Întrebare recomandată | oprescudorin11 a întrebat:

O intrebare la limita ne-simtirii! Daca, prin absurd sau imprejurari, lumea s-ar distruge, fizic, definitiv, dar (nu totusi -cum vorbesc si unii academicieni analfabeti -romani, nu ma bag pe ceilalti ca nu-i cunosc), ...deci repet,ca altfel ma pierd in precizari nesemnificative,daca lumea ar disparea cu toata tehnologia, experienta, dar ar ramanea cateva persoane, indiferent de ce conditie intelectuala :parlamentari, academicieni, agricultori, oameni de afaceri, someri, etc.,credeti ca lumea se va recrea?(cu cultura -de altminteri uitata, cu experienta si realizarile anterioare, cu tehnologia absolut respectabila, etc.). Daca ar ramane un numar limitat de oameni(sa zicem 5-'la intamplare')?
Ar folosi cuiva?

Răspuns Câştigător
| Sarcasticu a răspuns:

Sunt mult prea multe de discutat pe tema asta...dar nu există nici timp nici „spațiul" necesar ca să punem la punct toată treaba asta. big grin

38 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ştiu, dar fără tehnologie, fără medicamente, fără un mijloc de apărare, eu cred că ar foarte trebui luat în considerare că acel grupuleţ de oameni (indiferent dacă s-ar fi putut reproduce sau nu) în perioada lor de viaţă ar fi exterminat de boli, animalele sălbatice, dezastrele naturale...pericole se găsesc destule.

Nu cred că au prea multe şanse de supravieţuire şi dacă nu ar fi exterminaţi la prima generaţie, este ca şi inevitabil să se întâmple la a doua, a treia...

| Alphawolf a răspuns (pentru NOname):

E clar ca daca celor 5 persoane... le sunt sterse cunostintele/experienta de viata, nu au nicio sansa de supravietuire. Eu, in raspunsul meu, am luat in considerare o intamplare(oarecum) posibila: Intamplarea a facut ca 5 persoane sa ramana in viata in urma unui dezastru(indiferent), iar ele sa o ia de la zero, dar avand cunostiintele si experienta de viata din prezent. Daca ar fi sa le fie sterse cunostintele si experienta de viata s-ar ridica o intrebare: Ce le-ar ramane?

Insa trebuie sa recunosc ca si in cazul asta, 5 persoane ar fi prea putine, sansele de supravietuire ar fi destul de mici.

| Alphawolf a răspuns:

Depinde doar de 3 factori: 1. Mediu prielnic. 2. Posibilitatea de reproducere. 3. Sanatatea acelor persoane, atat fizica cat si psihica(pentru a o lua de la "inceput", a face fata conditiilor grele este nevoie de sanatate).
Daca se implinesc aceste trei conditii, da, eu cred ca lumea se va recrea, desi drumul nu va fi acelasi.
Cu cat cele 5 persoane sunt mai inteligente, mai experte cu atat organizarea, evolutia va fi mai rapida.

| Leocerba a răspuns:

Te rog, vreau cateva lamuriri suplimentare:
1) De ce spui ca intrebarea este la limita "ne-simtirii"?
2) Ce sa foloseasca? (e vorba de intrebarea din final "Ar folosi cuiva?")

| Inferno a răspuns:

Cu cinci oameni slabe sanse sa se mai regenereze specia umana.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Pai s-a format ea doar din doi, dar din cincihappy

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

N-am auzit de asta.

| sabin89 a răspuns:

Nu cred ca putem da un raspuns clar, in conditiile in care cei cinci ar fi, cum zici, la intamplare. Pentru ca, daca ei ar fi niste tarani simpli din cine stie ce sate izolate si uitate de lume, situatia ar fi una, iar daca ar fi niste experti de la NASA, ar fi cu totul alta.

| oprescudorin11 explică (pentru sabin89):

Oare?

| oprescudorin11 explică (pentru sabin89):

Te gandesti ca NASA a transmis in Univers, toate cunostintele si istoria.Dar cat timp le va trebui la cei 5 presupusi sa priceapa mesajele? Nu ar lua-o de la capat?

| Sarcasticu a răspuns (pentru sabin89):

