| thepunusher a întrebat:

"O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică, fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor"
Asa sa fie oare? O baba crestina care nu aduce niciun beneficiu semenilor sai este superioara unui savant ateu care poate salva chiar vieti omenesti prin cercetarile sale?

30 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Citatul este a lui Petre Tutea, un mare filosof roman.
Ambii sunt egali ca oameni, ca drepturi dar in fata lui Dumnezeu femeia batrana are cel mai mult de castigat si este de apreciat.Chiar daca ateul este apreciat si a muncit in lumea aceasta el nu a facut nimic pentru sufletul sau pentru viata vesnica, pentru Dumnezeu in schimb ce batrana a facut. El ramane cu cele materiale iar batrana a castigat totul, viata vesnica sau si-a castigat sufletul, aprecierea lui Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns:

E dus rau de tot autorul citatului. El este limitat si indoctrinat. Daca un ateu spune ca religia spala mintile, ateul nu glumeste si nici nu abereaza, el stie ce spune! Dar acest Petre Tutea nu poate intelege, nu poate realiza adevarul spus de ateu, deoarece este indoctrinat si limitat de povestea biblica.

| Alphawolf a răspuns:

@hominid dreak, ai inceput foarte frumos, ma pregateam sa-ti apreciez raspunsul cu un vot folositor, dar cand am citit sfarsitul raspunsului, din folositor, raspunsul a devenit mai mult stupid.

| Alphawolf a răspuns:

@mihaibrasov, ideea nu este buna. Cunoasterea/evolutia stiintei contine si inventiile mai putin folositoare, sau chiar distructive, nu doar ce este doar benefic. Inventia unei arme de distrugere in masa este doar o chestie de timp, dar ea este inevitabila. Ar fi trebuit sa ramanem in pesteri, sa nu evoluam? Exemplul dinamitei nu este un exemplu bun in ceea ce vrei sa sustii, dinamita fiind foarte foarte utila. Este stupid sa acuzi o inventie(persoana), chiar si in cazul cand inventia poate fi folosita doar in scopuri distructive. Din acea inventie s-a INVATAT CEVA!
Partea a doua a raspunsului poti sa o sustii cu ceva, orice? Nu cred. Ma abtin sa comentez...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu. Asta e conceptia bigotilor. Iar crestinismul e cea mai veche si mai ieftina metoda de spalare a creierului.

| mihaibrasov a răspuns:

Petre Tutea a spus asta. Iar beneficiile aduse "semenilor" sunt zero in clipa mortii tale, crede-ma. Nu cercetatorii salveaza vieti, Dumnezeu o face.

Dupa ce a stat ani la randul in puscarie, Tutea a concluzionat citatul dat de tine. Si a avut dreptate. Cand vei avea macar o zecime din experienta sa de viata, vei putea sa intelegi ce a vrut sa spuna.

| Radutoiu_Cris_1973 a răspuns (pentru mihaibrasov):

Petre Tutea a fost, pe rand, marxist ateu, legionar si crestin. Eu nu as arunca atat de usor cu piatra, stiind ca eu insumi/insami am cochetat cu ateismul, chiar daca am ajuns, dupa niste experiente, la concluzii opuse. Nu cred ca trebuie sa ii dam putere de adevar universal unor vorbe spuse de un om la un moment dat, mai ales daca sunt scoase din context. Oricum, afirmatiile sale sunt mult prea transante si nu accepta nuante, deci nu pot fi motto-ul meu.

| mihaibrasov a răspuns:

@IceShadow
Nu uita ca Dumnezeu este omniprezent, omniscient, omnipotent. (cam orice religie afirma lucrul asta). Deci daca tu crezi ca tu esti aici, si Dumnezeu e intr-o lume/locatie separata, te inseli.

