| Whateverrr a întrebat:

O proteina este intotdeauna formata din 20 de aminoacizi?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este voie sa se faca teme scolare pe aici: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| Whateverrr explică (pentru Salontanul):

Nu sunt teme. Nu m-a pus nimeni sa fac chestiile astea, vreau eu sa le inteleg

| T0T a răspuns:

Era melodia aia „toate-s la fel". Însă nu prea merge nicăieri.
Sunt 20 de tipuri aminoacizi în total (am citit și despre 21, 22, dar o lăsăm 20). Asta nu înseamnă că proteinele au doar 20...

„Proteins are very large molecules containing many amino acid residues linked together in very specific order. Proteins range in size from 50 amino acids in length to the largest known protein containing 33, 423 amino acids. "

https://wou.edu/......structure/

E cum ai zice că dacă am doar bile roșii și albastre asta înseamnă că am doar 2 bile. Dacă am 7 bile roșii și 8 bile albastre? Asta ar însemna că am 15 bile, chiar dacă bilele sunt de 2 culori.

PS. Nu îl băga în seamă pe Soltanul de mai sus. E o tradiție pentru el să considere toate întrebările teme și să le raporteze (face asta de ani buni).

| Whateverrr explică (pentru T0T):

Am inteles. Merci! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci covid20 vrea sa invete cum sa dea mai mult damage huh ce usurare pentru el ca nu toate proteinele au 20 de aminoacizi laughing