| ChrisRo a întrebat:

O intrebare pentru sustinatorii liberului arbitru (LA); daca oamenii au LA, de ce totusi majoritatea oamenilor tind sa fie prosti si saraci? Adica na, nu cred ca isi doreste careva sa traiasca cu grija zilei de maine sau sa nu-l laude lumea pentru istetimea lui.

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Tind să fie proşti? Uită-te numai aici pe TPU câte minţi sclipitoare...

| ChrisRo explică (pentru sabin89):

Asta cam asa este; ne-am adunat aici spuma inteligentei romanesti. rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Deoarece nu e atat de usor sa faci rost de bani. Degeaba stii sa rezolvi nu stiu ce formula matematica., ca poate nimeni nu da 2 bani pe tine. Iar ala care de mic a crescut in gasca, stie smecherie, stie cum sa vorbeasca cu grupul poate a facut numai vreo 8 maxim 12 clase poate/probabil castiga mai bine.
Lumea nu e dreapta, inteligenta =0 daca nu stii sa o pui in aplicare.

| ChrisRo explică (pentru anonim_4396):

Pai asta cam suna a determinism. Liberul arbitru inseamma sa faci ce doresti, atata timp cat ai vointa de a munci pentru ceea ce vrei sa obtii. Ori se pare ca viata impune omului anumite bariere peste care nu poate sa treaca. Barierele pot fi de ordin intelectual, cultural, social, samd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChrisRo):

Liberul arbitru inseamna sa faci ce doresti CU capacitatiile tale.ex: Oricat ai munci n-ai mai putea fi presedinte laughing
Indiferent ca vorbim de fapte bune sau rele actiuniile tale au consecinte. Consecinte pe care tu le-ai asumat datorita ca ai liberul arbitru.
Barierele pot fi de infinit diverse motive.,
Dar nu uita : Faptele rele au mai putine/ sau deloc bariere.

| Simpatic a răspuns:

Si ce cei saraci nu au liberul arbitru sau cum, crezi ca toti sunt saraci ca-s prosti? pe de alta parte daca te apuci sa furi si ajungi in inchisoare iti pierzi liberul arbitru, deci unii saraci sunt istetiwinking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cele două, liberul arbitru și ceea ce tind și reușesc oamenii să facă, nu sunt conectate așa cum sugerezi dta, așa că întrebarea nu are sens.

| ChrisRo explică (pentru sadrian46):

Atunci ce presupune liberul arbitru? Ca poti alege intre bine si rau? Pai vezi ca oamenii au tendinta de a relativiza notiunile respective.

| sadrian46 a răspuns (pentru ChrisRo):

Să poți lua tu, ca ființă constientă și rațională, decizii referitoare la conduita ta, la soarta ta, iar acestea să nu fie dictate a priori de cineva dinafara ta, divinitatea, sau oricare altă autoritate.

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca resursele materiale sunt limitate. Eu daca-mi inchipui ca am un milion de dolari nu inseamna ca il am in mod real. Daca-mi inchipui ca-l bat pe Kasparov la sah nu inseamna ca pot sa-l bat pe Kasparov.

| ChrisRo explică (pentru doctorandus):

Bine, resursele sunt limitate, dar resursele creierului? Ca de aici se presupune ca ne vine LA.

| doctorandus a răspuns (pentru ChrisRo):

Liberul arbitru nu a insemnat niciodata ca poti sa alegi sa ai IQ de 500 sau de 1500.

| Celcestietot a răspuns:

Pai din cauza liberului arbitru tind sa fie asawinking. Alta explicatie ai happy?

| Nilsson a răspuns:

Liberul arbitru în sens teologic se referă la libertatea alegerii dintre bine și rău, iar asta nu depinde de bogăție sau intelect, agresor sexual poate deveni în egală măsură atât în țăran terminat din Vaslui dar și o vedetă carismatică de la Hollywood.
Totuși, uneori chiar și sărăcia sau prostia pot fi rezultatul unor alegeri.

| ChrisRo explică (pentru Nilsson):

Prostul are liber arbitru? In psihologie prostia reprezinta pur si simplu o boala ca oricare alta. Iata cum este descrisa:
PROSTUL - este caracterizat prin capacitate mnezica buna, cu o aparenta usurinta verbala, insuficienta intelectuala insotita de tulburari comportamentale, lipsa de interes, credul, vanitos, extrem de susceptibil, lipsit de spirit critic si autocritic, randament scolar mediocru, incapabil de efort sustinut.

| Nilsson a răspuns (pentru ChrisRo):

De când s-a inventat psihologia a fost diagnosticat cineva ca suferind de prostie?
Sau există măcar un tratament?

Una este afecțiunea de întârziere mintală care într-adevăr e o boală, alta este prostia tradițională, le cam încurci.

| ChrisRo explică (pentru Nilsson):

Prostia traditionala, cum ii spui tu, vine din propriile filme pe care si le face fiecare om la el in cap, ignorand realitatea de sub nasul lui. Stiai ca majoritatea indivizilor care fac gainarii, care traiesc doar din furat, care nu au avut niciodata un loc de munca, care adesea sunt cautati de politie, au un Iq liminar de 80-85-90? Iq liminar reprezinta limita inferioara a normalitatii. Un liminar nu este suficient de destept cat sa practice cu succes o meserie oarecare, insa e destul de istet cat sa comita tot felul de gainarii. Deci daca nici asta nu mai e determinism...

| Nilsson a răspuns (pentru ChrisRo):

Dacă hoții-găinari sunt limitați mintal nu înseamnă că toți cei fără intelect normal ajung hoți.
Nimeni nu e atât de prost încât să nu poată să dea cu mătura pe stradă ori să sape un șanț.
Ori să cerșească în ultimă instanță.
Dar na, oricât de prost ar fi cineva, tot mai șmecher se simte dacă fură pe alții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nicio treaba sula cu prefectura.
Da, prosti si saraci unii nu pot mai mult.
E ca si cand ai spune ca bogatii sunt automat destepti. Mai ales norocosii mostenitori de averi / parinti bogati (politicieni cu afaceri importante). Pot oricand sa ajunga saraci si bogatii daca sunt prosti.
Dar oricat de destepti ar fi unii, pot sa fie constransi de prea multe lucruri (dizabilitati fizice, saracie extrema, etc.)