Iar partea cu 'beneficiile'. e foarte discutabila. Hai sa vedem 'beneficiul' lasat de insusi Nobel, dupa care s-au constituit si aceste premii. Alfred Nobel a fost primul care a produs explozibilul numit dinamita. Si daca era un beneficiu pentru ca ajuta la lucrul in mine si in alte domenii pe-atunci, astazi, dinamita a devenit arma nr. 1 a teroristilor de pretutindeni. La ce folos acest 'beneficiu', cand oamenii pot fi ucisi atat de usor cu 'el'?

Totul este discutabil, atat conceptul de bine sau de rau. Dar un laureat al premiului Nobel care moare ateu, a trait degeaba, indiferent ce a facut in viata asta. E usor sa tragi concluzii (aparent simple si logice) cand stai comod pe un scaun in fata unui calculator, dar Tutea a stat ani la randul in puscarie, si ar fi putut deveni ateu mult mai usor. Ar fi putut sa il sfideze pe Dumnezeu pentru ce a patit, pentru credintele sale. Dar nu a facut-o si s-a intors tot la el. De-aici si dihorii. lasii.
(mentionez ca nu trebuie sa se simta nimeni ofensat de ce am scris, e doar o idee)

| mihaibrasov a răspuns:

A. si mie sa nu imi dai fundita, tocmai pentru ca sunt in dezacord (argumentat insa coerent) cu parerea ta. De altfel astept voturi bifate "nefolositor" sau "stupid". Alegerea e a voastra aici (atentie!, doar un singur vot pe intrebare).

| mihaibrasov a răspuns:

Are legatura la fraza pe care am spus-o:
"Nu cercetatorii salveaza vieti, Dumnezeu o face. " E in legatura cu intrebarea initiala. Nu mai insist, dar raman la ideea mea. Tutea a avut deplina dreptate.

| Razvan a răspuns:

Eh, intrebarea in sine e trimitere la dreptatea divina, in caz ca exista
Sefule, colo sus am citit ca-s alte reguli.Nu-s prea clare ele, o cam scalda cand e vorba de pacate, dar cica sistemul merge brici, e Iadul plin de fizicieni si chimisti care si-au mancat sanatatea si tineretea in laboratoare ca crestinul sa ia o cutie de Durex
Acum nu stiu, n-am nimic cu baba, sa traiasca o mie de ani si nici cu geniul ratacit ii doresc sa inventeze perpetum mobile, dar daca e sa existe un soi de judecatorie superioara geniul ar fi un vinovat fara vinathinking

| DorelSudoru a răspuns:

Dragilor...Nu conteaza daca esti ateu sau crestini pot muri si creti inaintea ateilor si invers.Nu conteaza daca crezi in ceva sau nu casa mori.Mori cand ti se opreste inima si gata, nu conteaza in ce crezi.

| YourDailyApple a răspuns:

Mda... la ce te asteptai din partea unui indoctrinat si ingust la minte ca Petre Tutea.
Citatul lui trebuie cu siguranta probat inainte de toate. Uite ca la mine pe scara blocului sunt vreo 2-3 babute aparent simpatice care vor a fi considerate femei credinciose, se duc la biserica si se roaga in fiecare dumninica si apoi se intorc la cele lumesti barfind semenii pe banca din fata blocului. Asa crestineste, nu? happy Si eu ateu fiind nu judec pe nimeni, nu imi place barfa, nu dau la nimeni in cap.
Deci cine e dihorul?

| Pomar a răspuns:

Mda...pai e o diferenta intre o baba care toata ziua sta si se roaga la o bucata de lemn si nu face nimic si un savant care isi petrece jumatate din viata sa descopere ceva revolutionar. Oricum nu e prea greu sa iti dai seama cine e superior avand in vedere ca baba il considera pe savant un pacatos si zice ca va arde in iad iar savantul pur si simplu intelege simplitatea mintii babei si o accepta ca pe orice alt om...

| Pomar a răspuns:

Deci daca un om descopera sa zicem un vaccin care salveaza vietile a sute de oameni iar o femeie nu face nimic toata viata doar se roaga la Dumnezeu femeia este privita mai bine de Dumnezeu?!?! Fara suparare dar mi se pare cam mult egoism sa spui ca daca mi te rogi mie toata viata si nu faci nimic esti superior unui om care a salvat vieti, poate chiar si pe a ta...