Niște „țărani simpli" cum le spui tu poate schimba lumea. Contează să fie OAMENI. N-ai nevoie de știință, IQ peste medie, nu ai nevoie de NASA, C.I.A., F.B.I. să îți arate cum să faci ce trebuie, cum să ai grijă de tine.Dar se pare că majoritatea preferă să fie conduși de „minți luminate" decât să-și ia viața în propriile mâni. Știu, e greu...și apare și frica atunci când decizi că tu nu ești așa, cel din turmă! happy

| oprescudorin11 explică (pentru Sarcasticu):

Parca ma mai luminezi!

| oprescudorin11 explică (pentru Sarcasticu):

Deci ramanem iarasi 'cu ochii in soare'!
Dar ai dreptate (din pacate).
Doar sa tinem cont de asta!

| cristi202 a răspuns (pentru sabin89):

E adevarat ce zici tu, insa sa nu te astepti ca cei de la NASA sa supravietuiasca! Ei maninca la restaurante, dorm in conditii super, si au totul de-a gata. Taranii in schimb, stiu sa isi cultive terenul, incit sa aiba ce minca, se adapteaza mai usor la orice conditii, si avind mai putin, au invatat sa se descurce. Asa ca eu cred ca ei vor supravietui, caci nu sunt asa de mult dependenti de tehnologie si de societatea in care traim. Ei se pot mai usor descurca singuri. In situatia data trebuiesa recunosti ca primele nevoi vor fi cea de hrana, de apa, de somn. Unul de la NASA care se hraneste de la fast-food, care doarme in puf, care bea apa plata o va duce mult mai greu decit un taran care mai are cite ceva hrana pe acasa (o gaina, un porc), care e in stare sa sape un put in caz de nevoie, sau care poate sa isi incropeasca sa zicem din scinduri un loc unde sa doarma.

| Sarcasticu a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sunt mult prea multe de discutat pe tema asta...dar nu există nici timp nici „spațiul" necesar ca să punem la punct toată treaba asta. big grin

| sabin89 a răspuns:

Daca sunt patru barbati si o femeie, iar intamplarea sa fie ca niciun barbat nu se indragosteste de ea...

| Hombre a răspuns (pentru sabin89):

Daca intamplarea face ca femeia sa fie EmaS s-a terminat si cu ultimele exemplare umane.

| Nolkyz a răspuns:

Ar fi cam foarte greu cu un numar mic de persoane sa se recreeze toata cultura etc mai ales din simplul fapt ca nici macar un grup restrans de persoane nu poate sti, invata toata cultura+tehnologia etc lumii din trecut pana in zilele noastre, d-apai sa o si recreeze.

| oprescudorin11 explică (pentru Nolkyz):

Interesanta aprecierea!

| onasis1961 a răspuns:

CAti barbati si cate femei, de ce varste, ce rasa sa fie?(albi, negri, galbeni)In ce zone sa ramana?
Sa fie perfect sanatosi etc!

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Da, dar in timp, ei nu ar putea, daca aunt parlamentari, cel mai probabil o sa moara de prea multa prostie, oricum cel mai probabil ar muri cei 5 neadaptanduse, dar sa spunem ca e si o femeie care nu isi pune centura de castitate si barbati care stiu sa supravietuiasca, atuncea s-ar reproduce, si urmatoarele degenari, vor dezvolta cat de cat ceva, dar fff greu.

| Lizzu a răspuns:

Nu cred..pentru ca parerile, credintele si principiile parintilor (celor 5 oameni ramasi) s-ar transmite si la prima generatie care va veni..si tot asa mai departe.

| fuzzer a răspuns:

Daca acei oameni detin niste cunostinte intelectuale se spunem, da vor putea crea cate ceva, dar in opinia mea e imposibil, sa ajungi la tehnologia din prezent, daca nu deti anumite cunostinte si nu sunt nici conditiile necesare pentru a crea ce-a fost si ce va fi.

| Darkmagic a răspuns:

Nu.
Cu ""sa zicem 5 la intamplare", acea lume s-ar sfarsi in 3-4 generatii.
Cinci indivizi nu au suficient bagaj genetic pentru a perpetua specia, si "combinandu-se" doar intre ei, ar degenera.

