| SaveTheNature a întrebat:

O parere comuna ar suna cam asa:
Romania este in general o tara jalnica,cu oameni corupti,cu hoti,cu mitocani. politicieni corupti,politisti corupti, justitie corupta.,biserici corupte.
O tara cu spitale jalnice si sericii jalnice, plina de gropi
Unii ar sintetiza astfel - e o tara de r**t!
Am o intrebare, cetatenii carei tari o duc mai bine decat cetatenii Romaniei?:
Congo
Niger
Burundi
Mozambic
Chad
Liberia
Siria
Zimbawe
Afganistan
Etiopia
Rwanda
Togo
Senegal
Yemen
Pakistan
Bangladesh
Tanzania
Bhutan
Ghana
India
Iraq
Mongolia
Bolivia
Filipine
Fiji
Turkmenistan
Paraguay
Algeria
Honduras
Siria
Iran
Libya
Kazahstan
Tonga
Oman
Fara jigniri va rog.

20 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu cred ca nici in Germania nu se traieste mai bine, in disciplina aia de fier, unde si firele de iarba sunt numarate. Iar tu râzi sau plangi numai conform programului dinainte stabilit.

| SaveTheNature explică (pentru sabin89):

De ar sti toata lumea ce ADEVAR ai spus tu acum, nu ar mei exista emigraanti in Romania.

| luiza a răspuns:

In toate tarile e la fel dar noi vedem doar ce vrem noi sa vedem de la alte tari! peste tot sunt corupti si oameni care o duc rau! dar pe ei nu ii vedem ca nu se arata la tv. cum o duc ei ci doar cum o ducem noi...

| RAY a răspuns:

Asta cu ce schimba realitatea? noi tot muncim pe nimic, ne imbracam de la tiganii, si pentru un tv trebuie sa te bagi in rate da europenii suntem

| WhatheWow a răspuns:

Statele Unite, Canada,Germania,Franta,Italia, Belgia, Olanda, Danemarca, Suedia,Norvegia,Finlanda,Luxemburg, Cehia, Spania, Irlanda, Anglia,Portugalia,Ungaria, Slovenia, Austria, Elvetia, Slovacia, Croatia, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| MaliciousDeath a răspuns:

Ăştia-s românii.Deal with it.
Stăm şi ne plângem de situaţia actuală a ţării(deşi nu-i chiar aşa deplorabilă), a conducătorilor proşti(pe care tot noi i-am votat)şi care ne fraieresc, şi cam atât.Nu facem nimic, ci aşteptăm o minune.Care o fi aia, habar n-am.

| iKronstadt a răspuns (pentru MaliciousDeath):

Zici de o minune... O fi Copilu' Minune? laughing

| MaliciousDeath a răspuns (pentru iKronstadt):

Mă,eu sper să nu fie vorba de el.laughingDe fapt, eu n-aştept nicio minune, e problema altora.

| iKronstadt a răspuns (pentru MaliciousDeath):

laughing Eu il astept p-ala cu barba, de venea in ajun cu daruri. Vreau sa-i rad barba cu masina mea de tuns, apoi sa-i bag 2 suturi in sac (pardon, in fund!) big grin

| iKronstadt a răspuns:

Imi iubesc tara si neamul! Ar trebui sa ne uitam in ograda noastra, si sa imbunatatim nivelul de trai, nu sa ne comparam cu necajitii planetei. La nevoie, putem impusca vreo 300 de politicieni corupti. Doar asa, de exemplu.

| Onio a răspuns:

Prin prima propozitie primesti si raspunsul.

Si aici te citez "O parere comuna".

Suntem romani si traim in aceeasi tara "comuna" numita Romania.
Iar parerile sunt "comune" datorita statisticilor. Convietuim impreuna in acest loc, iar "efectele" (pe toate planurile) acestui loc se rasfrang tot asupra noastra. Si din pacate aceste "efecte" sunt mai mult nocive decat benefice.

Cat despre restul lumii, instinctiv, inconstient si indiferen, "individul" este interesat de ce ii ofera doar locul unde se afla (pe o raza limitata), pentru a trai.

Si atata timp cat nu stim sau nu vedem ce se petrece in afara acelei "raze" indiferenta isi spune cuvantul.

Fiecare traieste pentru el, sau pentru grupul din care face parte.

Răspuns utilizator avertizat
| melena a răspuns:

Tarile care le-ai enumerat tu sunt cu mult mai prejos decat a noastra, dar stii... de ce sa faci comparatie cu altele? E ca si cum toti barbatii ar luao razna si s-ar imbraca cu fuste si topuri, ai face si tu acelasi lucru? Daca cineva e mai prejos n-ar trebui sa reduci si tu nivelul la care esti doar ca sa fi cu putin mai bun decat el, trebuie multa straduinta

| AnittaCristineThompson a răspuns:

Va zic o chestie adevarata: Romania e ca o raceala! cand crezi ca a disparut se intoarce mai puternica