| Pomar a răspuns:

Ce legatura are omniscienta, omnipotenta, omniprezenta lui Dumnezeu? El tot trimita baba inutila in rai si savantu care a salvat vieti in iad...

| Pomar a răspuns:

Fiecare cu parerea lui...big grin

| Pomar a răspuns:

@vigome poti sustine cu argumente?

| hominid dreak a răspuns:

Citatul pe care l-ai postat o fi a unui popa beat, nu stiu.Consider ca si baba cu picioare imputite, si ateul savat sunt oameni avand totusi o ierarhizare sociala diferita.Acum depinde de baba si de savat, daca baba e Maica Tereza poate fi pusa alaturi de un savant, iar daca savantul e un inventator al vreunei arme de distrugere in masa, nu valoreaza nici cat o baba imputita, cu tot Nobel-ul lui.

| MagicSmile7 a răspuns:

LadyInBlack Un crestin adevarat niciodata nu se va considera superior fata de cineva pentru ca un crestin adevarat apropiindu-se de lumina se vede cit de murdar este* cred ca ai inteles ideea, dar problema e ca multi se cred crestini si putin sint.

| GyeBaek a răspuns:

Indiferent cine esti daca nu crezi in DUMNEZEU tu nu poti sa te ridici in ochi lui, savantul s-a ridicat in ochii oamenilor avand faima si glorie trecatoare. Iar baba este mica in ochii oamenilor, dar mare in ochii lui DUMNEZEU.Si ochi lui DUMNEZEU conteaza nu ai oamenilor.

| yoo23 a răspuns:

Ateii sunt batuti in cap.

| ILadyInBlack a răspuns:

Nu. Dar crestinii mereu s-au considerat superiori celorlalti.

| thepunusher explică:

@hominid dracul
Da-mi si mie un exemplu de un savant care a luat Nobel-ul pentru o arma de distrugere in masa.Citatul nu e al unui popa beat, e al lui Tutea(oare ai auzit de el? ma indoiesc). Si nu mai particularizati, vreau raspunsuri concrete, nu de genul: pai da, o baba credincioasa ii e superioara lui Obama care a luat Nobel-ul pentru pace desi a marit efectivul trupelor trimise Orient, sau vreun alt raspuns in genul celui dat de hominid.Hai ca dau si fundita, ca altfel vad ca nu se poate.

| thepunusher explică:

Ce s-ar intampla daca tot globul ar sta cu picioarele murdare in fata unei icoane fara sa se mai ocupe nimeni de activitati stiintifice? Ar cadea mana din cer? Nu cred. S-ar alege praful.

| vigome a răspuns:

Viata, ce e viata? Un nimic care trece repede si uneori si in cele mai multe cazuri fara folos. Credinta e ceva superior oricarui lucru care exista pe lumea asta. Pacat ca aceasta nu se poate dovedi pentru unii decit prea tirziu.

| Hadley a răspuns:

Depinde...credinta este mai mare ca cercetarile unui savant

| Ruxy_2611 a răspuns:

Nu ca as fi foarte credincioasa, dar se stie dintotdeauna ca prin credinta se ajunge cel mai departe.

| Radutoiu_Cris_1973 a răspuns (pentru Ruxy_2611):

Depinde in ce crezi...si unde vrei sa ajungi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

`o baba murdara pe picioare isi cauta mantuirea sa.in timp ce savantul sculii mele, poate sasi bage cercetarile in cur cata vreme nu ma scot din robia pacatului si a mortii. el cauta slava lumii acesteia pe cand pe baba si pe mine ma intereseaza viata vesnica si nu visul acesta de 70 de ani.si tu thepunu? unde zaci mai mult? in mormant? sau conteaza ca iti tragi parturile pe terra un timp limitat? dar Iisus, prin jertfa lui, adus-a vreun beneficiu omenirii? care? sau habar nu ai? limitatule. putin mai judeci si esti si superficial. da nu mimara.