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns:

Nu cred ca ne ar folosi noua celor peste 7 miliarde care murim
Da, s-ar putea recreea acum poate nu exact cum e astazi, poate aia sunt mai destepti de ex si trec direct la enrgii verzi nu stau prin mine si cauta carbuni...

| millyca a răspuns:

Ba pierde-te mai mult in precizari, pentru ca altfel nu inteleg. Daca ar fi transportati pe o alta planeta, identica cu a noastra, sa zicem, dar unde nu ar mai exista nicio urma de civilizatie? Daca ar putea in acest caz sa reconstituie doar din mintea lor germenele unei civilizatii asemanatoare cu cea din care au provenit? Intrebarii din final chiar nuprea ii inteleg sensul. Le-ar folosi lor si urmasilor, evident.

| oprescudorin11 explică (pentru millyca):

Pai si acum tot asa!' Le-ar folosi lor si urmasilor, evident. '

| Sarcasticu a răspuns:

Da. Există mai multe șanse să o luăm de la capăt atunci când nu există facilitățile din ziua de azi.

În ziua de azi ne-am obișnuit să primim totul de-a gata, să cerem și ni se va da...Nu prea ne mai punem creierul la contribuție, uită-te în jurul tău...lumea e plină de ipocriți și leneși.

Dacă n-am mai avea condițiile de acum am fi nevoiți să ni le creăm din nou, să nu mai facem același greșeli...să o luăm pe un alt drum. happy

| oprescudorin11 explică (pentru Sarcasticu):

Sau sa le repetam?, caci, nu ma pricep...sincer.

| Sarcasticu a răspuns (pentru oprescudorin11):

Le vom repata de ori câte ori este nevoie până ne va intra în cap că putem face și altcumva...nu doar în sensul ăla. Omul e la fel ca un animal simplu... face același greșei până stăpânul are grijă de animal, își bate capul cu el, îl dresează, are grijă să nu mai facă aia.și să facă ceea ce trebuie.

Așa este și în cazul omului. Atât timp cât avem pe cineva care „să ne tragă de mânecă" atunci când greșim și repetăm aceeași greșeală va fi mai bine.

| oprescudorin11 explică (pentru Sarcasticu):

Adevarat ca facilitatile de azi ne complica (paradox), apoi ne transforma in lenesi si ipocriti, crezand ca 'facilitatile ' ne pot inlocui gandirea proprie.Asa am inteles.

| oprescudorin11 explică (pentru Sarcasticu):

Tehnologia sa ne fi lenevit? Ea ne trage de maneca? Sau ea este acea "cineva"?

| BornToDie9108 a răspuns:

"Dacă s-ar distruge fizic, definitiv", cum ai spus, nu vor mai supravieţui nici acele 5 persoane.

| Sevrajkansas a răspuns:

Raspunsul este da! Populatia se va reface iar. In ceea ce priveste stiinta, cu siguranta,ar repeta inceputul dar pana la un final,vor fi tehnologii mult mai complexe,eficace; vor descoperi mult mai multe facilitati. Cu cat se simt mai neputinciosi, cu atat dorinta de a avansa,realiza ceva maret,se intensifica substantial. Credinta nu va mai fi atat de prost vazuta, de fapt, nici macar nu ar mai fi vazuta ca ceva fantastic, in care sa-si puna ganduri, sperante. Credinta ar fi doar o interesanta legenda. Se va forma o noua dimensiune, se vor descoperi lucrurile ce erau ascunse. Tot ceea ce in zilele noastre este tinut sub lacat, atunci vor fi pur si simplu banalitati. Vor ajunge la capacitati psihice, fizice incredibile happy. Creierul va fi folosit la capacitatea maxima, astfel devenind o creatura extrem de periculoasa.

| oprescudorin11 explică (pentru Sevrajkansas):

Bati campii! desi poate ai dreptate!

| Sevrajkansas a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ai adresat o intrebare si ti-am raspuns happy

| oprescudorin11 explică (pentru Sevrajkansas):

OK
Sa fim la 'limita unei civilizatii" care se recreeaza? Cum s-a mai intamplat in istorie? Caci 'natura nu accepta excesele!