| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare serioasa despre COVID-19.
Pana la urma care sunt persoanele vulnerabile care pot muri datorita acestui virus?
Pentru ca, am auzit batrani de 70 de ani care si-au revenit insa am auzit si oameni de 30 de ani care au murit.
Exista o explicatie? Vreau sa ma lamuresc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Indiferent trebuie purtare masti, spalatul pe maini cu sapun si spirt si disrantare sociala nu îți atinge masca sau orice altceva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista mai multe explicatii dealtfel destul de logice, nu e deloc greu sa le gandesti.

Exista oameni batrani care au boli asociate pe care covidul le agraveaza. Exista si batrani care nu au boli cronice. Exista tineri care au boli cronice care sunt agravate de covid la fel cum sunt tineri cu sistem imunitar mai slab si batrani cu sistem imunitar la tare. Si combinatiile pot continua.

| johnnny123 a răspuns:

Pai parca tu obisnuiai sa-ti iei informatiile de la biserica, unde toti sunt specialisti in virusi, vaccinuri, radiatii, tehnologii 5G, microchip-uri, etc.

Nu ti-au prezentat si un studiu medical referitor la incidenta mortalitatii pe categorii de varsta si de comorbiditati?

| Nilsson a răspuns:

Nu poate spune nimeni cu certitudine, însă nu ar trebuie să fim atât de speriați de acest virus in condițiile în care cei mai mulți dintre cei infectați nici nu au măcar simptome.

| laSoledad a răspuns:

E vorba de cum reactioneaza strict individual corpul unui om. Covid-ul nu are aceeasi manifestre la toti oamenii. Depinde de omul in sine, de imunitatea lui, de plamanii lui, cat de tari sunt sa reziste. Unii chiar daca inainte erau oameni sanatosi, acum au fost trasi in jos de acest coronavirus. Pur si simplu plamanii unii oameni au suferit mai mult din cauza acestui virus, iar in cazul altora, nu. Deci nici nu mai depinde doar de bolile cronice si atat, medicii au explicat. Depinde de cum reactioneaza fiecare om in parte si cat de repede se trateaza boala. Au fost cazuri de tineri sanatosi care nu prea au luat-o in serios si noaptea in toiul noptii au simtit subit ca nu mai pot respira si au fost luati la spital. Covidul da simptome pe neasteptate si poate pune la pat chiar si un om sanatos. Nu e o regula generala ca toti oamenii sanatosi duc boala pe picioare ca pe o simpla raceala. Si in cazul unora sanatosi, boala la plamani s-a agravat.

Si apropo, "pot muri" din intrebare se scrie cu un singur i.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de sistemul imunitar al fiecarei persoane dar si de bolile cronice pe care le poate avea o persoana.