| dragos38 a întrebat:

O cheste interesanta am obseravat, cand m-am uitat spre cer inspre (E) asa la nimereala am observat o stea care sclipeste iar celelalte nu/daca este cineva pasionat de Astronomie sa-mi spuna din ce cauza sclipeste?

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Toate stelel sclipesc, este o iluzie datorata atmosferei.

| RAY a răspuns:

Da,am vazut si eu una de fapt o dubla stea, doua stele se invart in jurul altuia si scipleaza desigur sunt doua lumini emise si eu mereu ma uit la ele vara le vezi si in vest daca te uiti mai sunt si cele 3 stele una langa alta, vrei documentare despre stele? http://istoria-lumii.ucoz.com/......_hipernove

| Teardrop a răspuns (pentru RAY):

Te referi la Steaua Demon? Stelele gemene, care se atrag una pe alta, şi pare că clipesc.

| Anastasia1997 a răspuns:

Ca asa e normal si vrea Dumnezeuwinking

| stanel97 a răspuns:

Stelele sclipesc deoarece lumina lor, până a ajunge la noi, trece prin atmosfera terestră. Straturile acesteia au temperaturi diferite și se și deplasează permanent, refractând lumina în mod instabil; ca rezultat nouă ni se pare că steaua se mișcă (vibrează, sclipește) permanent. Ai sa inveti mai multe despre acest fenomen in clasa a IX-a la fizica.

| Inferno a răspuns (pentru stanel97):

Ai putea totusi sa folosesti si niste ghilimele la citat.