April
| April a întrebat:

Nu stiu cum ma vor judeca unii dintre voi, care tin la canoane, daca am sa indraznesc sa va intreb cum intelegeti o cugetare a unui intelept indian.Recunosc ca ma preocupa de multa vreme ideea si sunt sigura ca mesajele voastre ma vor ajuta sa -mi limpezesc mintea.Este vorba despre urmatoarea afirmatie:"Fiecare sfant are un trecut si fiecare pacatos are un viitor". Cum o intelegeti voi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu poti ajunge sfint pina nu ai trecut prin anumite etape ale vietii, inclusiv cele atribuite pacatului si fiecare pacatos are sa gaseasca cararea care-l va purta spre cea a mai putinelor pacate si deci spre lumina"

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Inteleg ca oricine are dreptul la o sansa, oricine se poate schimba. Dar asta nu se poate decat daca este incurajat si ajutat si este inconjurat de iubirea celor din jur. Trebuie sa ii ajutam mereu pe cei care pacatuiesc sa isi dea seama ca nu e bine si sa incercam sa ii ducem pe calea dreapta. A fi sfant nu inseamna ca nu ai pacatuit deloc, inseamna ca ai realizat acele pacate si te-ai lepadat de ele. Dupa cum stim Dumnezeu ne iarta, insa doar daca regretam cu adevarat greselile noastre si nu le mai repetam. Dumnezeu ne asteapta cu bratele deschise atata timp cat noi vrem sa ne schimbam cu adevarat si cautam adevarul si dreptatea.

| Bacemi a răspuns:

@Nony, nu cunosc detaliile vietii tale si cat pacatuiesti si cat nu insa pot sa iti spun ca eu nu sunt in masura sa,, te aduc pe calea dreapta ". Sunt persoane care merita. Eu am avut un coleg care merita sa fie canonizat daca va duce o viata intreaga asa cum a fost pana acum.
Pe mine cel putin m-a ajutat de mii de ori sa caut calea dreapta. Numai ca cei care merita nu iti sar in fata ochilor sa ii vezi. Daca nu ii vezi nu inseamna ca ei nu sunt. De cele mai multe ori se ascund umili in vreo manastire.

nony
| nony a răspuns:

@Bacemi, norisorii ca care speri sunt ocupati de mult.Usile raiului au lacatele cat China (asta daca tu crezi in rai). ¨Trebuie sa ii ajutam mereu pe cei care pacatuiesc sa isi dea seama ca nu e bine si sa incercam sa ii ducem pe calea dreapta¨ ( hmm, sper ca nu te consideri cel mai in masura sa ma aduci pe calea cea dreapta) Uite, eu recunosc, sunt plin de pacate si nu regret nimic din ce-am facut.Cum gasesc indicatoarele? sau, cum poti tu sa ma ajuti sá le gasesc. ¨A fi sfant. ¨ a fi sau a nu fi, greu cu sfintii in ziua de azi.Nominalizeaza-mi 2.
@April, cred ca afirmatia inteleptului venea intr-un moment de cumpana, cand nu stia daca este inca la rascrucea dintre ¨sfant si pacatos¨ Poate in trecutul lui, facand fapte bune si cugentand la viata de apoi, avea impresia ca este catalogat la un rand inalt, dar viitorul incepe sa-i clatine certitudinile.Pana la urma, care-i scopul vietii? Sa mor cu ideea ca poate ajung in rai, sau sa-mi fi trait viata asa cum o am asteptand cu zambetul pe buze ultima suflare?

