| Theo94 a întrebat:

Numai 1% din populatia Romaniei este considerata a fi in clasa mijlocie in standardele globale, dar conform standardelor nationale in jur de 10%.

https://business-review.eu/......-to-10-182

https://www.mediafax.ro/......e-17481205

Cum sa fie in jur de 10 procente clasa de mijloc raportat la standardele nationale?

Inteleg ca este o tara saraca, dar poate criteriile ar trebui sa fie altele, ma asteptam la douazeci si ceva de procente chiar treizeci.

Ce inseamna clasa de mijloc in Romania, raportat la standardele nationale?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu. Eu am lucrat câteva luni la statistică la stat. De acolo am aflat.
Dacă eu mănănc un pui fript pe zi iar tu niciunul, în medie populimea mănâncă în medie, adică la mijloc, adică clasa de mijloc, o jumătate de pui pe zi. Așa ajunge și cel ce n-are de mâncare, de fapt are, că există și parizer cu 5 lei kilul, să facă parte din clasa de mijloc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E vorba de cifrele OFICIALE! Mai ai cel putin 10% care "se descurca" din combinatii pe olx, prostitutie, samd - si astia nu apar in statistici, dooh! Plus de asta, sintem rupti rau de tot.

| Theo94 explică:

"Only 1 percent of the Romanian population is considered to be in the middle class based on global standards, according to a study by The Washington Post, but according to national statistics the percent is up to 10 percent."