| RAY a întrebat:

O sa spuneti ca delirez, am visat pe cineva ca era in spital, azi a patit ceva,l-am vizitat,cum sa fie considerata daca e pentru prima oara cand il visez si se intampla,ma intreb oare putem impiedica, de fel sunt ateu nu cred nici eu dar nu gasesc logica

ce sa fac, sa spun celor care le visez ce visez?

22 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă visezi asta cu câteva minute înainte, nu prea poți.
La fel cum se întâmplă dacă e ceva care nu poate fi oprit (gen tu visezi acum pe cineva care peste câteva ore face accident de mașină în timp ce se întoarce cu mașina personala acasă sau merge undeva fiindcă nu are alta optiune)

| RAY explică (pentru Catrice):

Omule am visat cu cateva zile in urma

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Eu ma refeream în general.

| J0B0MAT a răspuns:

Uită-te la serialul "While you where sleeping". Sigur o să îţi dea inspiraţie pentru situaţia ta.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Urasc tot ce inseamna romantism, iubire, prosti

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Ok.

| SG1995 a răspuns:

1. Ce-ai ce ai vis e coincidență.
2. Dacă fenomenul se repetă, gen mai vise care se întâmplă, constitue un fenomen.
Dar faptul că ai visat persoana în cauză în spital indică că te îngrijora starea ei de sănătate, ceea ce rezultă că știai că e posibil. pe viitor să ajungă într-o. astfel de situație.

| RAY explică (pentru SG1995):

Nici vorba de asa ceva, era perfect sanatoasa, nici macar nu comunic cu respectiva persoana des, exact era in spital cum am visato

| Theo94 a răspuns:

Coincidenta, s-a mai intamplat?

| RAY explică (pentru Theo94):

Nu

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Atunci clar e o coincidenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu prea am inteles întrebarea...

Si eu am patit-o! Când eram mic, am visat o caruta cu oameni iar a doua zi am vazut trecând pe strada exact aceeasi caruta, exact aceeasi 2 oameni la care m-am holbat in vis, aceeasi cai si m-am speriat.
Eu cred ca orice din Universul nostru poate fi prevestit pentru ca, pana la urma, baza a orice este matematica, iar creierul nostru este incredibil, au recunoscut-o si oamenii de stiinta si autorii Bibliei. Cu alte cuvinte eu cred ca avem puterea de a prevesti ceva raportat la ce am invatat pana in momentul acelaa.
Spunea cineva, si tin sa ii dau dreptate, ca daca reusim sa avem un vis lucid putem sa ne intrebat orice in visul respectiv si avem raspuns la acea intrebare, iar raspunsul il putem tine minte daca dormim suficient si poate fi inteles de noi cei treji.
Eu am avut un astfel de vis pe care pot sa ti-l spun, dar deja am scris prea mult... laughing

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Caută "dèja vu", mai exsct explicația e similară.
Tu ai proiectat în vis ceea ce-ai văzut în realitate.
S-a să explic altfel:
Visele creează imagini neclare, în realitate nu ne amintim nici 1% în mod nefiltrat din vis, astfel că atunci când încercăm să-i dăm logică, schimbăm datele visului. Pe scurt, oamenii văzuți de tine nu sunt aceeași pe care i-ai visat. Dar creierul tău a făcut o asociere între vis și realitate, și-a atribuit visului fenomenul real.

| RAY explică (pentru SG1995):

Ce am vazut in realitate omule, daca nici macar nu am mai vorbit cu res persoana de vreo 3 luni si dintr o data il visez ca e bonav internet in spital si apoi se implineste visul

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Recitește mesajul și cui i-am trimis.
Dar ideea e aceeașui, diavolul stă în detalii, și dacă ai analiza visul ai observa diferențe între vis și cazul real.

| RAY explică (pentru SG1995):

Tu nu intelegi ca nu am contact cu pers repsctiva si era perfect sanatoasa,nici macar nu am contact cu ea des,asa dintr o data sa visezi ti sa se intample nu e rational, eu nu sunt nebun sa nu stiu diferenta intre real si vise, dar eu nu ma astept sa ma creada cineva, daca nu crezi nu ma intereseaza, eu cred pentru ca eu am patit, daca tu nu ai patit nu inseamna ca nu se poate https://listverse.com/......-disaster/

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Am avut și eu vise de genul, gen visasem unchiul meu a venit acasă de crăciun, și chiar venise.
Doar că între vis și realitate erau detalii diferite, hainele purtate, poziția în care stătea, faptul că eu fumam, și sunt nefumător.
Ideea e că într-un fel simțeai lipsa persoanei și creierul a răspuns printr-un vis în care e în spital, dar:
Ideea e că dacă ai vizitat-o tu ai pus pe baza visului detaliile pe care le-ai văzut în realitate, evenimentele din vis având altă formă și cauze. Și un vis nu e rațional de fel.

| RAY explică (pentru SG1995):

Simteam pe naiba lipsa ei

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Probabil, nu stiu.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

În subsconțient da. (Deci e o ea).

| RAY explică (pentru SG1995):

Nu e o ea

| Florin9Florin9 a răspuns:

Visele se mai adeveresc uneori, de obicei ele reprezintă temerilor nostre sau au legătură cu viața noastă. La prima vedere ar părea ceva nobil dar chestia e că uneori nu se adeveresc și riști să fi asociat cu acele persoane naive care de exemplu dacă visează gândaci însemnă că o să facă bani (asta e una dintre superstiție) și să fi luat în râs(gen,, uite-l și pe ăsta, crede că tot ce visează el e adevărat '') chiar dacă ai avut intenții bune și ai știut tu ce zici și de ce zici. În cazul tău ar fi ok că dacă visezi despre tine (că o să ai un accident ceva) să fii puțin mai prudent. Când e vorba de ceilalți, într-un fel le zici,, pe riscul tău (de a fi luat în râs sau a ți se pune o etichetă greșită) ''. Eu personal pentru unele persoane (de exemplu părinții mei) mi-aș asuma,, riscul'' în cazul unui asemenea vis și le-aș zice, dar pentru unii prieteni mai îndepărtați nu prea.
O soluție ar mai fi dacă vrei să le spui să nu le zici că e vorba de un vis, să le zici stric logic, gen,, ai grijă cum conduci că se întâmplă atâtea accidente, am văzut la știri... Etc, ceva de genul). Ar fi și asta o soluție dacă vrei să spui cuiva dar nu vrei să rada de tine sau să te eticheteze greșit. Depinde și cui vrei să spui. Unii ignoră viseze și acceptă argumentele logice, alții ignoră argumentele logice dar dacă le taie o mâță neagră calea își cumpără sicriu direct. Ai înțeles ideea!