Singurul lucru pe care Stiinta nu poate sa-l dea e Speranta; o ultima speranta si motivul pentru care o data cu Moartea nu se termina totul. Pentru multi dintre noi aceste lucruri sint puerile si insignifiante dar pentru ei e filosofia existentiala dupa care se conduc. Ar trebui sa-i privam de aceasta ultima speranta?

| Empathizer a răspuns:

... uneori tocmai acesti ignoranti misca lucrurile mai departe in domeniul stiintei. Isaac Newton ignora complet faptul de bun-simt ca e normal ca marul sa cada din copac pe pamant. Pionierii mecanicii cuantice au pus la indoiala universalitatea principiilor fizicii Newtoniene... si uite unde am ajuns! Este in firea omului sa conteste si sa incerce sa depaseasca limitele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No ca oamenii isi vad de viata lor cu sau fara stiinta. Nu cred ca-i intereseaza sa stie cat de mici sunt in universul asta si alte lucruri pomenite de tine mai sus.

| DimLight a răspuns:

Te referi la religie? stiinta nu poate fi jignita dar cei care incearca pot cadea in ridicol

Răspuns utilizator avertizat
| CezaraCorina a răspuns:

Cine ce a zis? Nu sunt informata, dar vreau sa inteleg