| anonim_4396 a întrebat:

Nu putem dovedi un negativ, că nu există zâne, îngeri sau ființe spirituale sau, într-adevăr, că nu există un zeu?

https://www.psychologytoday.com/......e-negative
https://en.wikipedia.org/wiki/Evidence_of_absence

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu poti folosi logica pentru a confirma/infirma simple afirmatii.

Nu poti utiliza logica pentru a determina valabilitatea acestei asertiuni: "Am o bicicleta roz."
Poate am, poate nu am, logica nu studiaza daca eu am sau nu biciclete roz.
Logica se ocupa cu studiul corectitudinii rationamentelor logice, iar o simpla afirmatie nu reprezinta un rationament logic.

Daca vrei sa dovedesti ca am sau nu o bicicleta trebuie sa analizezi cazul concret, sa vii sa vezi cu ochii tai. Asta nu e o problema de logica.

Si evident ca poti dovedi inexistenta unor lucruri la fel de bine cum poti dovedi si existenta altora.

Spre exemplu, in cazul bicicletei mele de pe balcon, tot ce trebuie sa faci pentru a dovedi ca ea nu exista este sa vii la mine acasa si sa te uiti pe balcon. Daca nu e nimic acolo inseamna ca NU exista o bicicleta pe balcon.

Acum depinde despre ce discutam. Zanele, spre exemplu, sunt definite intr-un mod ce face imposibila infirmarea existentei lor.
Cu bicicleta mea a fost usor. Daca postulam ca este invizibila lucrurile stateau diferit.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

„Dar nu poți dovedi în mod concludent, dincolo de orice îndoială posibilă, că unicornii nu au cutreierat niciodată pământul". Acest lucru este incontestabil adevărat. Cu toate acestea, acest punct nu este deosebit de negativ. Se poate face cu privire la orice afirmație despre cele neobservate și, astfel, orice teorie științifică, inclusiv teorii științifice despre ceea ce există. Putem dovedi dincolo de orice îndoială rezonabilă că dinozaurii au existat, dar nu dincolo de orice îndoială posibilă...

| Mosotti a răspuns:

Cum nu putem nega? Pai faptele? Ai vazut tu vreun din ala? Ai vazut ca face ceva concret ce noi nu putem face? Ca daca erau, apareau, faceau. Deci absenta faptelor e dovada pentru nagare fie a pozitivului fie a negativului.
"Nu exista minuni", pai exista? Pana si medicii zic "nu exista medicament miraculos...", e doar un exemplu.
Ai vazut tu picior crescut? Mana crescuta? Om intinerit?! DIabet de tip 1 vindecat, Alzheimer, scleroza in placi, schizofrenie? Am ales niste exemple concrete care sub nici o forma nu se rezolva de la sine fara o minune (deci nu doar tinute in frau cu tratament).

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

„Dar nu poți dovedi în mod concludent, dincolo de orice îndoială posibilă, că unicornii nu au cutreierat niciodată pământul". Acest lucru este incontestabil adevărat. Cu toate acestea, acest punct nu este deosebit de negativ. Se poate face cu privire la orice afirmație despre cele neobservate și, astfel, orice teorie științifică, inclusiv teorii științifice despre ceea ce există. Putem dovedi dincolo de orice îndoială rezonabilă că dinozaurii au existat, dar nu dincolo de orice îndoială posibilă.

| Kreisegger a răspuns:

Salutare

Nu asculta toti idiotii care isi dau cu parerea pe acest site
Raspunsul la intrebarea ta se afla, in cuvintele ''efectul poltergeist'' te sfatuiesc sa cauti despre acest efect si ti se va lumina mintea dupa aceea.