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Orice sfânt din lume a fost un păcătos. Am putea zice că trecutul unui sfânt este chiar viitorul unui om păcătos. Oricine are şansa de a-şi alege viitorul de a şi-l modera şi modifica pentru a ajunge la desăvârşire, dar acest citat nu se referă doar la religie. Se referă de fapt la viaţă. Dacă un om a greşit, nu trebuie să îl privim prin prima greşelii făcute, ci prin prisma a ceea ce a făcut să spele greşeala, spre a face ceva bun din ea, sau, în citatul de faţă, de a deveni dintr-un păcătos un sfânt.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Dupa cum bine stim, te poti mantui si in ultimul ceas. Momentul convertirii nu il stim dinainte si nu este stabilit de cand ne-am nascut. Asta depinde de fiecare. Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru. Sfintii au ajuns sfinti pentru ca au renuntat la o lume pacatoasa, iar pacatosul este o fiinta care are cea mai mare nevoie de Dumnezeu, chiar daca multi nu recunosc. Pactosul este un om cu sufletul bolnav, si atunci cand esti bolnav, mergi la medic, nu? Tot asa si cu un pacatos. Daca se intoarce la Dumnezeu, dar din inima, cu multa cainta sincera, bineinteles ca este primit. Dumnezeu este iubire infinita, nu trebuie sa judecam noi asta. Citeste putin si "Pilda fiului risipitor" din Noul Testament. Fiecare pacatos poate ajunge sa isi doreasca mantuirea, dupa cum fiecare om care tinde la sfintenie poate sa cada. Foarte inteleapta cugetarea.

| dorinaugustin a răspuns:

" Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, ca oricine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica" Ioan 3:16. aici ai toate raspunsurile, dar mai putem discuta.happy

| alexandruh a răspuns:

A se vedea viata sfantului apostol Pavel, spre exemplu

| demonangel37 a răspuns:

Dupa parerea mea o sa fiu directa si scurta la vorba fiecare om este pacatos nu exista oameni fara de pacate si ni oameni perfecti oricat de mult ar parea si ar face pe cei din jur sa creada asta dar am spus ca nu o s-o lungesc un om poate fi iertat de pacatele sale daca stie sa se caiasca si sa-i para rau de ceea ce a facut si isi da seama de greselile trecute ca pa viitor sa stie sa nu le faca si inca o data sa se caiasca atunci cand trebuie si sa nu fie ingrozitor de tarziu

| adyttu a răspuns:

Din pacatosi Dumnezeu face Sfinti asta daca pacatosi var cu adevarat sa se schimbe si sa Il iubeasca pe Dumnezeu mergand spre Desavarsire, asa cum au facut Sfintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica saul, viitorul sfant pavel, ii prigonea si omora pe crestini, pana a intalni pe IIsus, pe drumul damascului, parca.si a devenit unul dintre apostolii de seama ai neamurilor. un pacatos, trebuie sa credem ca va avea un viitor bun, avand in vedere ca Dumnezeu, nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui. dar viitorul poate fi si rau daca acesta nu cauta si el mantuirea personala.deci asa cum un sfant are un trecut pacatos, asa si un pacatos poate avea un viitor bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

April, si cand le spui tuturor ca de fapt inteleptul indian e Oscar Wilde? big grin Fugi drace! Sper ca nimeni nu se va supara daca tot se vorbea de canoane... Oricum, eu prefer sa am un trecut si un viitor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru susceptibilul/susceptibila care mi-a dat stupid… sa radem pana la sfirsit… Pe vremuri, cand participam la concursuri de pledoarii am avut ca subiect citatul lui Wilde. Vi-l spun in engleza, e minunat :« Every saint has a past and every sinner has a future. » (A woman of no importance ). Cu accentul de rigoare, va rog… Si dupa parerea voastra la ce trebuia sa ne atacam noi, viitorii avocati? La justitie, frate!
In rest, Wilde ramane cel mai tare din parcare … cu sau fara stupizi!

| simo19 a răspuns:

Eu inteleg afirmatia astfel Sfantul este clar ca in viitor va face ceea ce stie el mai bine si anume va realiza numai bine astfel noi ceilalti egoisti fiind si nefiind in stare sa recunoastem ca cineva e mai bun decat noi vom incerca sa facem sapaturi adanci in trecutul sau pentru ai putea ponegrii starea de pace interioara la care a ajuns si noi nu vom putea ajunge niciadata.Pe cand pacatosul e clar acesta va continua pacatuind iar noi continuand in ticalosia noastra sa fim egoisti il vom incuraja in actiunile intreprinse de el urmarind evolutia acestuia crezand astfel ca el se va injosii fata de noi insa nu facem altceva decat sa continuam egismul propriu.

| mariap a răspuns:

Eu nu pot spune decit ca oricare dintre noi poate gresii dar oricine are dreptul la o a doua sansa sau...chiar mai multe.Eu cred ca trebuie sa stii in primul rind sa ierti ca sa poti fi iertat.